Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:54:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowy w domu - Cyprian ;)  (Przeczytany 6057 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sp_inka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Nowy w domu - Cyprian ;)
« dnia: 20.09.2014, 22:19:14 pm »
Witam wszystkich serdecznie,
My tu nowi, przewertowałam (prawie) całe forum i sporo już wiem, jednak wciąż nurtuje mnie kilka kwestii w których proszę o pomoc  ;D
Od dziś jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami żółwika (podobno stepowy), niestety żółw nie ma żadnych papierów ale myślę że to stepowy, ma około 7 lat i wydaje mi się że wygląda dobrze.
 
A teraz pytania które mnie męczą:
1. Czy muszę mu zrobić jakieś badania jeśli tak to jakie i jak często je trzeba robić (raz w roku, raz na 2 lata?)? 
2. Czy żółwiowy na noc trzeba gasić światło?
3. Nie wiem czy zapadał wcześniej w hibernację i nawet nie wiem jak mu pomóc aby przespał nadchodzącą zimę (przeczytałam że hibernacja dobrze im robi).
4. Żółw mieszka w terrarium w bloku wiec nie mam gdzie go wynieść żeby mieć go "na oku", a trzymanie żółwia w lodówce (był taki pomysł na forum) wydaje mi się nieco dziwnym ;) ale mogę się mylić.

Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedzi.
 

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 20.09.2014, 23:03:55 pm »
Dobrze by było jakbyś dodała zdjęcia żółwia i terrarium to ludzie ci powiedzą czy to napewno żółw stepowy i czy ma odpowiednie warunki w tym terrarium oraz czy wygląda na zdrowego. Z tego co wiem to dobrze by było zrobić badanie kału to dowiesz sie czy żółw nie ma robaków. Co do hibernacji to nie jestem w stanie nic powiedzieć poniewaz moich zółwi jeszcze nie zimuję.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 20.09.2014, 23:35:44 pm »
Witaj! :)
Badanie kału.
W terrarium staramy się odwzorować warunki naturalne, czyli dzień, noc oraz temperaturę i wilgotność.
O hibernacji w tym roku nie myśl. Żółw może być osłabiony, może mieć jakieś niedobory. O zimowaniu pomyślimy za rok. Teraz przydałoby się zbierać i suszyć rośliny na zimę, żeby gadzina miała co jeść.
Mile widziane zdjęcia delikwenta i jego terrarium + jakiś opis diety i ogólnych warunków! :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline sp_inka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 21.09.2014, 12:31:40 pm »
Witaj! :)
Badanie kału.
W terrarium staramy się odwzorować warunki naturalne, czyli dzień, noc oraz temperaturę i wilgotność.
O hibernacji w tym roku nie myśl. Żółw może być osłabiony, może mieć jakieś niedobory. O zimowaniu pomyślimy za rok. Teraz przydałoby się zbierać i suszyć rośliny na zimę, żeby gadzina miała co jeść.
Mile widziane zdjęcia delikwenta i jego terrarium + jakiś opis diety i ogólnych warunków! :)

Tak jak pisałam, żółw trafił do nas wczoraj więc zbyt dużo informacji nie podam, ale zawsze coś. Do żółwia zostało dołączone (że tak powiem) kilka woreczków piasku i wczoraj był w akwarium z piaszczystym podłożem, ale jak tylko przeczytałam na forum że to mu szkodzi to już dziś zrobiłam mu mieszankę ziemi i piasku i dobrze ją uklepałam, żeby było w miarę twardo. Do jedzenia dostał mleczyk, liście rzodkiewki, ale wczoraj nic nie tknął dopiero dziś zaczął skubać. Akwarium ma 60x40. Ponieważ nie mamy odpowiedniego sprzętu to na razie wyższą temperaturę zapewnia mu zwyczajna lampka (powiedzmy taka na biurko). Ale jutro wybieramy się do zoologa po odpowiednią lampę.

P.S. Jak się dodaję zdjęcia?  ???

Offline GIGA1985

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 178
  • Reputacja: 2
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 21.09.2014, 13:56:05 pm »
Z lewej strony okna w którym piszesz są opcje dodatkowe...klikasz na nie ,w odnośniku załącz dajesz na przeglądaj wybierasz zdjęcie i gotowe jeżeli chcesz więcej zdjęć wrzucić klikasz na .."więcej załączników i powtarzasz co wyżej;)  Później tylko wyślij wiadomość i gotowe;)

Offline sp_inka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 21.09.2014, 19:58:13 pm »
żółw wygląda tak jak na zdjęciach, dodam jeszcze, że już nie ma piasku tylko nienawożoną ziemię ogrodową. Czy po tych zdjęciach możecie powiedzieć coś o jego stanie?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 21.09.2014, 23:18:37 pm »
Trochę blada i pokrzywiona skorupka... Wiadomo w jakich warunkach był wcześniej trzymany, jaką miał dietę? W sumie ciężko powiedzieć coś więcej po zdjęciach bo żółwie czasem są w gorszym stanie niż się wydaje z zewnątrz. Jeśli jest to skorupka "z odzysku" to poza badaniem kału (koniecznie) warto zastanowić się nad wizytą u dobrego weta od gadów i zbadanie krwi, żeby upewnić się w jakim stanie są nerki i wątroba. Napisz skąd jesteś to doradzimy lekarza :)
Terrarium trochę malutkie, moja pchełka ma 6,5 cm a terrarium 100x60 (a wiem, że w przyszłości potrzebne będzie większe).
Jeśli chodzi o lampki to potrzebne są dwie: jedna świetlówka UV 10.0 np ReptiGlo firmy Exo Terra (nowa seria zmieniła nazwę na Reptile 150) i żarówka grzewcza - zwykła żarówka lustrzana 40W z marketu :) jakieś "specjalne" lampy grzewcze nie mają sensu ;)

Offline sp_inka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 23.09.2014, 09:12:13 am »
Trochę blada i pokrzywiona skorupka... Wiadomo w jakich warunkach był wcześniej trzymany, jaką miał dietę? W sumie ciężko powiedzieć coś więcej po zdjęciach bo żółwie czasem są w gorszym stanie niż się wydaje z zewnątrz. Jeśli jest to skorupka "z odzysku" to poza badaniem kału (koniecznie) warto zastanowić się nad wizytą u dobrego weta od gadów i zbadanie krwi, żeby upewnić się w jakim stanie są nerki i wątroba. Napisz skąd jesteś to doradzimy lekarza :)
Terrarium trochę malutkie, moja pchełka ma 6,5 cm a terrarium 100x60 (a wiem, że w przyszłości potrzebne będzie większe).
Jeśli chodzi o lampki to potrzebne są dwie: jedna świetlówka UV 10.0 np ReptiGlo firmy Exo Terra (nowa seria zmieniła nazwę na Reptile 150) i żarówka grzewcza - zwykła żarówka lustrzana 40W z marketu :) jakieś "specjalne" lampy grzewcze nie mają sensu ;)

Niestety nie wiem w jakich warunkach byø trzymany, ale wiem ze diete mial fatalna (owoce, warzywa, a tylko od czasu do czasu jakas zielenina)  :( . Jestesmy z Kielc i podobno w Czterech Lapach jest wet od gadów. To prawda terrarium malutkie, ale niebawem zamówimy wieksze. Nawet znalazlam na allegro jedno tylko nie wiem czy teæ nie bedzie za male - prosze o opinie  ;D http://allegro.pl/terrarium-dla-zolwia-z-wyposazeniem-100x50x40-i4625364916.html 

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 23.09.2014, 09:40:21 am »
Ja za takie pieniądzę jak to terrarium z allegro to bym zrobił chyba kilkanaście wypasionych terra :D Ja bym zastanowił się nad budową terrarium samemu bo wydawanie takiej kasy jest bez sensu....ale kto bogatemu zabroni haha  :P
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline sp_inka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 23.09.2014, 10:00:24 am »
Ja za takie pieniądzę jak to terrarium z allegro to bym zrobił chyba kilkanaście wypasionych terra :D Ja bym zastanowił się nad budową terrarium samemu bo wydawanie takiej kasy jest bez sensu....ale kto bogatemu zabroni haha  :P

 ;) hahah no w sumie... ;) a tak na poważnie to po prostu chciałam żeby miał dobre warunki, no i w końcu przecież to nie na miesiąc tylko na lata (dlatego zastanawiam się czy nie za małe). A sama takiego wypasionego nie zrobię bo oprócz tego że ma służyć żółwiowi to chciałabym żeby ładnie się prezentowało w mieszkaniu  8)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #10 dnia: 23.09.2014, 15:59:38 pm »
Terrarium zdecydowanie za małe i podłoże kategorycznie do natychmiastowej wymiany.
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowy w domu - Cyprian ;)
« Odpowiedź #11 dnia: 23.09.2014, 16:02:48 pm »
Terro jest ładne, ale dla stepka może się nie sprawdzić. On tak naprawdę raz, że potrzebuje nie wypasionego terra tylko wybiegu 24 h/dobę + miejsca na zimowanie, a dwa, że takie kupna terra mają często tła i skałki zrobione ze styropianu pokrytego cienką wartwą zaprawy. Stepówki kopią - to zaraz w tym dziur narobią i wszystko będziesz wywalać. Nie nasypiesz też do takiego terra podłoża o odpowiedniej grubości (15-20 cm), baseny są wbudowane na stałe i nie ma jak wody z tego wylać, a i z dezynfekcją dekoracji w razie odrobaczania gada jest problem.
Wydaje mi sie, że i efektywniej dla gada i taniej jest zamówić skrzynię z płyty meblowej w okleinie, z przednią szybką przeszkloną na wysokości powyżej grubości podłoża. I samemu urządzić wnętrze, ewent. kupić korek i nakleić od środka, wydłubać widelcem i zrobić z tego tło strukturalne.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ