Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:43:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?  (Przeczytany 21546 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #30 dnia: 10.09.2014, 15:31:21 pm »
Dziękuję bardzo. Lek zacznę podawać żółwią od poniedziałku czyli dokładnie 2 tygodnie od ostatniej dawki panacur.
Czyli ten 1ml leku który mam starczy mi na 4 dni po jednej dawce dziennie dla 2 żółwi. Mam nadzieje że to pomoże i żółwiki będą robiły zdrową kupkę i jeden z nich przestanie być taki anemiczny.

Lepiej jak będę podawał 0.120 czy 0.130ml? bo przy tak małych ilościach raczej ciężko trafić między 2 kreseczki na strzykawce  :)
« Ostatnia zmiana: 10.09.2014, 15:36:24 pm wysłana przez damianek251 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #31 dnia: 10.09.2014, 15:42:04 pm »
Lepiej 0,12 - dawka 0,125 była liczona dla żółwia ważącego 100 gram - a Twój waży koło 90?

I jeszcze jedno - jak dostaniesz gdzieś (u weta lub przez internet) to dobrze by kupić Sodiazot i je w nim kąpać - jednak leki wątrobę i nerki obciążają. Jak nie dostaniesz Sodiazotu to może masz jakaś aptekę prowadzącą sprzedaż ziół - można by wtedy nabyć suszone ziele jasnoty białej, brzozy, pokrzywy i ostropestu - zaparzać i dolewać im do kąpieli.
« Ostatnia zmiana: 10.09.2014, 15:48:43 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #32 dnia: 18.09.2014, 18:40:05 pm »
Od niedzieli podawałem żółwią ten lek. Dzisiaj ten bardziej anemiczny dostał ostatnią dawkę. Ile czasu trzeba czekać na efekty takiego leku? Żółw od niedzieli nie robił kupy także nie jestem wstanie powiedzieć jaka ona jest. Widać że lek bardzo im nie smakował ponieważ przy podawaniu na liściu rukoli lub mleczy tak jak i na truskawce czy ogórku strasznie otwierały mordki i chciały tak jakby go wypluć. Jeden z żółwi jest ciągle aktywny także wczoraj dostał ostatnią dawkę ale tak jak i poprzedni też nie robił kupy więc nie jestem w stanie nic powiedzieć. Drugi żółw anemik ciągle śpi i nie interesuje go jedzenie czy wygrzewanie się pod lampą. Ciągle tylko siedzi w domku gdzie jest ciemno. Jak do niego zaglądam to widzę że po prostu siebie leży z otwartymi oczkami lub śpi w kącie domku. Mam nadzieję że te 5 dawek leku coś pomoże na dniach bo jak nie to już w ogóle nie będę wiedział co mam robić. Jeśli ten lek nic nie pomoże to mogę za kilka tygodni / miesięcy znowu podać go żółwiowi czy jest to niebezpieczne?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #33 dnia: 21.09.2014, 00:19:32 am »
Lek dobry nie jest... ;)

W zasadzie w ciągu tygodnia powinna być poprawa w zachowaniu gada i konsystencji kupy.
Lek można powtórzyć - ale za kilka miesięcy, nie tygodni.

Może tego "anemicznego" pokąp trochę częściej - w Sodiazocie, czy jakiś ziołach na nerki i wątrobę.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #34 dnia: 28.09.2014, 12:32:31 pm »
Witam dzisiaj mineło 10 dni od ostatniej dawki leku lecz kupa zolwi nadal jest śmierdząca i rzadka...
Widać poprawę w zachowaniu żółwia anemika ponieważ teraz mniej  śpi, więcej je i ogolnie jest bardziej ruchliwy. Drugi żółw zachowuje sie tak jak zawsze czyli wszedzie go pełno. W kupie anemika zauważyłem takie jakby kuleczki i zastanawialem sie co to moze byc. Zółw jadł przez czas leczenia tylko rukolę, bratki i podjadał troche wapna.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #35 dnia: 28.09.2014, 13:12:16 pm »
Możesz wrzucić zdjęcia odchodów z tymi "kuleczkami"?

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #36 dnia: 28.09.2014, 15:08:14 pm »
Jeśli będą w nastepnej kupoe to zrobię zdjęcie. Kuleczki były w 2 ostatnich kupkach, w tej ostatniej trochę mniej niż w pierwszej.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #37 dnia: 29.09.2014, 11:23:12 am »
A to nie jakieś nasiona nieprzetrawione, te kuleczki?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #38 dnia: 29.09.2014, 14:25:41 pm »
Żółwie dostawały samelLubie się także nasiona raczej odpadają. Możliwe że to małe kuleczki wapna ale pewności nie mam. Jak będzie kupa to dam zdjęcie. Tak czy inaczej nie wydaje wam się że nadal jest coś nie tak z zolwiami skoro po 11 od ostatniej dawki kupa nadal jest rzadka?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #39 dnia: 30.09.2014, 01:19:52 am »
Coś nie tak to jest na pewno. Jeśli to były pierwotniaki to metronidazol by je wytłukł. Podejrzewam że panacur nie poradził sobie z robakami (może była silna inwazja?) Proponuję znaleźć weterynarza który zrobi badanie mikroskopowe kału i sprawdzi co tam siedzi bo tak to można sobie gdybać.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #40 dnia: 30.09.2014, 13:41:30 pm »
Dziwna sprawa, powiem Ci.
Czasem jeszcze parę dni po odrobaczeniu kupa jest nie za bardzo, bo jednak leki odrobaczające wyjaławiają też jelita, ale po 2 tygodniach to już do normy powinno wrócić.
Panacur w 3 dawkach też na pewno zabił owsiki.
Jedno czego i panacur i metronidazol nie wybijają to kokcydia. Ale żeby je wykryć trzeba zrobić badanie świeżego kału. Jak wysyłają próbki do Anglii i 3 dni to trwa, to już nic w takim nie wykryją.

A oba żółwie mają luźną kupę czy tylko ten anemiczny?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #41 dnia: 01.10.2014, 14:47:14 pm »
Luźną kupę ma ten zywszy zolw który byl zdrowy dopóki nie kupiliśmy tego anemika. Ostatni raz miał twardą kupkę po drugiej dawce panacuru ale tylko raz a potem znowu była miękka. Co do zolwia anemika to jest żywy jak nigdy, biega po terrarium je dużo ale kupy nie robił od 5 dni chyba. Podłoże wymieniłem w obu terrariach chwilę po zakończeniu leczenia.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw ciągle śpi. Czy to normalne?
« Odpowiedź #42 dnia: 01.10.2014, 14:59:55 pm »
To dobrze zrobiłeś.
Myślę, że na razie jak jedzą już wreszcie oba i są aktywne to daj im spokój - może się ta kupa unormuje.
Dbaj, żeby jedzenie nie było ociekające wodą, zimne z lodówki - i jak najmniej kupuj w marketach. Mogą to być rośliny pryskane. Wszystkie te czynniki mogą powodować, że kupa żółwi będzie luźna. 
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ