Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 01:48:10 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]  (Przeczytany 23752 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Zapraszam do komentarzy i dyskusji na temat artykułu "Karmienie żółwia zimą":

http://www.zolw.info/pierwsze-kroki/karmienie-zolwia-zima.html
« Ostatnia zmiana: 19.09.2007, 20:56:40 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Onsen

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 0
    • terrarium.com.pl
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #1 dnia: 10.12.2006, 22:43:55 pm »
mam kilka sugestii:
"Pamiętajmy jednak, że mogą one pociągać za sobą wcześniejsze przygotowania"
zmieniłabym na muszą.
Dodatkowo:
"Inną formą własnej produkcji karmowej jest wyhodowanie kiełków nasion tj. np. soja, słonecznik itp. Takimi kiełkami możemy od czasu do czasu karmić żółwie. "
Uważałabym z polecaniem kiełków, ponieważ uważam,że jesli chodzi o sezon zimowy to kiełki są ryzykownym pokarmem, który powinniśmy podawać w minimalnych ilościach. Już mówię dlaczego. Otórz jako młoda roślina kiełek posiada duży zasób białka roślinnego i innych substancji "kalorycznych" nazwijmy to w ułatwieniu. A w okresie zimowym gatunki żółwi, które przesypiają ten okres trzeba karmić naprawdę minimalnie. Nie mówię,że kiełki są złe- nie! Tylko trzeba je stosować  z umiarem i wyobraźnią.
A tak do artykuł jest super, wyjaśnia jak poradzić sobie  z żółwiem uparciuchem i jest genialną podstawą dla początkujących, u których żółw spędza pierwszą zimę.
Brawo Beata!  ;D

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #2 dnia: 11.12.2006, 16:59:49 pm »
mam kilka sugestii:
"Pamiętajmy jednak, że mogą one pociągać za sobą wcześniejsze przygotowania"
zmieniłabym na muszą.

Hmm w zasadzie zgadzam się. Napisałam że "mogą" mając na myśli to że w ostatniej chwili można zawsze coś wykombinować, aczkolwiek co to wtedy za przygotowania...  ???

Uważałabym z polecaniem kiełków, ponieważ uważam,że jesli chodzi o sezon zimowy to kiełki są ryzykownym pokarmem, który powinniśmy podawać w minimalnych ilościach. Już mówię dlaczego. Otórz jako młoda roślina kiełek posiada duży zasób białka roślinnego i innych substancji "kalorycznych" nazwijmy to w ułatwieniu. A w okresie zimowym gatunki żółwi, które przesypiają ten okres trzeba karmić naprawdę minimalnie. Nie mówię,że kiełki są złe- nie! Tylko trzeba je stosować  z umiarem i wyobraźnią.

Masz rację. Wprawdzie napisałam "od czasu na czasu" ale żeby nieopatrznie ktoś tego nie zrozumiał warto sformułować to inaczej albo całkiem usunąć.

Dzięki za komentarze i życzliwe słowa  ;D
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Onsen

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 0
    • terrarium.com.pl
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #3 dnia: 11.12.2006, 20:03:37 pm »
całkiem kiełków nie wyrzucaj, raczej trzeba to ująć tak,że kiełki to zimowy...deser...tak jak dla nas grzane piwo albo herbata z prądem i sokiem malinowym  ;D

i jeszcze jedno, nie napisałąś o sałacie rzymskiej (nie mylić z rucolą)
« Ostatnia zmiana: 11.12.2006, 20:06:11 pm wysłana przez Onsen »

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #4 dnia: 12.12.2006, 10:05:28 am »
Do roślin zasiewanych na zime w doniczkach ja polecam jeszcze kukurydzę i słonecznik. Artykul dobry.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #5 dnia: 12.12.2006, 11:44:53 am »
całkiem kiełków nie wyrzucaj, raczej trzeba to ująć tak,że kiełki to zimowy...deser...tak jak dla nas grzane piwo albo herbata z prądem i sokiem malinowym  ;D

i jeszcze jedno, nie napisałąś o sałacie rzymskiej (nie mylić z rucolą)

Oki, kiełki zostaną, ale napiszę to inaczej. Co do sałaty rzymskiej, hmm, wiem że jest na ogół polecana dla żółwi lądowych, jednak mam pewne wątpliwości. Pierwsza sprawa jest taka że początkujący hodowca może to odczytać w zły sposób (wiadomo że żółwiami czasem opiekują się nawet niezbyt wnikliwe dzieciaki) i podawać żółwiowi sałatę. Niektórym nie przetłumaczysz, bo sałata to sałata, skoro polecamy jakis jej rodzaj to każda może być, albo ktoś zwyczajnie przeoczy przymiotnik "rzymska". Wiem że te obawy mogą wydawać się śmieszne i nieuzasadnione, lecz czasem wolę napisać za mało niż za dużo. 

Podstawowy jednak problem z sałatą rzymską jest jednak taki że znalazłam publikację angielskojęzyczną (wprawdzie dotyczącą żółwi pustynnych, ale wiele uwag się pokrywa), gdzie piszą żeby nie podawać żadnej sałaty, również rzymskiej.

Pisze tak:
There is no reason to offer any kind of lettuce. A tortoise cannot get the nutrients it needs no matter how much lettuce it eats. Even Romaine lettuce is mainly water. Lettuce provides water, but also adds potassium, which can build to toxic levels as bladder water passes back into the system carrying potassium with it.
Cytat z "Desert Tortoise. Adoption & Care" wydane przez Tortoise Group w czerwcu 2006.

Dla osób nie znających angielskiego wyjaśniam - pisze że pożywienie to nie zapewnia im potrzebnych składników odżywczych i zawiera głównie wodę a także potas, który może podziałać toksycznie gdy woda zawierająca go zgromadzona w pęcherzu moczowym przeniknie z powrotem do systemu. 

W związku z tym nie wiem co myśleć o sałacie rzymskiej... ???

Wydaje mi się że najlepiej w tej sytuacji byłoby znaleźć wiarygodne tabele żywieniowe i przeanalizować jej skład chemiczny...

Do roślin zasiewanych na zime w doniczkach ja polecam jeszcze kukurydzę i słonecznik. Artykul dobry.

Dzięki, dodam je.  :)
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #6 dnia: 12.12.2006, 15:42:54 pm »
Dokonałam już wspomnianych modyfikacji, na razie wstrzymałam się z sałatą rzymską.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #7 dnia: 12.12.2006, 16:04:11 pm »
Nie wiem co to znaczy, ale inni mówią, że sałata rzymska ma odpowiedni stosunek wapnia do fosforu i dlatego jest polecana.
TUPTUŚ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #8 dnia: 12.12.2006, 16:33:27 pm »
Generalnie Anglicy i amerykanie uważają że im więcej wapnia i zarazem im mniej fosforu ma dana roślina tym lepiej. Żółwie potrzebują w swej diecie dużo, dużo wapnia, fosfor zaś jest pospolity i nie trzeba się przejmować jego niedoborem.

Autorzy poradnika "Desert Tortoise" zwracają natomiast uwagę na potas, który ich zdaniem jest niekorzystny.

Udało mi się znaleźć tabele żywieniową niektórych roślin (link w dziale "Zagraniczne strony i publikacje elektroniczne" http://testudo.draknet.sytes.net/smf/index.php/topic,120.0.html), wśród których mamy sałatę rzymską.

Oto jej skład (na 1 funt=453 gram):

Kalorie = 72,57
Białko  =  7,26 g
Błonnik = 10,89 g
Wapń  = 163,29 mg
Fosfor = 204,12 mg

Wit A = 11793,34 IU
Wit C = 108,86 mg
Woda = 94,9 %

Wobec tego stosunek wapnia do fosforu wypada raczej kiepsko...
Przykładowo u mniszka lekarskiego jest on: 848.21 (Wapń) do 299.37 (Fosfor)
« Ostatnia zmiana: 12.12.2006, 16:50:00 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #9 dnia: 08.10.2007, 15:01:47 pm »
Witam,

bardzo podobał mi się artykuł. Uważam, że powinno się kłaść większy nacisk na to, że susz powinien stanowić znakomitą większość pokarmu żółwi późną jesienią i zimą. W naturze również przez pewien okres mają do dyspozycji tylko suszone rośliny.

Z roślin wysiewanych na zimę oraz na wczesną wiosnę polecam też facelię i gorczycę.

Jak chodzi o bulwy i korzenie z których uzyskujemy części zielone, to wyrzuciłabym buraka, a dodała rzodkiew i marchew.

Pozdrawiam
Azazella

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #10 dnia: 08.10.2007, 15:45:36 pm »
Jak sobie pomyslę, że znowu trzeba zbierać susz na zime to nerwy mnie biora, wolę (i Tuś też) jak jest swieże i chrupiace.
TUPTUŚ

Offline bela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: -1
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #11 dnia: 08.10.2007, 16:13:06 pm »
moj nindza wogole nie "przyjmuje" suszu,
w zeszlym roku inwestowalam w bazylie i inne swieze pysznosci.

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #12 dnia: 08.10.2007, 16:23:36 pm »
Mnie w tym roku czeka po raz pierwszy próba z suszem. Mam nadzieję, że jakoś przekonam żółwika ;).

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #13 dnia: 08.10.2007, 17:05:09 pm »
Mój Tuś jak mu dałam bazylię to tylko popatrzył na mnie jak na idiotkę i nie chiał jeść.
TUPTUŚ

Offline Azazella

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 17
Odp: Komentarze do artykułu "Karmienie żółwia zimą" [wątek archiwalny]
« Odpowiedź #14 dnia: 09.10.2007, 09:01:49 am »
Jeszcze mogę dorzucić dwa rozwiązania zimowe. Pierwsze to kupna cykoria - po przyniesieniu jej do domu nie wkładamy do lodówki, tylko ustawiamy w jakimś pojemniczku, najlepiej przezroczystym i lejemy malutko wody. Potem na parapet. Ważne by wybrać cykorię względnie świeżą - czyli taką, która ma powierzchnię cięcia jeszcze nie czerwoną/brązową oraz by stale utrzymywać niski poziom świeżej wody. Cykoria się zazielenia i staje się bardziej gorzka, ale żółwie to lubią. Jest też wartościowsza (trochę) i można ją dość długo przechowywać na parapeciku.

Następne rozwiązanie: znaleźć chwasta, który ma korzeń spichrzowy (np. mniszek, cykoria podróżnik). Wykopać całość (z korzeniem), zielsko podać lub ususzyć, a korzeń zasadzić. U mnie mniszek trzymał się zawsze tak sobie, cykoria lepiej.

Mam nadzieję, że skorzystacie.

Pozdrawiam
Azazella