Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.05.2024, 06:13:47 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium Kłopotka  (Przeczytany 7551 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Terrarium Kłopotka
« dnia: 14.04.2014, 11:17:22 am »
Witam, oto nowe a właściwie pierwsze terrarium Kłopota (prędzej mieszkał ok miesiąc w dużym plastikowym pudle ponieważ terrarium budowałem dość wolno i tylko w weekendy.)

Kłopi ma ok 8 miesięcy, waży jakieś 60g i pochodzi z Niemiec.

Dietę Kłopiego stanowi głównie rukola i liście mleczu. (specjalne nasionka dla żółwi kupiłem na ebayu i powoli rosną więc za jakiś czas troszkę mu urozmaicę dietę)

Wiem że kora i siano to nie za bardzo dobre podłoże dla żółwia z tego względu że niby bardzo się pyli ale ja jakoś tego nie zauważyłem przez ostatni miesiąc. Wczoraj pisałem o trawie z rolki i kilka osób było na tak, kilka na nie więc dzisiaj wysiałem trawę w pojemniku także będę miał pewność że trawa jest w 100% odpowiednia - oczywiście jeśli wyrośnie ;)

Jeśli macie jakieś uwagi co do terrarium i co powinienem zmienić to proszę pisać;)

W terrarium znajdują się jeszcze 2 zakrętki od słoików jeden na pokarm drugi na wodę ale tego nie ma na zdjęciach.

Temperatura w domku Kłopota to ok 19-23C a temperatura pod lampą to 30-33C czasem dochodzi do 35.

Oto zdjęcia:








« Ostatnia zmiana: 14.04.2014, 11:19:37 am wysłana przez damianek251 »

Offline sunlela

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 3
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #1 dnia: 14.04.2014, 11:44:34 am »
Bardzo ładnie i gustownie urządzone.
Te schodki z pręczą dla mnie bomba  :laugh:
Natomiast co do drewienek bukowych, to ponoć lubią pleśnieć od wilgoci.
Z siankiem uważaj, bo uczula. Mojemu grekowi puchły od niego oczy. Lepiej suszone liście brzozy na przykład, lub zwykła ziemia.
Może zamiast nakrętek od słoików kup podstawki gliniane.
I jakiegoś kwiatka mu posadź, daj jakieś korzenie, gałęzie, kamienie do wspinania :)

 

Dodano 14.04.2014, 11:48:40 am
Oglądnęłam jeszcze raz i wydaje mi się, że za sucho tam masz. Zamiast tych drewienek to ziemie daj. Będzie bardziej naturalne podłoże.
 

Dodano 14.04.2014, 11:52:41 am
A jeszcze jedno- Żółw wychodzi po tych schodkach i ma pięterko, czy tam dziura jest? Czy tylko zdjąłeś deseczkę żeby pokazać to co poniżej?
« Ostatnia zmiana: 14.04.2014, 11:52:41 am wysłana przez sunlela »
Pozdrawiam Ania

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #2 dnia: 14.04.2014, 12:23:43 pm »
Tam jest piętro, zółw bardzo lubi wchodzić i schodzić po tych schodach.  Szukałem podkładek ale były albo plastikowe albo aluminiowe także narazie uzywam tego co mam.

25C w dzień w tym domku to za dużo czy może być? Kłopot i tak tam noe siedzi w dzień z tego co zauważyłem.

Aktualna temperatura na kamieniu to 35C i nie wiem czy to nie za gorąco?

Terrarium stoi praktycznie przy oknie i słońce je całe oświetla, potrzebuje mieć włączone lampy czy można je wyłączyć?

Lepiej jak lampa grzewcza świeci cały czas czy robić jakieś przerwy?

Pozdrawiam.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #3 dnia: 14.04.2014, 16:55:14 pm »
W domku nie powinno być tak ciepło. Poza tym terra jest b. fajne. Zmieniłbym tylko kostkę na ziemię. Kostkę można dać na piętro. Póki co oddziel kostkę od trawy jakimiś kamieniami, bo zacznie pleśnieć.  ;)
Na kamieniu jest w miarę ok. Szkło nie przepuszcza promieni UV, więc lampka UVB musi być cały czas włączona. Jak jest bardzo gorąco to możesz wyłączyć grzewczą.
Coraz więcej ludzi zaczyna robić pięterka! Super!!!  <angel>
« Ostatnia zmiana: 14.04.2014, 17:01:06 pm wysłana przez ןคภ ๒z »
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #4 dnia: 14.04.2014, 19:32:21 pm »
a ja się zastanawiam, jak Wy tak równo folię przyczepiacie do terra :D u mnie zawsze krzywo :/

Offline granatnikov

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #5 dnia: 14.04.2014, 20:07:31 pm »
Obcina się nożykiem po listewce i masz prosto :)

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #6 dnia: 14.04.2014, 20:25:52 pm »
ale u mnie zawsze krzywo się pościąga - w jednym rogu więcej w drugim mniej :) mam skosy :D

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #7 dnia: 15.04.2014, 01:47:18 am »
U mnie też nie jest jakoś prosto. W dzień temperatura w domku dochodzi do 25C a wieczorem  i w nocy ok 19-20. Żółw tylko wchodzi do domku wieczorem jak kladzie się spać.

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #8 dnia: 15.04.2014, 12:26:08 pm »
terrarium niezwykle estetyczne wykonane bardzo starannie za co ukłon w Twoją strone , jednak nie jest w moim stylu zbyt takie " sterylne " za mało w nim natury a za dużo takiego " miasta "  ale każdy ma swój gust . pozdrawiam i życzę dużo radości z gadziorka
In The Lap Of The Queen

Offline miliko88

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #9 dnia: 15.04.2014, 16:04:41 pm »
Ja jestem przeciwnikiem "pięterek" - są nienaturalne, żółw może sobie zrobić coś w łapki, bo tutaj są małe listewki w kształcie schodów. Żółw to nie człowiek, nie umie bezpiecznie pokonywać tych stopni, wiem, że są minimalne, ale może dochodzić do otarć, poza tym, nie wiem czy to nie wpływa źle na jego chód.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #10 dnia: 15.04.2014, 16:26:02 pm »
Oj, to tak jakby powiedzieć, że żółwiom szkodzi wysiłek fizyczny. Żółwie w naturze mają 10 razy trudniejsze przeszkody niż to łagodne podejście. ;) Teren na którym żyją nie łatwy, nawet dla człowieka. Zupełnie nie zgadzam się z powyższą wypowiedzią!
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline oppla

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #11 dnia: 15.04.2014, 18:05:04 pm »
Oglądałam kiedyś film o wspinających się na wysoki klif żółwiach madagaskarskich - to dopiero było "pięterko"! Obserwując moje żółwie dochodzę do wniosku, że im trudniej tym lepiej - na trawniku leży spory kamień - żółw oczywiście drapie się na niego, choć mógłby spokojnie obejść :) Myślę, że żółwie lubią wyzwania, a pięterko może być dobrym sposobem na powiększenie i urozmaicenie terarium.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #12 dnia: 15.04.2014, 20:45:29 pm »
Oczywiście! Gady szukają wyzwań! ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Tomasz-W.

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
  • To już 22 lat z żółwiami!!! :)
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #13 dnia: 15.04.2014, 21:42:05 pm »
A teraz ja wtrącę swoje "trzy grosze"  ;)

Starzy bywalcy forum wiedzą, że nie jestem zwolennikiem pięterek w terrarium.Pisałem już o tym wielokrotnie, więc nie będę się powtarzać. ;D

Kilka uwag.
Terrarium zbudowane bardzo ambitnie i to należy docenić!  :) Widać, że właściciel podszedł do hodowli żółwia z głową! :)

Drewienka bukowe zamieniłbym na ziemię.Darń jest ok.Poza tym dodałbym trochę kamieni, może jakiś konar... Miejsce wokół basenu z wodą obłożyłbym płaskimi kamieniami, aby żółw nie zanieczyszczał za bardzo wody i nie robił błota dookoła basenu.
W kryjówce umieściłbym trochę darni i ziemię lub samą ziemię.Nie może tam być za sucho, a siano nie trzyma wilgoci i może pylić.

A tak w ogóle to w całym terrarium podwyższyłbym wilgotność :)

Tyle moich uwag :)

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium Kłopotka
« Odpowiedź #14 dnia: 06.05.2014, 01:36:21 am »
Witam, jeśli wysypie zwykłą ziemię do kwiatów w terrarium to będzie to dobrym podłożem? Nie mam dostępu do gliniastej ziemi. A jako że kupiłem ziemię dla roślinek dla żółwia to pomyślałem że mógłbym jej użyć w terrarium. W domku Kłopi ma już suche liście brzozy ale jest ich chyba za mało. Jak bym mu podsypał trochę ziemi w domku to by było lepiej? Liczę na jakieś rady i odpowiedzi.