Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 15:09:30 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Brak oznak życia  (Przeczytany 15957 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kolega0

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Brak oznak życia
« dnia: 09.02.2012, 22:55:32 pm »
Witam, mam małego 1,5 rocznego żółwia greckiego. Nie jest zimowany ze względu na mój brak doświadczenia w temacie i mało czasu na przygotowanie (przyszedł do mnie w październiku). Cały czas było ok, stosuję wszystkie najlepsze rady z forów, jada teraz suszone zioła raz w miesiącu plasterek marchewki i wszystko posypywane wapnem. Ma przystosowane terrarium i lampy, dostęp do wody i kąpiele 2 razy/ tydzień. Jest jednak problem, wczoraj wieczorem znalazłem go leżącego na pancerzu. Wcześniej też się to zdarzało bo wspina się po ściankach i przewraca. Jednak od wczoraj ma schowaną głowę i nie daje oznak życia. Dodatkowo, wczoraj w ciągu dnia nie miał zapalonych lamp. Czy jest możliwość że zdechł w tak krótkim czasie? Zapadł w jakiś letarg? Sen zimowy? Napiszcie czy mieliście takie doświadczenia. Pozdrawiam

TomaszW

  • Gość
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #1 dnia: 09.02.2012, 23:26:21 pm »
A dlaczego wczoraj lampy były wyłączone?

Może miał za ciemno i za zimno, więc śpi. :-\

Offline kolega0

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #2 dnia: 09.02.2012, 23:29:27 pm »
Mój błąd- w pośpiechu zapomniałem (po raz pierwszy). Zimno było na pewno, mam nadzieję że tylko śpi. Czy on powinien reagować na bodźce jak zaśnie? Bo nie specjalnie reaguje.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #3 dnia: 09.02.2012, 23:55:24 pm »
Ojej. Obawiam się najgorszego.
Moje żółwie zimują teraz w temperaturze 4 stopni, ale kiedy wydobywam je z pudełek z ziemią, żeby je zważyć, zawsze jakoś reagują. Przynajmniej wciągają łapki i łebek w głąb skorupy albo wciągają głośno powietrze.

TomaszW

  • Gość
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #4 dnia: 10.02.2012, 00:28:29 am »
Włącz lampy i obserwuj, co się dzieje.

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #5 dnia: 10.02.2012, 01:18:21 am »
Żółwie potrafią się często przewracać. Zdrowy gad na odpowiednim podłożu podniesie się sam bez większego problemu.
Pytanie jest jak długo żółwik leżał w tej pozycji i jak się zachowywał po odwróceniu?
[Tutaj zastanawiam się na ile prawdziwe jest twierdzenie, że żółw leżący długo w pozycji "na plecach" dusi się?]
I czy całkowicie nie reaguje czy nie specjalnie?
Mój maluch czasem jak się roześpi to przy delikatnym dotyku też nie reaguje, ale bardziej zdecydowany ruch wywołuje już reakcję.

Jednodniowy brak lamp też nie będzie miał tak poważnych skutków, o ile w terrarium utrzymuje się w przybliżeniu temperatura pokojowa.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #6 dnia: 10.02.2012, 01:19:11 am »
Jeżeli chcesz sprawdzić, czy reaguje na bodźce bo wygląda jak trup- możesz go ukuć igłą w łapkę. To bardzo mocny bodziec. Jeżeli zareaguje, wszystko jest ok. Fajnie gdybyś wstawił zdjęcia..

Jak masz kłopoty z zapalaniem to kup wyłącznik czasowy. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #7 dnia: 10.02.2012, 21:11:42 pm »
[Tutaj zastanawiam się na ile prawdziwe jest twierdzenie, że żółw leżący długo w pozycji "na plecach" dusi się?]

Z przytoczonego na tortoiseforum.org artykułu z "Tortuga Gazette" z 1991 roku (nie ufamy polskim publikacjom z lat 90, ale to amerykańska) i cytowanych w nim wypowiedzi weterynarzy rzeczywiście wynika, że z racji swojej anatomicznej budowy (płuca w górnej części skorupy), żółw w tej pozycji napotyka na znaczne trudności w oddychaniu. Poza ryzykiem uduszenia powstaje też ich zdaniem dodatkowe, zadławienia pokarmem, który w tej pozycji bywa często zwracany. Wymieniane w artykule niebezpieczeństwa wynikające z odwrócenia na grzbiet to także skręcenie jelit, gwałtowne odwodnienie (związane z opróżnieniem pęcherza w wyniku stresu) i atak much (sic!). Wg autorów, trzy pierwsze spośród tych zagrożeń mogą spowodować nagłą śmierć.

Żółw przewracając się może też się uderzyć o kamień i zrobić sobie krzywdę.

Mam nadzieję, że żółwik kolegi0 po prostu zasnął z powodu wyłączonych lamp..
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline Viktoria

  • Moderator
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • *
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #8 dnia: 10.02.2012, 22:13:57 pm »
Ciekawe to co znalazłaś Semiramida. Ja słyszałam tylko o szybkim odwadnianiu się z powodu stresu no i w naturze są bardzo narażone na ataki drapieżników. Warto zapamiętać resztę...

Offline Dorcia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 913
  • Reputacja: 42
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #9 dnia: 11.02.2012, 01:13:21 am »
Ja mam jakąś taką dziwną przypadłość, że wiedzę o żółwiach dzielę na szkołę niemiecką i szkołę polską  ::)

I tak, "szkoła polska", polskie strony czy fora są za tym, że żółw nie udusi się na "plecach" (chyba żeby leżał bardzo długo) i tylko zdrowy żółw potrafi się podnieść z tej pozycji.
Od dwóch swoich wetów (nie związanych i nie znających się) usłyszałam, że co i owszem dusi się na "plecach" (choć i nie tak szybko) i nie tylko chory żółw się podniesie. Obydwoje sporo wiedzy wynieśli z Niemiec (może stąd ten podział na szkoły ;))

Własne obserwacje - żółw na plecach zachowuje się tak jakby się przyduszał (otwieranie pyszczka i łapczywe łapanie powietrza), tutaj też pomyślałam o ułożeniu płuc, w pozycji odwrotnej wszystkie organy na nie spadają. Chory żółw też się podnosi i to całkiem sprawnie, jak ma warunki, szczególnie jak ma za co się złapać pyszczkiem - stąd też niepewność czy to podduszanie, czy próba złapania czegoś co można złapać i się podciągnąć.

Semiramida, chyba trzeba będzie się zalogować na podrzucanym forum :)

Offline timi0305

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 2
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #10 dnia: 11.02.2012, 13:36:37 pm »
też miałem przypadek ze mój mały lamparci wywalił się na Skorupę i to niestety w spodku z wodą pewno jakoś się mu łapka jakoś zeslizgła jak wspinał się po rancie rancie miseczki  co najgorsze tkwił w takiej pozycji dość długo lecz już nie walczył na równym podłożu tej miski o wstanie na łapki bo zledwoscią utrzymywał główkę nad lustrem wody wiekrzośc jego sił  to była walka o następny oddech ja wtedy byłem w pracy,dziekować tylko ze moja żonka wstała z łóżka wcześniej i jak zobaczyła co się dzieje szybko  go wyjęła i położyła pod lampą grzewczą bo się wychłodził zółwik w wodzie szczęśliwie nic mu nie było a dno spodka zabezpieczyłem by łatwiej było  wstać przyłóz ucho do jego pyszczka Mozę  uda ci się usłyszeć czy oddycha jeśli nie reaguje na bodźce to lepiej iść do weta.
Mariusz

Oliwia765

  • Gość
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #11 dnia: 14.02.2012, 17:53:30 pm »
Nie wiem . Może breakdance tańczy  ? Hehe żartowałam (Żeby milej było)
______________________________________________________________
Wiesz ja specjalistką nie jestem . Więc może mu się zasnęło :) Kompletnie nie wiem .
Może do weterynarza :) ?

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #12 dnia: 14.02.2012, 18:00:49 pm »
I jak żółwik? Dał jakieś oznaki życia?
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

TomaszW

  • Gość
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #13 dnia: 14.02.2012, 20:08:25 pm »
Nie wiem . Może breakdance tańczy  ? Hehe żartowałam (Żeby milej było)
______________________________________________________________
Wiesz ja specjalistką nie jestem . Więc może mu się zasnęło :) Kompletnie nie wiem .
Może do weterynarza :) ?

Oliwia765 pomyśl czasem, zanim coś napiszesz.
Czytając niektóre Twoje wypowiedzi odnoszę wrażenie, że piszesz tylko po to, aby coś napisać.
Jak tu: http://forum.zolw.info/ankiety/ziemia-ktora-kisnie-w-zolwiu/msg50676/?topicseen#msg50676
« Ostatnia zmiana: 14.02.2012, 20:11:37 pm wysłana przez tomaszw »

Offline kontodousuniecia

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 219
  • Reputacja: 4
  • Posiadam żółwia stepowego
Odp: Brak oznak życia
« Odpowiedź #14 dnia: 14.02.2012, 21:32:52 pm »
zgadzam się, Oliwia nie wie co pisze.
po co kłucie igłą ?!
czy nie wystarczy podnieść żółwia ręką i poodtykać jego części ciała
nawet w najgłębszym śnie można go tak "wybudzić"
ten temat nie ma sensu ! żółw nie zginie jak jednego dnia nie będzie miał żarówek  :blank: