Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 16:16:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)  (Przeczytany 15643 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline to_ja

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 4
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #30 dnia: 23.02.2015, 18:56:30 pm »
Terrarium przepiękne, aż nie mogę oczu oderwać  :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #31 dnia: 23.02.2015, 22:53:55 pm »
No nieźle Semi. Wystrojem tylko umocniłaś mnie w mojej opinii na temat tego terrarium. ;D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #32 dnia: 16.03.2015, 16:39:34 pm »
Dziękuję za pochwały, bardzo się cieszę że się Wam podoba. :)

Ciekawa jestem czy wpłynie na wyhodowanie żółwia bez piramid - ale to pewno dopiero będzie można powiedzieć jak osiągnie z 1 kg wagi.
Też jestem tego bardzo ciekawa, a ściślej to liczę, że tak będzie! Póki co piramidki są, ale mam nadzieję, że spowodowane są wcześniejszymi nieoptymalnymi warunkami.

Temp. nocna jest b. wysoka - zamierzasz mu ją stopniowo obniżać przed daniem go na wybieg? Czy planujesz go zabierać na noc do domu i wypuszczać tylko w ciepłe dni?
Tak, zanim powędruje na wybieg, na pewno tydzień-dwa przed zacznę go hartować. Jednak raczej będzie nocował w terrarium.. Piszę z doświadczenia, ponieważ pomimo tego, że w zeszłym roku lato było bardzo upalne, Bączek mógł spać na dworze niecały miesiąc - od drugiej połowy lipca do krócej niż połowa sierpnia. Prawdopodobnie będzie więc hasał na balkonie od późnych ranków do popołudni, tak od 8-9 maksymalnie do 18.

A jak z jedzeniem? Dajesz mu tylko suszki + rośliny wyhodowane  w domu, czy także coś dokupujesz?
Od końca września dietą jest wyłącznie susz, roślin wyhodowanych praktycznie nie podaję, bardzo sporadycznie kawałek aloesa czy grubosza. Wszystko zielone co miałam odhodowane powędrowało do terrarium i już zostało zeżarte albo zadeptane.
Susz miałam własny, ale właśnie około tygodnia temu skończył się cały i musiałam kupić gotowce - jedziemy na paczuszkach z Herbal Pets, ale słabe to niezmiernie, nawet koło mojego suszu nie stało! Same łodygi. Niedługo i to się skończy, myślę że maksymalnie tydzień-dziesięć dni - i wtedy planuję iść na polowanie po świeżynki.
Aha, z kupnych zielenin Bączek mało co toleruje. Najbardziej nie lubi roszponki, dosłownie pluje nią na odległość. :)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #33 dnia: 16.03.2015, 18:16:59 pm »
Też uważam że Herbal jest do kitu jeśli chodzi o żółwie, Sonia nawet nie chciała tego spróbować. Za to Zuzala to zupełnie inna bajka - dobrze ususzone, nie kruszy się ale za wilgotne też nie jest, prawidłowy zapach, łodyżki (i to niewiele) jedynie w suszonej pokrzywie znalazłam :) nie wiem jak sianko od nich bo nie testowałam, ale mają kilka rodzajów.

Co to konstrukcji - bardzo mi się podoba sposób otwierania terra dający wygodny dostęp do środka :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #34 dnia: 17.03.2015, 09:40:16 am »
No niestety nasze noce nie należą do upalnych, nawet jak lato jest całkiem ciepłe. U mnie też mniej-więcej tylko od końca czerwca/początku lipca po 2 połowę sierpnia żółwie mogły nocować na balkonie. Potem pomimo szklarni i przykrywania jej kocem temp. robiła się już za niska. A chciałabym żeby dłużej mogły tam siedzieć, bo nie chce mi się ich nosić w te i wewte.

Parę lat przyjdzie na efekty tego systemu poczekać - myślę, że tak w okolicach 3-4..:)

A susz Ci je sam czy go namaczasz/zwilżasz?
Ja kilka lat temu kupiła też tego Herbal Petsa karmę Żółw lądowy Standard - i gadziny nawet powąchać tego nie chciały.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Przyjaciel_Pandy25

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 133
  • Reputacja: 8
  • Rypcia
Odp: Wstępny projekt terrarium dla żółwia lamparciego (i jego realizacja)
« Odpowiedź #35 dnia: 26.03.2015, 23:43:00 pm »
Musze pochwalić 3 sprawy:
1. Bardzo starannie wykonane terrarium
2. Ciekawie urządzone i posiadające ogólne wrażenie elegancji i walorów reprezentacyjnych
3. NAJWAŻNIEJSZE, bardzo się cieszę, że jako jedna z pierwszych i niewielu zwróciłaś uwagę na wilgotność powietrza i wprowadziłaś rozwiązanie pomagające utrzymywać ten poziom w granicach norm, dostosowując tym samym wilgotność w terrarium do naturalnie panującej na dworze. Moim zdaniem wilgotność jest najważniejszym czynnikiem warunkującym zdrowie żółwi (i innych gadów), które są na nią bardzo wrażliwe.  ;) ;) Celujący +
Czasami lepiej nic nie mówić i wydawać się być głupim, niż odezwać się raz i rozwiać wszelkie
wątpliwości.