Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 12:47:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?  (Przeczytany 21552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« dnia: 23.08.2014, 19:48:39 pm »
Witam mam 2 żółwie greckie które trzymam w osobnych terrariach i jeden jest bardzo aktywny a drugi siedzi ciągle w domku prawdopodobnie śpi większość tego czasu. Zazwyczaj jakoś ok 11 wyjdzie żeby się najeść i mimo że dostaje mniej od tego drugiego to i tak zazwyczaj nie zjada wszystkiego. Potem chwilkę się przejdzie i wraca do ciemności. Co jakiś czas staram się go wyciągać żeby siedział pod lampą ale 10 minut i ucieka do domku. Żółw jest w trakcie odrobaczania. Ma ok roku i waży 95g jeśli to coś pomoże.
Coś jest z nim nie w porządku czy niektóre żółwie to takie leniuchy?

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.08.2014, 00:38:38 am »
Powodów jest bardzo wiele.
Nikt nie będzie w stanie Ci nic powiedzieć bez dokładniejszego opisu warunków w jakich żyje żółw. Przydadzą się zdjęcia terrarium, wybiegu i opis diety. :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #2 dnia: 24.08.2014, 15:23:17 pm »
Żółw mieszka w terrarium, podłoże to ziemia ogrodowa bez gliny. Temperatura w domku w ciągu dnia ok 23-25 stopni a pod lampą ok 30-35. Wilgotność pod lampą 40% w domku 80%.
Jedzenie to malwa, petunia i rukola (ze sklepu).
Jedynie malwa i petunia mi urosły. Reszta to przerośnięta sałata (tak mi powiedziano na forum) więc nie podaje tego żółwią.
Wiem że jedzenie powinno być bardziej zróżnicowane ale teraz nic już mi nie wyrośnie.
Od następnego sezonu wezmę się za porządne sianie odpowiednich i sprawdzonych kwiatów / roślin.
Wybiegu nie mam jak na razie więc żółwie cały czas siedzą w terrarium.




Offline olika

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 361
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #3 dnia: 24.08.2014, 19:20:00 pm »
moja tez jest osowiała od ponad tygodnia, odkąd jest w domu bo na balkonie było wietrznie i zimno w nocy.... je niewiele, bardzo niewiele, jakby już naturalnie chciała zimowac a dopiero koniec sierpnia esz

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #4 dnia: 25.08.2014, 10:39:58 am »
Młode żółwie są mnie aktywne niż dorosłe i często wcześniej chodzą spać, to może się u niego nakłada kwestia wieku i zarobaczenia oraz stresu związanego z podawaniem leku.

Warunki są OK, ale spróbowałabym mu urozmaić powierzchnię, tak, żeby miał co robić w terrarium. Przydałyby mu się jakieś rośliny jadalne w doniczkach, które można by wkopać (mogę być nawet w ostetczności przyprawy z marketu typu bazylia, tymianek, melisa), jakiś konar do wspinania, więcej kryjówek - pod kępami traw, połówkami kokosa. Może jak będzie miał bardziej urozmaicone otoczenie to zacznie więcej chodzić, czy skubać zasadzone roślinki.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #5 dnia: 25.08.2014, 20:02:27 pm »
Ankan dziękuje za odpowiedź. Możesz wrzucić zdjęcie twojego terrarium? Chciałbym ukraść trochę pomysłów na kryjówki itp.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #6 dnia: 25.08.2014, 21:05:23 pm »
Teraz to się mało u mnie pożywisz z pomysłami na kryjówki dla małego żółwia..:) Tak wszystko niszczą, że ziemia i kamienie im tylko zostały.
Ale odszukałam trochę starych zdjęć - od pierwszego, jeszcze szklanego terro z 2008 r.
Plus parę zbliżeń kryjówek: z patyczków na drutach, połówki kokosa, kory dębu korkowego, korzenia, drewienka na kamieniach. Fajnie sprawdzały się tez trawa (kostrzewa albo turzyca), trzykrotka, grubosz, zielistka. Można wstawić też żółwiowi w plastikowych pudełkach posianą trawę czy inne jadalne rośliny.

« Ostatnia zmiana: 25.08.2014, 21:11:49 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #7 dnia: 26.08.2014, 20:52:31 pm »
Dzisiaj żółw nie wyszedł cały dzień z domku... jedzenie nie ruszone nawet. Dopiero jak wróciłem do domu ok 17 to go obudziłem i nakarmiłem "z ręki" bo sam nie chce jeść. Jak go zostawiłem pod lampą to od razu ruszył w stronę domku.
Do basenu praktycznie nie wchodzi a wodę ma codziennie świeżą, podczas kąpieli też mało pije.
Myślicie że to dlatego że jest młody czy trafił mi się taki mały mułek schorowany?
Drugi żółw jest cały czas aktywny mimo że również był zarobaczały i dostawał lek.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #8 dnia: 29.08.2014, 11:09:06 am »
I jak żółwik? Ja się zastanawiam czy u niego tylko owsiki są, czy np nie pierwotniaki. Bo przy silnej infekcji pierwotniakami to właśnie apatia, brak apetutu występują. Oczy to on ma w porządku? Czy ma jakieś problemy z otwieraniem, oczy są zapadnięte z białymi obwódkami?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #9 dnia: 30.08.2014, 13:59:55 pm »
Kurcze no wlasnie jak wstaje to czasem otwiera jedno oko a drugie po jakims czasie lub otwiera je bardzo powoli. Jak ma zamkniete oczka to wlasnie sa takie pod kolor bialego, jeszcze dzisiaj dokladnie sprawdze jak wroce do domu ale wydaje mi sie ze masz racje... ;/
Czym najlepiej leczyc pierwotniaki? Niestety na weterynarzy nie licze skoro musieli wyslac kupe do zbadania az do anglii to sami sie zbyt dobrze nie znaja na to wychodzi.

Drugi zolw juz mial twarda kupke i resztki owsikow w niej znajdowalem a 2 dni temu znowu kupa bya miekka i smierdzaca. Zolw dostal kilka lisci bazyli jakis czas temu a tak to jak juz pisalem je malwe petunie i rukole.
 

Dodano 30.08.2014, 16:08:44 pm
Zadzwoniem do innego weterynarza ktorego polecil mi pan od ktorego mam zolwie i pytam sie o to czy sa w stanie odrobaczyc zolwia ktory prawdopodobnie ma pierwotniaki.
Powiedzieli mi ze moga odrobaczyc wiec pytam czy sa w stanie zrobic badanie kalu na miejscu czy oni tez beda musieli go wyslac do anglii, to mi pani powiedziala... Ale po co badac kupe pod mikroskopem jak mozemy go odrazu odrobaczyc... Co za ludzie pracuja w tej irlandii. Ludzia bez badan daja paracetamol na wszystko a zwierzeta lecza bez badan. Osly.

Czy jesli kupie metronidazol i sprobuje odrobaczac zolwia na wlasna reke to mu nie zaszkodze? Boje sie o niego bo to maly zolwik ma zaledwie rok i ok 95g.
Moglbym pojechac do tego drugiego weterynarza ale jak mam zrobic ponad 100km zeby mi powiedzial to co juz wiem lub zeby wyslal kupe do angli czyli kupa bedzie miala ponad 24h przed zbadaniem to jest to bez sensu.

Co myslicie? Wiem ze powinno sie isc do weterynarza zeby on dostosowal dawki itp ale oni tutaj maja zerowa wiedze praktycznie...
« Ostatnia zmiana: 30.08.2014, 16:08:44 pm wysłana przez damianek251 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #10 dnia: 30.08.2014, 20:47:10 pm »
No to masz problem z wetami..:( Żeby się kurczę żaden nie znał..:(

Na pierwotniaki to metronidazol albo baycox - dostaniesz to w ogóle w Irlandii?
Żółwik jest bardzo malutki, więc dawkę trzeba bardzo dobrze obliczyć, żeby mu nie zaszkodzić. Leki te można podać do puszczka/z jedzeniem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #11 dnia: 31.08.2014, 17:21:56 pm »
Ok wróciłem od weterynarza i nie maja metronidazolu w płynie, mieli tylko w tabletkach ale za 6 funtów dostałem receptę na 1ml. teraz tylko muszę go znaleźć, pani mówiła mi żeby szukać w aptekach więc tam się wybiorę ale pierw muszę się upewnić na forum.
Weterynarz powiedziała że ten środek nie jest typowo dla żółwi więc musiałem podpisać papierek że podaje lek na własną odpowiedzialność itp.
Kazała podać 0.28ml tylko jeden raz. Żółw waży 92g, nie mam pojęcia jak ona to obliczyła więc proszę o porady jaką dokładnie dawkę powinienem podać. Receptę dostałem na 1 ml Metrondazolu 40 miligramów na 1ml.

Co o tym myślicie?
Żółw dostał trzecią dawke panacuru dzisiaj więc i tak chcę poczekać jeszcze kilka dni żeby biedaka nie faszerować ciągle lekami.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #12 dnia: 01.09.2014, 08:29:20 am »
Co do dawki nie podpowiem, powiem tylko że pierwszy raz spotykam się z tym, żeby metronidazol podawać jednorazowo... Zwykle jest to seria. Może by skonsultować to dawkowanie mailowo z którymś z polskich wetów znających się na żółwiach?

Offline mokka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #13 dnia: 01.09.2014, 09:02:27 am »
Może coś troszkę podpowiem...w mojej "mądrej" książce o gadach znalazłam dawkowanie metronidazolu dla żółwi(oczywiście jest to przykładowa dawka, nie wiem czy wszyscy taką stosują ale mój żółw kiedyś dostawał dawkowane leki wg tej książki i miewa się dobrze:))

Metronidazol  - przeciwbakteryjnie  - 50mg/kg m.c.  - doustnie raz dziennie
                  - przeciwpierwotniaczo- 260mg/kg m.c.  - doustnie jednorazowo
                  - przeciwpierwotniaczo - 160mg/ kg m.c. - doustnie raz dziennie
                  - przeciwpierwotniaczo - 100mg/kg m.c.  - doustnie 1szego i 14stego dnia(czyli dwa razy w odstępie 14 dni)

Może coś pomogę:)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #14 dnia: 01.09.2014, 10:58:21 am »
Metronidazol jest lekiem dla ludzi do kupienia w aptece.
Ale dawkowania za bardzo nie rozumiem. Ja podawałm przez 10 dni, codziennie. Widziałam też dawkowanie co 3 dni bodajże w 3  dawkach.

Nie za bardzo rozumiem jak możesz mieć receptę na 1 ml metronidazolu 40 mg na 1 ml?? i podać żółwiowi 0,28 ml?
Sprawdź jeszcze raz co masz na recepcie. A dawkę i podawanie lepiej by z wetem od gadów przez internet skonsultować.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ