Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:49:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?  (Przeczytany 13747 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mikusia445

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« dnia: 05.06.2011, 14:12:21 pm »
Witam.
Mam żółwia który od ponad 2 tygodni nic nie je. W dodatku zauważyłam że ma spuchnięte oczy. Mało się rusza. Jak go kładę na ziemię żeby sobie pochodził, to on ucieka pod ścianę w róg i przez cały czas nieruchomo tam siedzi z zamkniętymi oczami. Byłam u weterynarza ( krakvet na ul.Sonackiej) ale powiedziała mi , że ona słabo sie zna na żółwiach i poradziła mi żebym mu dała witaminy: A i D3, i żebym jeszcze poszła do weterynarza specjalizującego sie od gadów. Sprawdziła długosc dziubka ale jest okej.
Może mieliście taki przypadek?
Załączam też zdjecia żółwika.

TomaszW

  • Gość
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #1 dnia: 05.06.2011, 14:21:11 pm »
Ojej....
Jak długo masz tego żółwia?
Jak długo tak wygląda?
Czy wcześniej miał apetyt?
Czy żółw ma dostęp do jakiegoś wybiegu zewnętrznego?

Offline mikusia445

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #2 dnia: 05.06.2011, 14:29:56 pm »
Mam go od roku. Od około 2 miesiecy taki jest. Miał apetyt. Jadł jabłka które są jego przysmakiem ulubionym a teraz tylko na nie spojrzy i ich nie tknie. Mam bardzo duże terrarium ze świetlówką i specjalna ziemia i pojemnikiem z wodą dośc dużym. Praktycznie cały czas tam siedzi. Siedzi w kącie i sie nie rusza. Ożywia sie tylko na chwile jak go podnosze. Patrzy sie na mnie a potem znowu sie chowa i nie rusza.

TomaszW

  • Gość
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #3 dnia: 05.06.2011, 14:35:41 pm »
Mam go od roku. Od około 2 miesięcy taki jest. Miał apetyt. Jadł jabłka które są jego przysmakiem ulubionym

Wydaje mi się, że to skutek m.in. nieprawidłowego odżywiania.Zrezygnuj z tych jabłek - wszelkich owoców i warzyw.Tu na forum jest spis roślin, którymi można karmić żółwie.Mam na myśli rozmaite chwasty itd..

Oprócz tego sądzę, że nic nie zastąpi naturalnego światła, czyli kąpieli słonecznych.Postaraj się o zorganizowanie jakiegoś wybiegu na balkonie, na działce lub w ogrodzie.W przeciwnym razie może być ciężko...

Offline mikusia445

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #4 dnia: 05.06.2011, 14:37:58 pm »
Dzieki. Tak zrobie zaraz. A te oczy? Czemu są takie spuchniete?

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #5 dnia: 05.06.2011, 14:52:43 pm »
To jest fragment wycięty z działu o chorobach na stronie głównej.

Opuchnięte lub przymknięte oczy - Infekcja (brak higieny w terrarium)
- Ogólne osłabienie
- Niedobór światła słonecznego
- Odwodnienie
- Niedobór witaminy A
- Zbyt niska wilgotność powietrza w otoczeniu - Wyraźna, nienaturalna „wypukłość” oczu, szczególnie na powiekach i „mętne” spojrzenie Każdorazowo diagnozę powinien postawić weterynarz, leczenie zależne jest od przyczyny choroby, zwykle objawowo pomaga zastosowanie odpowiedniej maści do oczu. Zwierzęciu należy umożliwić stały dostęp do płytkiego naczynia z czystą wodą oraz dbać o odpowiednią wilgotność powietrza zraszając podłoże.
Codzienne kąpiele mogą pomóc w wypłukaniu sobie oczu przez żółwia. Jeśli powodem problemów jest niedobór witaminy A należy zadbać o to by w nie zabrakło jej diecie żółwia (nie należy na własną rękę podawać suplementów witaminowych, gdyż łatwo o niebezpieczne dla zdrowia przedawkowanie).

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #6 dnia: 05.06.2011, 14:53:14 pm »
Tak jak tomaszw napisał, dieta do wymiany, musisz odstawić owoce a podawać zielsko. Na początku żółw może grymasić, warto zacząć od kolorowych kwiatków, mlecze, bratki, niezapominajki, więcej --> http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi.
Piszesz, że masz świetlówkę w terrarium, ale jaka jest temperatura? W strefie ciepłej powinno być optymalnie 32-33 stopnie, w części chłodnej coś pomiędzy 20-26. Czy masz też promiennik uvb? Żółwiowi najlepiej by zrobiło naturalne światło słoneczne, postaraj się go wypuścić na taki spacer a docelowo zbuduj mu wybieg w ogródku albo na balkonie.
Piszesz też, że masz pojemnik na wodę, ale stepki niechętnie zażywają kąpieli, warto by żółwia wykąpać w ciepłej wodzie, tak z 20-30 minut, i przemyć oczka zwykłą herbatą.
Można też podać witaminę A w kroplach, ale w dawce 1-2 krople 2x tydzień aż opuchlizna zejdzie, ale max 3 tygodnie.

Co do weterynarzy w Krakowie, tu znajdziesz polecanych przez forumowiczów -> http://forum.zolw.info/weterynarze/weterynarz-krakow/.

Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline mikusia445

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #7 dnia: 05.06.2011, 15:09:53 pm »
mam promiennik uvb. jest w terrarium okoł 28 stopni. Tak własciwie.. to ten zółw nie jest mój. własciwie to nie ma własciciela. mój tata przyniósł go ze sklepu zoologicznego bo sie o niego martwił ( moj tata prowadzi sklep zoologiczny na rynku) mówił ze smarował mu z 5 razy maścią specjalną bo żółwik nic nie widizał. nie mógł oczu otworzyc. no i jak widac na zdjeciu wyzej pomogło mu. 9 i tata mówi że karmil go liścmi sałaty i koniczyny i mniskza lekaskiego. a od czasu do czasu jabłko)Jak byłam u weta w krakvecie to oni mi doradzili pójsc do przychodni weterynaryjnej Oazy. że oni specjalizuja sie w egzotycznych zwierzakach. Ale on wgl nie chce sie ruszac.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #8 dnia: 05.06.2011, 15:57:31 pm »
Wiesz co, nie chcę straszyć ale jak nie chce się w ogóle ruszyć to może dlatego, że ruch sprawia ból a to by było już coś naprawdę poważnego. Idź koniecznie do któregoś z tych polecanych wetów. Zanim pójdziesz, zwiększ temperaturę żeby było powyżej 30 stopni pod lampką, ale też obserwuj, jeśli żółw nie chodzi to może mu tam być za gorąco a się sam nie przemieści, więc jeśli będzie siedział schowany w skorupie i widocznie niezadowolony, to przenieś w chłodniejszą strefę. Rób też codziennie te kąpiele w ciepłej wodzie, jeśli masz duże terrarium to miskę włóż do środka i tam kąp, mniejszy stres dla żółwia.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline mikusia445

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Spuchnięte oczy, brak apetytu, co robić?
« Odpowiedź #9 dnia: 05.06.2011, 16:21:56 pm »
Dziekuje za wszystkie informacje. w najblizszym wolnym czasie pójde do weta. jesczze raz bardzo dziekuje za pomoc. jakby ktos miał jesczze jakies info do żółwika to bede bardzo wdzeczna. :)