Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 13:41:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 22 letnia stepówka :D  (Przeczytany 10600 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #15 dnia: 25.09.2014, 14:57:00 pm »
Oj już chyba pora ten temat zakończyć bo zaczyna jechać nie po tych torach co trzeba. To czego chciałem się dowiedzieć to się dowiedziałem.Dzięki i pozdrawiam.
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #16 dnia: 27.09.2014, 19:19:34 pm »
Dziś odebrałem wyniki badań kału,który oddałem do analizy wczoraj.Niestety Zuza jest zarobaczona-obleńce.Od poniedziałku zaczynamy ostro działać! Oby było dobrze.
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #17 dnia: 27.09.2014, 20:41:03 pm »
W takim razie dobrze zrobiłeś, że oddałeś kał. Leczenie jest łatwe i na ogół skuteczne. Choć niekoniecznie  o tej porze roku.
Ciekawe jest jak ona dotąd spała po kilka miesięcy w zimie z robaczkami? - ale to już tajemnica :)

trzymam!

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #18 dnia: 28.09.2014, 00:16:07 am »
Pytania z ciekawości - duża inwazja? Wiesz co to za konkretne obleńce? Glisty, owsiki czy jeszcze coś innego?

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #19 dnia: 28.09.2014, 06:28:20 am »
Na ten moment wiem tylko,że to dziadostwo siedzi w Zuzi.Więcej się dowiem jutro lub we wtorek jak pojadę już z żółwiem do weta bo teraz w sprawie wyniku badań dzwoniłem telefonicznie.
Zaaplikuję się Fenbendazol -żel i miejmy nadzieję,że robale pożegnają się z Zuzą! Może przy okazji,że oprócz teraz okresu na szykowanie do zimowania żółwica jest taka ospała i nie je z powodu tych obleńców.Jednak jeśli nigdy nie miała robionych badań u poprzednich właścicieli przez 22 lata to pewnie robale ma od dawna...Zobaczymy jak się wszystko potoczy ;) Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 28.09.2014, 06:32:05 am wysłana przez TakiJa »
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #20 dnia: 28.09.2014, 13:11:33 pm »
Daj znać jak się dowiesz co to jest, ciekawi mnie to od strony technicznej ;) Robale może mieć od dawna albo i nie, nie wiadomo kiedy złapała. Ale oczywiście może to wpływać na jej aktywność. Zdrówka dla Zuzy!

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #21 dnia: 30.09.2014, 14:44:24 pm »
Wczoraj Zuza była ze mną u weta.Dostała tak jak poprosiłem fenbendazol żel....w dziwnej dawce.Ja bym podał przez 3 dni po 1 ml na 1 kg żółwia (waży 1,1 kg) i powtórzył za 2 tygodnie,a wet dał 0,5 ml i kazał dać taką samą dawkę jutro i w piątek,a w poniedziałek przyjść na kontrole.
Ogólnie chyba weta zirytowałem bo za dużo gadałem itd. bo chciałem jak najlepiej i stwierdził,że wiedzę mam taką,że moge iść na lekarza weterynarii hahahhahah zabiło mnie to :D
Ponieważ nie je nic wgl to zaproponował zastrzyk z witamin,na który z początku nie chciałem się zgodzić bo przy aplikowaniu leku na odrobaczenie Zuza walczyła i widać,że twarda,silna jest strasznie,więc chciałem poczekać i może by zaczęła jeść ale koniec końcem zgodziłem się na ten zastrzyk.
Na ten moment jest bez zmian.Oczywiście podłoże w terra podlega wymianie itd.
Będę informował co i jak dalej.Pozdrawiam ;)
« Ostatnia zmiana: 30.09.2014, 14:46:36 pm wysłana przez TakiJa »
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #22 dnia: 30.09.2014, 15:19:17 pm »
TakiJa - różnie się dawkuje leki na odrobaczenie - w zależności co chcemy wytępić i w jakiej ilości.
Ja zwykle dawałam jedną dawkę i powtarzałam za tydzień. Jak robale były nadal to żółw dostawał za tydzień lub dwa kolejną.

A co w poniedziałęk wet chce kontrolować? Od podania ostatniej dawki leku trzeba przynajmniej 7-10 dni poczekać nim się da kupę do badania. Żółwie mają wolny metabolizm. Jak ten nie je od jakiegoś czasu - to przemiana materii jest jeszcze wolniejsza.

Zastrzyk z witamin to błąd. Raz, że żółw dopiero do Ciebie trafił to i nie dziwne, że potrzebuje czasu na aklimatyzację, żeby zacząć jeść. A dwa- że to stepówka - ona o tej porze roku do snu się szykuje i jedzenie jej nie w łebku. Nie ma co żółwia na siłę napędzać, skoro wedle rytmu naturalnego on teraz wcale nie ma biegać i pochłaniać ogromych porcji jedzenia, tylko spać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #23 dnia: 30.09.2014, 17:27:25 pm »
Z zastrzykiem też uważałem,że to błąd ale posłuchałem jednak mądrzejszej osoby niż ja czyli weta. Może i czas zimowania,może i czas spania ale jednak Zuza nie zimuje i nie je,więc jednak trzeba podchodzić do tego dość poważnie-u mnie nie je od 8 dni jak przyjechała,a nie wiadomo ile była w takim stanie jeszcze u poprzednich właścicieli.Bez jedzenia przez długi czas może być z nią nie za ciekawie.
Ja jestem z tych co obserwują,rozważają i dopiero rozwiązują problemy i uważam,że wszystko idzie ku dobremu.Okaże się.
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #24 dnia: 01.10.2014, 12:20:10 pm »
Ja widać nie zawsze ktoś z tytułem jest mądrzejszy. TakiJa - wiesz że przedawkowanie witamin ma poważne skutki? Jeden zastrzyk nie zrobi krzywdy ale nie zgadzaj się na następne. Typowe podejście większości weterynarzy, witaminy dobre na wszystko... Ech.
I ankan ma rację - kontrola w poniedziałek nie bardzo ma sens bo i po co?
Skąd jesteś i u jakiego weta byłeś? Bo ten coś mi się nie podoba...

Offline TakiJa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Reputacja: 0
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #25 dnia: 01.10.2014, 13:24:26 pm »
Spokojnie,w poniedziałek nigdzie z nią nie idę.Odrobaczę ją sam powtórnie po 2 tygodniach od tego etapu kuracji.Lekarz od gadów,więc akurat tu nie mogę mieć pretensji.Dalej będziemy działać-ja i Zuza....będziecie informowani! Pozdr  ;)
Wszystko co doskonałe,dojrzewa powoli! :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: 22 letnia stepówka :D
« Odpowiedź #26 dnia: 01.10.2014, 15:04:53 pm »
A co jej dawałeś do jedzenia?
Jeśli była żółwiem podłogowym, wcinającym sałatę itp. to może nie chcieć, szczególnie jeszcze w okresie jesiennym, kiedy apetyt naturalnie już zanika, jeść roślin polnych. Takich niejadków trzeba trochę zachęcić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ