Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 15:46:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Suplementy, preparaty, odżywki  (Przeczytany 6029 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Suplementy, preparaty, odżywki
« dnia: 27.12.2007, 15:25:28 pm »
Mam Vita terra Turtle Elixir, kupiłam niedawno, jak żółwia karmiłam świństwami, czyli przed zmiana diety ;D
Dawałam mu 1 krople tegoż eliksiru, i niewiem czy moge podawac dalej. I tu pytanie, dawać, wyrzucic czy nie zaszkodzi-nie pomorze. Wiem , że dobrze karmiony żółw nie potrzebuje, ale mi zostało 3/4 buteleczki i niewiem co dalej. Żółw nie miał po tym biegunek itp. Co więc robic ?
Daje link:

http://www.zoologiczny.sklep.pl/VITAKRAFT_TURTLE_ELIXIR_WITAMINY_I_MINERALY_DLA_ZoLWII_20ML__27_213___2825

Czy ktos uzywa/ używał jakichkolwiek tego typu wynalazków? Czy to same paskudztwa i nalezy to omijać szerokim łukiem.

Offline still

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • Reputacja: 0
    • SERWIS O ŻÓŁWIACH LĄDOWYCH
Odp: Suplementy, preparaty, odżywki
« Odpowiedź #1 dnia: 27.12.2007, 15:33:44 pm »
wszelkiego rodzaju sztuczne preparaty mineralne czy tez witaminowe mają rację bytu jedynie w sytuacji kiedy żółw ma ich niedobór lub nie ma szans na pozyskanie ich ze środowiska jakie mu tworzymy czy tez pożywienia. Moim zdaniem jeżeli ma odpowiednią dietę nie cierpi na żadne niedobory a i po odstawieniu tego specyfiku się to nie zmieni to odradzam podawanie tego typu "koksów" ;)

pozdrawiam

-still-
-życie dostarcza więcej wrażeń niż fikcja-

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Suplementy, preparaty, odżywki
« Odpowiedź #2 dnia: 27.12.2007, 15:36:19 pm »
No włąsnie przeszłam z diety złej na dobrą (na poczatek suszki z herbal-pets) i za dzien lub 2 zaczne nimi karmić zwierzaka. I niewiem czy jeszcze moga ja podawac czy nie. Niewiem czy żółw ma jakieś niedobory itp.

Offline Bartek

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1391
  • Reputacja: 10
Odp: Suplementy, preparaty, odżywki
« Odpowiedź #3 dnia: 27.12.2007, 18:35:57 pm »
na razie przestaw go na dobrą dietę, oglądaj dokładnie żółwia łapki, głowa pancerz no i samo zachowanie, jeśli będzie czegoś brakowało powinno się ujawnić.

Zawsze lepsze jest zdrowe jedzenie niż chemikalia.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Suplementy, preparaty, odżywki
« Odpowiedź #4 dnia: 28.12.2007, 18:45:46 pm »
Ciężko powiedzieć co w tym jest, próbowałam powiększyć obrazek ale nie widać, przyadałby się dokładny skład, ale i tak po pierwsze wydaje mi się że nie wiadomo czy ten preparat jest dla żółwi lądowych - pisze turtle - co po angielsku oznacza żółw (ogólnie) ale raczej spotykam się z terminologią iz chodzi w tym wypadku o żółwie wodno-lądowe, błotne i ogólnie są to organizmy o innych potrzebach żywieniowych niż nasze lądowce.
Druga sprawa jest taka że witaminy mogą być niebezpieczne, niektóre z nich w nadmiarze są toksyczne (mam na myśli głównie witaminę A i D) dlatego trzeba umieć je dawkować i musi być ku temu potrzeba. Jeśli żółw nie ma większych niedoborów, których nie jest w stanie w normalny sposób odbudować bez szkody dla organizmu, np. jego stan jest ciężki, wymaga to szybkeij interwencji wtedy tak i pod ścisłą kontrolą. Na własną rękę odradzam eksperymentować. Podobnie rzecz się ma z pseudoweterynarzami którzy nie wiedząc co dolega żółwiowi albo ku oczekiwaniu klienta "profilaktycznie" napakują żółwia witaminami. Można znaleźć wiarygodne źródła które podają jakie są dawki zależnie od wagi osobnika ale wiedząc nawet to ja osobiście nigdy nie zdecydowałam się sięgnąć po witaminy. Uważam że nie mam na tyle wyczucia i doświadczenia aby ocenić właściwie potrzebę ich stosowania i ewentualną "wspomagającą" dawkę, wolę zapewnić jak najróżnorodniejsze zielsko, naturalne żerowanie żółwia na wybiegu. Reasumując - jeśli witaminy to tylko po konsulatcji i zgodnie z zaleceniem znającego się na rzeczy weterynarza.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Ishikawa

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Reputacja: 2
Odp: Suplementy, preparaty, odżywki
« Odpowiedź #5 dnia: 28.12.2007, 19:09:14 pm »
skład to : (wg. polskiej etykietki)
 oleje i tłuszcze
skąłd chemiczny/kg
100,000 IE wit A
10,000 IE wit d3
1,000 mg wit E

Zaiwrea antyutleniacze dopuszczone w UE

karminie: na kazde 100 g wagi ciała ziwerzecia 1 nakretka dziennie

Na obrazku sa zowie ladowe, wodne i chyab gekon, ale co do gekona moge sie mylic.

Waflowi dawałam 1 krople do jedzenia, bo to ma takie jakby zakraplacz na koncu:)