Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 12:05:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Proszę o ocenę stanu żółwia  (Przeczytany 18148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #30 dnia: 03.09.2014, 18:43:50 pm »
Obiecane zdjęcie, niestety pod ręką miałam tylko komórkę ;)

Offline lili

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #31 dnia: 04.09.2014, 13:15:06 pm »
Widzę, że jest jej dobrze, taka rozciągnięta, szczęśliwa!!

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #32 dnia: 04.09.2014, 15:15:39 pm »
Komicznie wygląda - każda łapa w inną stronę... :laugh:
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #33 dnia: 04.09.2014, 17:00:04 pm »
Skąd masz taki fajny płaski kamień? Nie jest to co przypadkiem kamień który się używa przy budowie domów?

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #34 dnia: 04.09.2014, 17:35:04 pm »
Nie mogłam wyjśc z podziwu, że jest jej tak wygodnie ;)

damianek251 - to płytka, taka jakich używa się do budowy tarasów czy chodników - doskonale się sprawdza :)

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #35 dnia: 19.09.2014, 13:46:13 pm »
Gadzina buszuje na wybiegu korzystając z ostatnich dni ładnej pogody :)

Zrobiła się odważna, ciekawska i rozbrykana, co cieszy, ale... musiała gdzieś się wspinać, czy stawać o ściankę i pewnie "zjechała" łapką na jedną stronę... Lewą przednią łapę otarła całą o skorupę :( Nie ma za bardzo przy takich "akcjach" instynktu chowania się do skorupki :(

Przy nasadzie łapki zdarła sobie całą wierzchnią skórę razem z niektórymi łuskami. Na szczęście nie ma ranki, ale łapkę w tym miejscu pokrywa taka cieniusienka skórka.. Drugiego dnia to miejsce zrobiło się ciemniejsze (coś jak u ludzi po stłuczeniu)..

Chodzi żwawo i chętnie, je, nic się nie zmieniło tylko "utyka" na tą łapkę :( a ja martwię się, że ją to boli - choć aktywna jest normalnie, nawet chętnie próbuje kopać i to obydwoma łapkami.

Mam nadzieję, że boli ją to tylko od uderzenia i stąd to "utykanie", łapkę oglądałam, obmacałam, mam nadzieję, że to nic więcej - niestety nie było mnie w domu, kiedy sobie to zrobiła :(

Kąpię ją co drugi dzień, bo skórę ma strasznie suchą od tego "podłogowego" chowu...

Czy to miejsce na łapce mogę czymś smarować?

Offline GIGA1985

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: 2
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #36 dnia: 20.09.2014, 06:45:42 am »
Wczoraj spotkałam na swej drodze mega podobnego żółwika z jakby przyciasną skorupką  . :( żal było patrzeć ...mieszka w kartonie z gazetami :(próbowałam go wycyganić ale nie udało mi się. "Podłogówka" u tego właściciela prawie 26lat.
 :-X :-\

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #37 dnia: 22.09.2014, 21:53:54 pm »
GIGA
może spróbuj jeszcze porozmawiac, uswiadomic chociaż, jeżeli już nie uda Ci się zabrac stamtąd gadziny..?

Mój ładnie się zaadaptował w nowym miejscu, a teraz ta łapka :(

Zerknijcie na zdjęcia - pierwszego dnia całośc była taka leciutko fioletowawa, tak jak ta "otoczka", a następnego dnia większośc zrobiła się taka ciemniejsza...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #38 dnia: 23.09.2014, 15:50:02 pm »
Dziwnie to wygląda ... jakby jakieś oparzenie, albo ugryzienie, po którym jad się rozlał. Bo trochę na obtarcie od skorupy dziwne miejsce. Z tego coś się sączy, skóra odłazi? Czy tylko takie przebarwienie jest na skórze?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #39 dnia: 23.09.2014, 20:05:10 pm »
Pierwszego dnia gdy to zauważyłam to w tym miejscu starta była cała skóra i łuski, została taka cieniutka, jakby świeżutka skóra i całośc miała taki blady lila kolor...
Drugiego dnia środek zrobił się taki ciemniejszy, wygląda jakby był ziemią ubrudzony, choc nie jest...
Nic się nie sączy, nie jest to wypełnione płynem... Pojęcia nie mam co gadzior zmalował...

Pierwszego dnia wzięłam go do kąpieli to uciekał łapką jak lałam na nią wodę, albo chciałam dotknąc, teraz pozwala juz na dotyk.
Chodzi, tylko jak przenosi ciężar na tą łapkę, to jakby utyka :( Próbuje jednak nią kopac, czy drapac więc chyba nie ma jakiegoś urazu poważniejszego wewnątrz...

Ogólnie problem mam z nim taki, że jak jest na wybiegu, (obojętnie czy wcześniej, czy nawet już z tą uszkodzoną łapką) ochoczo chodzi, mnóstwo je, jest ciekawski itd... a w terra totalny leniwiec i trzeci dzień nie je...
 

Dodano 24.09.2014, 10:17:24 am
Wieczorem wykąpałam kolejny raz gadzinę w ciepłej wodzie, pól godzinki pod lampę a później próbowałam nakłonić ją do jedzenia - tzn. trzymałam jej przed pyszczkiem (miskę z jedzeniem totalnie olewa) mały plasterek ogórka/kawałeczek jabłka na zmianę, bo co kilkanaście minut ręka dosłownie mi drętwiała z bezruchu. Jak ręki nie ruszałam to przynajmniej obwąchiwała, jak się poruszyłam to zaraz chowała głowę. Gdzieś po pół godzinki nareszcie dała się skusić... uff... po gryzie ogórka i jabłka a później suszki z róż i zielone liscie winogron - jadła jak oszalała, jakby nagle coś jej się "odblokowało" w tym łebku ;) Do momentu jak przestałam jej dawać. Mimo, że widocznie miała chęć na więcej, to ani kroku w kierunku miski, eh... ten mój gadzior ;)
« Ostatnia zmiana: 24.09.2014, 10:17:24 am wysłana przez wiktoria37 »

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #40 dnia: 04.10.2014, 16:16:31 pm »
Korzystając z "okna pogodowego" był dzisiaj spacer. Miałam nadzieję, że jak się bardziej rozrusza (w terra poza żarówką niewiele ją interesuje) to okaże się, że nie ma już utykania. Bardzo wnikliwie ją obserwowałam, a że byłyśmy na niskiej trawie to zaobserwowałam, że tą jedną łapkę inaczej kładzie na podłożu - pazurkami na zewnątrz i stąd to wrażenie utykania. Prawa łapka jak dotyka podłoża to pazury ma do środka. Wiecie o co chodzi - ciężko to opisac...
Na świeżym powietrzu chodzi chętnie i dużo, więc... nie mam pojęcia czemu tak ustawia tą łapkę...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #41 dnia: 06.10.2014, 10:15:15 am »
Przydałby się filmik.
Przyzczyny mogą być różne - od prozaicznych - takich, że żółw żył n-lat na podłodze, nastąpiło zwyrodnienie stawu i tą łapę teraz tak stawia, może być jakiś stary uraz stawu.
A jak ta plama?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #42 dnia: 06.10.2014, 10:22:53 am »
Spróbuję zrobić jakiś filmik... Wczoraj chodziłam z nią na czworakach i w momencie gdy chciała stawiać ta łapkę, to korygowałam przy każdym kroku palcami jej ustawienie - wtedy było ok. Nie wydaje mi się, żeby w jakiś sposób ją to bolało, bo wtedy raczej chyba nie chodziła by tak ochoczo, chowała łapkę, cokolwiek... Zostawiona sama na wybiegu wdrapała się też na spory pagórek, więc ze sprawnością też jest ok.

W miejscu tej plamki skórka robi się twardsza, coś jak strupek na ranie. Miękknie trochę po kąpieli. W tym miejscu zaczynają się na łapkach łuski, więc mam nadzieję, że po prostu się goi..? Strasznie jestem ciekawa jak się tego nabawiła...

Ps: na poniższym zdjęciu widać lewą łapkę - staje na niej dokładnie tak jak na tym zdjęciu, w prawej podgina dolną część łapki z pazurami do środka.
« Ostatnia zmiana: 06.10.2014, 10:26:05 am wysłana przez wiktoria37 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #43 dnia: 06.10.2014, 10:36:38 am »
A tak ją krzywo od samego początku stawiała, czy dopiero jak ta ranka się jej zrobiła?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline wiktoria37

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Proszę o ocenę stanu żółwia
« Odpowiedź #44 dnia: 06.10.2014, 10:42:35 am »
Zauważyłam to dopiero po tej rance - bałam się wtedy co to takiego i śledziłam każdy jej ruch. Wcześniej jakoś nie rzuciło mi się to w oczy, choć faktem jest, że: na początku niewiele chodziła, jak zaczęła to pamiętając, że jest żółwiem podłogowym skupiałam się na tylnych łapkach a ponadto w wyższej trawie nie było widać jak je stawia :( a w terra leży głównie w ciepełku i ani myśli spacerować, wiec niestety 100% pewności nie mam :(