Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 09:26:54 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Nowe terrarium moich lampartów ;)  (Przeczytany 4300 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Nowe terrarium moich lampartów ;)
« dnia: 21.11.2014, 15:05:16 pm »
Witam terrarium moich lamparcików zostało ukończone - choć jak najbardziej jestem otwarta na podpowiedzi i krytyki ;) chcę żeby żyło im się jak najlepiej więc wszystkie sugestie postaram się zrealizować ;) Terrarium ma wymiary 170x60 a mieszkają w nim gadzinki wielkości ok 7,5cm-60g i 13,5cm - 560g . Podłoże to ziemia z gliną wiążącą , darń , kamienie - pod domkiem z kory jest kawałek uschniętej już darni. Duży korzeń po lewej stronie tworzy coś na zasadzie jaskini dla większego żółwika- chętnie się tam chowa. Oczywiście jest też żarówka grzewcza oraz żarówka uvb oraz zwykła świetlówka w celu doświetlenia terrarium . Rosną sobie też koniczynka mleczyki trawka i grubosz. W tej chwili patrząc na termohigrometr w części chłodnej temperatura wynosi 22st a wilgotność 82% z tym że jest to świeże podłoże . Czekam na wasze cenne opinie wyników mojej pracy ;)
 

Dodano 21.11.2014, 15:07:52 pm
« Ostatnia zmiana: 21.11.2014, 15:07:54 pm wysłana przez joko »

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #1 dnia: 21.11.2014, 18:18:28 pm »
Ślicznie :) Te sianko w kryjówce Ci się sprawdza? Często pleśnieje albo przesuszone zaczyna pylić.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #2 dnia: 21.11.2014, 18:42:24 pm »
Prezentuje się nieziemsko!  :o

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #3 dnia: 21.11.2014, 21:28:08 pm »
Może wymienić je na suszone liście brzozy i tak sobie myślę że pod tym korzeniem z lewej strony też byłyby dobre bo większy żółwik często pod nim śpi , co o tym myślicie?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #4 dnia: 21.11.2014, 21:57:20 pm »
Terro jest prześwietne... :) Napatrzeć się na nie nie można..:)
Jeśli gadzinka często śpi pod korzeniem - to możesz tam nie podlewać trawki i poczekać jak uschnie.
Przy dużej wilgotności i ziemi lepiej siano wymienić na liście brzozy - te przynajmniej nie pleśnieją.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #5 dnia: 21.11.2014, 22:12:16 pm »
WOW!!!!!!!!! SZACUN:D
Skąd masz taki piękny darń u nas już nie ma takiej trawki:(

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #6 dnia: 21.11.2014, 22:48:14 pm »
Brawo! Świetna robota! ;D
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #7 dnia: 22.11.2014, 00:59:02 am »
Dzięki  :D  te godziny spędzone na forum nie mogły iść na marne - jak tu trafiłam byłam praktycznie zielona w tym temacie ale czytałam , czytałam i jeszcze raz czytałam wasze wypowiedzi i starałam się wszystko co najlepsze wprowadzić w terrarium moich gadzinek ;D te sianko pod korą to była właśnie darń która nie była podlewana - ale faktycznie jest już za sucha i może pylić - więc do wyrzucenia  ;) Zawsze w żółwiach widziałam to coś co mnie interesowało ale dopiero jak trafiłam na to forum obudziła się we mnie prawdziwa pasja i miłość do tych stworzeń. Nie byłam nawet świadoma że jest tyle osób które to podzielają. Także w ogromnej zasłudze te terrarium to wasze dzieło - DZIĘKUJĘ  :-* W przyszłości mam nadzieję nie dalekiej chciałabym je jeszcze rozbudować - przede wszystkim w szerokość , ale na chwilę obecną nie  mam na to miejsca . A ta darń jest z naszego podwórka , jest u nas jeszcze sporo zieloniutkich kępek ;) a poza tym niedaleko mam jeziorka nad którym jeszcze udaje mi się znaleźć świeżutką zieleninkę
 

Dodano 22.11.2014, 12:36:21 pm
Jaka jest minimalna wysokość na której powinna wisieć żarówka uvb 10.0 wiem że ma efektywność do 50cm ale jaka jest najniższa wysokość tak żeby nie zrobić żółwikom krzywdy  ;)
 

Dodano 22.11.2014, 12:41:58 pm
Bo nie bardzo wiem czy robić terra zamknięte czy otwarte , przy zamkniętym mogłaby wisieć na max 25cm od podłoża ale jeśli to za mało to mogę po prostu odkręcić drzwiczki u góry i wtedy podnieść żarówkę? w tej chwili górna klapa jest otwarta bo mąż nie ma czasu zrobić wentylacji i tak się właśnie zastanawiam czy nie lepiej byłoby z tej klapy zrezygnować? co o tym myślicie?
« Ostatnia zmiana: 22.11.2014, 12:41:58 pm wysłana przez joko »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #8 dnia: 22.11.2014, 18:46:53 pm »
UVK-a to ten kompakt? To może wisieć 25 cm od podłoża.
Tym niemniej, jeśli masz w domu ciepło, to ja bym zostawiła terro otwarte, będzie lepsza wentylacja.
Najwyżej można klapę na noc zamykać, żeby cieplej było, a wtedy podłożyć na narożnikach jakieś klocki, żeby powietrze dopływało.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Nowe terrarium moich lampartów ;)
« Odpowiedź #9 dnia: 22.11.2014, 21:03:59 pm »
uvb to ta żarówka po środku , jednak rezygnuję z tych drzwiczek mąż je dziś wykręcił i myślę że jest ok .  Terrarium stoi w naszej sypialni bo to jedyne pomieszczenie gdzie nie ma ogrzewania podłogowego  , ale temperatura nawet w nocy nie spada raczej poniżej 21st więc chyba może zostać spokojnie otwarte  :)