Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 18.04.2024, 09:40:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 22 letnia stepówka :D  (Przeczytany 10694 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
22 letnia stepówka :D
« dnia: 21.09.2014, 18:35:46 pm »
Witam,
Dziś z Waw-y przyjechała do mnie 22 letnia samica żółwia stepowego.Wygląda na zdrową zewnątrz.Jedynie to piramidki na karapaksie.... Od właścicieli wiem,że w okresie jesiennym zimuje-tzn. w ich rozumieniu zasypia w terrarium i tak śpi sobie do marca...Wiadomo,że to dla żółwia żadne zimowanie bo za wysoka temperatura itd. ale na ten moment samica zasnęła w nowym terra i jest bardzo przymulona-słabiutko reaguje na bodźce (dotykanie tylnej łapy).Teraz to może zmęczona jest po podróży i stresie ale jeśli rzeczywiście będzie miała w taki dziwny sposób jak przez 22 lata swoje życia ''zimować''? Co ma zrobić? W tym roku nie ma szans na normalne zimowanie bo nie wiadomo jak tam mają się jej nerki,czy w kupie czegoś nie ma itd. Podpowiedzcie co robić jeśli kobitka będzie spała...
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #1 dnia: 21.09.2014, 23:22:53 pm »
Póki nie strajkuje całkiem - badanie kału i może badanie krwi w kierunku nerek i wątroby (u dobrego lekarza od gadów). Masz może chłodniejszą piwnicę/poddasze?

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #2 dnia: 22.09.2014, 07:12:07 am »
Na ten moment jak wczoraj o 16 zasnęła tak do teraz śpi w tej samej pozycji.Mam możliwość normalnego zimowania ale czy to w tym roku jest dobre? Badania postaram się zrobić tylko jeśli ona nic ostatnio nie jadła (podobno jak zasypiała u poprzednich właścicieli to chwilę wcześniej już nie przyjmowała pokarmu) i u mnie wczoraj też zero to kupy nie zrobi....
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #3 dnia: 22.09.2014, 12:04:40 pm »
Witaj :)

Dobrze, że do Ciebie trafiła, będzie miała dobrze.

W żadnym wypadku nie należy iść tropem zimowania "bardziej lajtowego" tzn w niższej niż pokojowa temperaturze. Trzeba jej dać normalne warunki i temperaturę. Będzie zasypiać, to normalne u tego gatunku o tej porze roku. Twoim zadaniem jest teraz codziennie kąpać ją w ciepłej wodzie i po kąpieli nakłaniać do jedzenia. :) Warto wykorzystać to, że żółw po kąpieli jest nieco bardziej żywszy :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #4 dnia: 22.09.2014, 12:10:30 pm »
Obecna pora jest niewłaściwa na robienie tu jakichkolwiek badań ani leczenie, a szczególnie przez nową dla żółwia osobę i nie mającą dużego doświadczenia.
Zółw ten wymaga obecnie aklimatyzacji i poznania. A także respektowania jego osobistych zachowań  :D.

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #5 dnia: 22.09.2014, 12:28:10 pm »
Dzięki Kochani za odpowiedzi i pomoc :) Biorę się zatem do roboty-czyli za moją Zuzię :D Śpiocha się dobudzi to może nawet będzie taka aktywna jak jej brat w drugim terra-roczny grek Tuptuś hahahah! Pozdrawiam
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #6 dnia: 22.09.2014, 14:02:08 pm »
Obecna pora jest niewłaściwa na robienie tu jakichkolwiek badań ani leczenie, a szczególnie przez nową dla żółwia osobę i nie mającą dużego doświadczenia.
Zółw ten wymaga obecnie aklimatyzacji i poznania. A także respektowania jego osobistych zachowań  :D.

Na badanie kału nigdy nie jest za późno i nie trzeba tu żadnego doświadczenia... Kupa do pojemnika, pojemnik do weterynarza, badanie trwa 15 minut i przynajmniej wiadomo czy nie ma pasażerów na gapę. Takie badanie nie przeszkadza również żółwiowi się aklimatyzować...

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #7 dnia: 22.09.2014, 14:26:19 pm »
Obecna pora jest niewłaściwa na robienie tu jakichkolwiek badań ani leczenie, a szczególnie przez nową dla żółwia osobę i nie mającą dużego doświadczenia.
Zółw ten wymaga obecnie aklimatyzacji i poznania. A także respektowania jego osobistych zachowań  :D.

Na badanie kału nigdy nie jest za późno i nie trzeba tu żadnego doświadczenia... Kupa do pojemnika, pojemnik do weterynarza, badanie trwa 15 minut i przynajmniej wiadomo czy nie ma pasażerów na gapę. Takie badanie nie przeszkadza również żółwiowi się aklimatyzować...



Też tak sądziłem,sądzę i będę sądził Doru ;) Pozdr
 

Dodano 23.09.2014, 22:44:41 pm
Zuza niestety mimo ciepłych kąpieli,podsuwania jedzenia i naświetlania lampą śpi jak ''zabita''...Zobaczymy co przyniosą kolejne dni ;)
Na dobranoc zdjęcie mojej śpioszki:
« Ostatnia zmiana: 23.09.2014, 22:44:41 pm wysłana przez TakiJa »
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #8 dnia: 24.09.2014, 09:44:48 am »
Obecna pora jest niewłaściwa na robienie tu jakichkolwiek badań ani leczenie, a szczególnie przez nową dla żółwia osobę i nie mającą dużego doświadczenia.
Zółw ten wymaga obecnie aklimatyzacji i poznania. A także respektowania jego osobistych zachowań  :D.

Na badanie kału nigdy nie jest za późno i nie trzeba tu żadnego doświadczenia... Kupa do pojemnika, pojemnik do weterynarza, badanie trwa 15 minut i przynajmniej wiadomo czy nie ma pasażerów na gapę. Takie badanie nie przeszkadza również żółwiowi się aklimatyzować...





Też tak sądziłem,sądzę i będę sądził Doru ;) Pozdr
 

Dodano 23.09.2014, 22:44:41 pm
Zuza niestety mimo ciepłych kąpieli,podsuwania jedzenia i naświetlania lampą śpi jak ''zabita''...Zobaczymy co przyniosą kolejne dni ;)
Na dobranoc zdjęcie mojej śpioszki:


Cytuję obie te odpowiedzi czyli doru i obecnej świeżej właścicielki, aby jasno wam pokazać, że, jak wyraźnie widać, teraz i tu żadne analizy kału, ani odrobaczanie nie jest wskazane.
Wręcz przeciwnie- zostawcie tego żółwia i niech teraz pośpi lub posiedzi w spokoju, bo inaczej możecie mu zaszkodzić, a już na pewno przeszkadzać  :)

« Ostatnia zmiana: 24.09.2014, 09:46:49 am wysłana przez Basia »

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #9 dnia: 24.09.2014, 10:09:09 am »
No to sobie pogadaliśmy..... ;) Pozdr,Przemek
 

Dodano 24.09.2014, 10:50:23 am
Porobiłem parę fotek bo Zuza się troszkę rozbudziła :D A na końcu malutki akrobata Tuptuś  :laugh:
« Ostatnia zmiana: 24.09.2014, 10:50:24 am wysłana przez TakiJa »
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #10 dnia: 24.09.2014, 15:01:33 pm »
Jeśli żółw coś wydali to dlaczego tego nie zbadać? Żółw niech śpi, jego pod mikroskop się nie wsadza tylko odchody. A tak przynajmniej wiadomo czy nic w nim nie siedzi.

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #11 dnia: 25.09.2014, 08:31:03 am »
Ok zgadza się, że wzięcie kału do badania i analizę krwi to nic takiego, ale co ewent. dalej?
To nie sztuka, ale w tym tu konkretnym i 'świeżym przypadku'  byłoby to błędem robić to teraz.
Żeby to szerzej wyjaśnić trzeba więcej napisać itd., a, niestety, nie znajduję czasu.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #12 dnia: 25.09.2014, 12:19:29 pm »
Ok zgadza się, że wzięcie kału do badania i analizę krwi to nic takiego, ale co ewent. dalej?
To nie sztuka, ale w tym tu konkretnym i 'świeżym przypadku'  byłoby to błędem robić to teraz.
Żeby to szerzej wyjaśnić trzeba więcej napisać itd., a, niestety, nie znajduję czasu.


Mimo wszystko Basiu, poświęć 15 minut z twojego całego dnia. Możesz to zrobić dziś, jutro czy za kilka dni. :) Ważne jednak by tego typu rady były głębiej uzasadnione. Tylko w ten sposób będzie to miało merytoryczny i edukacyjny sens, który wpłynie na naszą świadomość w tym zakresie. Sam jestem ciekaw dlaczego masz takie podejście do tej sprawy. Nie neguję tego podejścia. Ciekawi mnie ono zwłaszcza, że pewnie większość wetów polecałaby zrobienie badań w tej sytuacji.

Może wypowie się Marta Marciniak? :)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Marta_Marciniak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 2
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #13 dnia: 25.09.2014, 13:24:09 pm »
czas na badania jest zawsze, zwłaszcza istotne jest badanie kału, z krwią można poczekać do zakończenia aklimatyzacji 2-3 tygodnie, o ile stan żółwia na to pozwala. Jak będzie chory to trzeba będzie leczyć. Niestety w przeciągu ostatnich 2 tygodni miałam 3 zgony żółwi świeżo zakupionych/zaadoptowanych z którymi właściciele zwlekali z wizytą i już nie udało się gada uratować. Dlatego nalegam! Badania w ciągu 2-3 tygodni od wejścia w posiadanie żółwia. Oczywiście każdy może zrobić jak uważa, ale bierze na siebie odpowiedzialność za zdrowie i życie żółwia.
Pomogłam? Wesprzyj darowizną na cele statutowe Fundację EGZOTYKA
60 2130 0004 2001 0600 2927 0001
os. Leśne 16/29, 62-028 Koziegłowy. Dziękuję!
lek. wet. Marta Marciniak

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #14 dnia: 25.09.2014, 13:53:22 pm »
Wege :)-doświadczenia nie da się opisać w ciągu kwadransa.
Nie potrafię zrobić tego w taki sposób, aby krótko uzasadnić moje stanowisko dla kilku różnych i różniących się czytelników tego wątku.
Prędzej bym to opowiedziała i zilustrowała choćby przykładami z forum, niż zdołała napisać.
Widzę natomiast i tu i na forum fatalne błędy i rady, oczywiście, pośród także wspaniałych   :)

Marta Marciniak- jest punkt widzenia opiekuna zwierzęcia, punkt widzenia usera forum, punkt widzenia lekarza, gabinetu weterynaryjnego i medycyny i !samego żółwia! Stepowego na dodatek!
Łatwe to na pewno nie jest.
Przyjrzyjmy się jemu nieco dłużej i dajmy jakieś szanse na 'własne decyzje'. Częściej jest to więcej warte niż wszystko inne.

TakiJa- wstaw mu jakąś fajną porządną kryjówkę  :)

ps serdecznie wszystkich pozdrawiam :)