Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:12:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Głodówki  (Przeczytany 11030 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Głodówki
« dnia: 13.10.2006, 20:24:28 pm »
Co sądzicie o robieniu żółwiom okresowo głodówek?

Z jednaj strony w naturze żółwie jedzą ile chcą i kiedy chcą ale z drugiej strony niewykluczone że na jałowym stepie mają czasem problemy ze znalezieniem pokarmu, za to na pewno mają więcej ruchu.

Ja czasem próbuje głodzić żółwia jak jest w terra ale mam wrażenie że jest rozczarowany i nieszczęśliwy gdy podchodzi a tu zamiast garści ulubionych roślinek jest pusto albo jakieś suche "paprochy" leżą... i czasem miękne i dam mu pare listków. Potrafi sie wymownie położyć na talerzu i patrzec na mnie... ;)

Ogólnie staram się go głodzić w takie dni gdy widzę że jest ospały i nie ma za bardzo apetytu, w sezonie kiedy jest na wybiegu jest to siłą rzeczy niemożliwe.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #1 dnia: 09.11.2006, 12:47:39 pm »
Żółw powinien mieć jeden dzień głodówki raz w tygodniu, czy nam sie to podoba czy nie! Zapobiega to otłuszczaniu się narządów wewnętrznych.
TUPTUŚ

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #2 dnia: 09.11.2006, 12:48:58 pm »
I nie okresowo tylko raz w tygodniu. ;D Koniecznie
TUPTUŚ

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #3 dnia: 09.11.2006, 13:32:25 pm »
najbardziej otłuszczaniu zapobiega dużo ruchu ale różnie z tym bywa. co do głodówek ja mam inną metodę - zostawiam samo suche sianko za którym zbytnio nie przepada i zje dopiero kiedy jest BARDZO głody czyli rzadko  :D  ale jednak kiedy naprawdę zgłdonieje to i to podskubie więc się nie martwię. zimą te okresy nieco wydłużam skracam dzień i obniżam nieco temperaturkę ale na jego ego niewiele to pomaga posiedzi nagrzeje się i znowu przemeblowanie albo pokonywanie po raz 999999 tego samego kamienia a potem próba jego połknięcia  :D  jak się zmęczy i ochłodzi znowu pod lampkę  ;)
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #4 dnia: 09.11.2006, 14:55:16 pm »
to też, ale gdzie jesienią i zimą zapewnić żółwiowi ruch!?
TUPTUŚ

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #5 dnia: 09.11.2006, 18:59:15 pm »
no od tego mamy terrarium przy odpowiednich warunkach tem. żólw sam sobie zapewni dużo ruchu ale pamiętajmy że żółwiki to indywidualiści i jeden lata jak popaprany a inny woli sobie siedzieć. na te drugie to niestety ni emam pomysłu mój ma nadwyżki energii i to niezaleznie od temperatury i pory roku u dzieci to się chyba nazywa ADHA czy jakoś tak  :P
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #6 dnia: 09.11.2006, 19:31:55 pm »
ADHD
TUPTUŚ

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #7 dnia: 09.11.2006, 19:48:57 pm »
o właśnie ( ale jak zwykle nie przeoszkodziło mi to w błyśnieciu moimi brakami informacyjnymi  :-\ )grunt że wiadomo o co chodzi  ;D dzięki za poprawę
Pozdrawiam
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #8 dnia: 20.11.2006, 11:24:00 am »
Ja czasem próbuje głodzić żółwia jak jest w terra ale mam wrażenie że jest rozczarowany i nieszczęśliwy gdy podchodzi a tu zamiast garści ulubionych roślinek jest pusto albo jakieś suche "paprochy" leżą... i czasem miękne i dam mu pare listków. Potrafi sie wymownie położyć na talerzu i patrzec na mnie... ;)

To mnie rozwaliło, a szczególnie ostatnie zdadnie.

Ja bym zrobił tak samo jak ty, jak jest głodny to ok, ale jak jest ospały i ma mniejszy apetyt to mu wtedy nei wciska. No, a żeby się nie było problemów, to owszem głodówkę mozna zastosować o ile zółw jest mało ruchlwiy, jak gania jak szalony to i tak spala. Więc trzeba obserwować i nie można stosować szablonowych metod. o dziś niedziela dziś głodzimy, a zółw ma tyle energi i potem chce ją uzupełnić zjeśc coś i nic i siedzi i patrzy się z tego talerza? :-) Moim zdaniem wszystko am swoje granice i czasami trzeba przemyśleć co i jak się robi.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #9 dnia: 20.11.2006, 19:41:11 pm »
Cytuj
Więc trzeba obserwować i nie można stosować szablonowych metod. o dziś niedziela dziś głodzimy, a zółw ma tyle energi i potem chce ją uzupełnić zjeśc coś i nic i siedzi i patrzy się z tego talerza? :-) Moim zdaniem wszystko am swoje granice i czasami trzeba przemyśleć co i jak się robi.

Zgadzam się, nie głodzę żółwia w taki rutynowy sposób, a staram się raczej dopasować głodówki do jego naturalnego rytmu. Podczas pobytu na wybiegu, czyli praktycznie cały ten okres, gdy jest ciepło, żółw się pasie ile chce i nawet nie mam możliwości stosowania głodówek. Do tej pory gdy przebywał okazyjnie w terrarium to w takie dni nie był zbyt aktywny i siłą rzeczy jadł mniej niż gdyby był na wybiegu.
« Ostatnia zmiana: 20.11.2006, 23:03:14 pm wysłana przez Beata »
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #10 dnia: 20.11.2006, 22:55:42 pm »
Moje żółwie to potrafią głodować długi czas i nic im się nie dzieje. Teraz jak śpią w terrariach ( nie zimują!) to wogle nic nie jedzą. Ale pamiętajmy, że coś to jedzenia w misce zawsze powinno być. Na zimę mogą to być jakieś szuki. Nie zgniją w terrarium.
Pozdrawiam, Nulus!

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #11 dnia: 21.11.2006, 11:45:20 am »
Moje żółwie to potrafią głodować długi czas i nic im się nie dzieje. Teraz jak śpią w terrariach ( nie zimują!) to wogle nic nie jedzą. Ale pamiętajmy, że coś to jedzenia w misce zawsze powinno być. Na zimę mogą to być jakieś szuki. Nie zgniją w terrarium.

no i się nam wszystko pięknie wyjaśniło, żółw też myśli i sam wie co dlaniego najlepsze.

Offline pol@k

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 500
  • Reputacja: 1
  • Żółw stepowy Szkrabcio
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #12 dnia: 06.07.2007, 10:25:20 am »
Czy powinienem już robić mojemu żółwiowi głodówki ???

Offline Agnieszka

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2569
  • Reputacja: 19
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #13 dnia: 06.07.2007, 16:22:01 pm »
Jak najbardziej!  ;)
TUPTUŚ

Offline Martyna

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Głodówki
« Odpowiedź #14 dnia: 01.08.2007, 17:49:48 pm »
Odżywianie żółwi w terrarium, w identyczny sposób jak ma to miejsce w warunkach naturalnych, jest raczej niemożliwe i niecelowe. Żółwie hodowlane często mają zbyt mało ruchu i nie spalają energii tak intensywnie. Zależnie od wieku żółwika karmi się je raz lub dwa razy dziennie. Niektóre jednak jedzą raz na dwa dni. Raz w tygodniu wskazany jest dzień postu, a w zimie, gdy zwierzęta zapadają w sen hibernacji, nie jedzą wcale.