Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 16:17:13 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady  (Przeczytany 10792 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #15 dnia: 14.10.2014, 00:30:10 am »
Piękne! ;)
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #16 dnia: 15.10.2014, 10:49:29 am »
Bardzo ładnie się prezentuje..:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #17 dnia: 15.10.2014, 14:52:10 pm »
Bardzo mi się podoba! I te żywe roślinki, super!

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #18 dnia: 15.10.2014, 19:13:52 pm »
Dziękuję dziękuję :) Mam jednak mały problem. Kostki bukowe pochłaniały zapewne część wigoci, teraz gdy zraszamy terrarium szyby są cały czas zaparowane,a dzisiaj odkryłam małe ogniska pleśni. Nie jest to taka pleśń jak na zepsutym jedzeniu, ale taki meszek, kiedy uchyliłam daszek, szyby odparowały, ale spadła temperatura w wilgotnej strefie. Na dodatek krąży kilka owocówek. Terrarium ma otwory wentylacyjne. Jak można rozwiązać ten problem? Wilgotność mamy na poziomie 60%. Czy to za dużo?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #19 dnia: 16.10.2014, 11:06:27 am »
Hmm... 60% to nie jest za dużo, mogłoby nawet być trochę więcej. Możesz wrzucić zdjęcia jak zrobiona jest ta wentylacja? Najlepiej tak żeby było widać gdzie jest umiejscowiona i ile miejsca zajmuje. Ja mam w sumie 12 otworów o średnicy 4 cm, do tego szparki przy szklanych drzwiczkach a wilgotność czasem nawet ok. 75% - pleśni nie ma.
Te muszki które latają to nie owocówki a ziemiórki - uwielbiają wilgotną glebę, składają w niej jajka. Ciężko się z nimi walczy, w końcu zawsze się pojawią. Jeśli nie jest ich dużo to można je wyłapać lepem (najbardziej przyciąga je żółty kolor), powiesić go gdzieś poza zasięgiem żółwia.
A, i trzeba raczej zmienić podłoże - jeśli pleśń się pojawiła to nawet po usunięciu ziemi z widocznymi nalotami, będzie wyłazić dalej.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #20 dnia: 16.10.2014, 11:37:45 am »
A jesteś pewna, że to pleśń? Bo czasem na ziemi pojawiają się takie białe wytrącenia.
Na ziemiórki - jak doru Ci napisała - najlepiej lepy powiesić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #21 dnia: 16.10.2014, 19:55:04 pm »
Ja mam łącznie 6 otworów o średnicy 4 centymentry. Od wewątrz są one lekko zasłonięte styropianowymi kamieniami, fajny efekt, ale może właśnie to ogranicza przepływ powetrza. Terratium jest zamykane. w gruncie rzeczy jest byłą szafką kuchenna, więc góre stanowią stare, szklane drzwi od szafki. Mam nadzieję, że widać to na zdjęciach. Po wczorajszej akcji z tą niby pleśnią całą ziemię przebrałam i nic nie znalazłam, dzisiaj również ok. Tylko te robale!! Chociaż chyba więcej ich lata na zewnątrz i krąży. Siadają od zewnątrz na szybie. Od wczoraj zostawiam też daszek bardziej uchylony.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #22 dnia: 21.10.2014, 20:32:10 pm »
Podbijam temat i proszę o odpowiedzi :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #23 dnia: 21.10.2014, 23:37:12 pm »
Na początek trzeba ustalić czy to pleśń, czy jak napisała ankan - wytrącenia, a dokładnie osad wapnia. Osady wapnia są białe lub lekko żółtawe, pleśń przypomina biały puch - coś jak na zdjęciach niżej. Jeśli to pleśń to cyrkulacja powietrza jest za słaba - być może to przez te styropianowe "kamyki" na otworach. Zostawiaj uchylony daszek i problem powinien zniknąć :) no i jak pisałam - ziemia do wymiany...

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #24 dnia: 22.10.2014, 09:14:06 am »
A lepy dałaś? Jak ziemiórek masz bardzo dużo - to lepiej zmień ziemię, bo ciężko Ci się będzie ich pozbyć. Kiedyś też mi się tak zrobiło w zamkniętym terro - przy czym jeszcze na ziemi miałam trochę kory. Ziemiór były tabuny. Trudno było nawet wyrzucić podłoże, tak by się nie rozlazły po domu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #25 dnia: 22.10.2014, 18:48:20 pm »
Dziękuję za odpowiedzi. Pare rzeczy ustaliłam, a więc źródłem pleśni były nasiona kociej trawy, więc cała trawa zniknęła i została zasiana jeszcze raz. Wcześniej skorzystałam z kupnej, już wysianej trawy. Dodatkowo, niestety musiałam usunąć elementy drewniane, kupiłam nowe, ale przed włożeniem będę je impregnować. Ziemię usunęłam z nawiązką i nic nie wystąpiło od tego czasu. Co do robaczków, to wtedy rzeczywiście latały owocówki. Mieszkam na wsi, wystarczy jeden dzień śmieci nie wyrzucić i już ich pełno  :). Ale zrobiło się chłodniej i zniknęly. Tych muszek ziemnych to dosłownie kilka sztuk widziałam, więc chyba jeszcze nie ma potrzeby żeby jakos działać. Przy daszku odkleiłam dwie gumki, boczne izolujące, więc powstało dodatkowe źródło wentylacji. Póki co problem wydaje się być rozwiązany. Na drewnie rzeczywiści to co wzięłam za pleśń, miało miejscami żółtawy kolor. Co oznaczają te osady wapnia?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #26 dnia: 22.10.2014, 19:42:40 pm »
Zazwyczaj oznacza to podlewanie ziemi twardą wodą :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #27 dnia: 22.10.2014, 20:14:48 pm »
To dobrze, że sytuacja opanowana.
Żółty na drewnie też może być grzyb w początkowej fazie, później robi się czarny.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #28 dnia: 22.10.2014, 20:17:43 pm »
Yhmm, a to oznacza, że nasz dostawca wody nas oszukuje :) no nic przerzucimy się na mineralną. Jeżeli to był grzyb, to już został wyeliminowany. Mam tego słodkiego Janusza ładnych pare dni, i niby wszystko ok: je śpi, robi zdrowe kupy, wydaje się zadowolony, ale ciągle mam taki niepokój, że może coś robie nie tak, że czymś mu szkodzę, bo nie doczytałam... Przed zakupem miałam się za eksperta, a okazuje się, że tylu rzeczy nie wiem. Bardzo to stresujące :)

Offline Misiunia838

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Reputacja: 0
  • Tupeczek
Odp: Moje pierwsze terrarium, proszę o porady
« Odpowiedź #29 dnia: 23.10.2014, 17:24:30 pm »
Szykowne terrarium :) Mój Tupek ma ziemię z korą i gliną, sianko do zakopywania się które ubóstwia :), wspina się na korzenie i codziennie ok 16 idzie spać do kryjówki w kształcie przeciętego pnia drzewa :) Janusz ładnie wygląda, ale wiecie jaką mu podawać dietę?