Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:20:31 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: żółw grecki je ściany  (Przeczytany 9501 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
żółw grecki je ściany
« dnia: 26.11.2014, 18:05:50 pm »
Witam wszystkich,
Od jakiegoś czasu niepokoi mnie zachowanie mojego żółwia... mianowicie wyżera on ściany własnego terrarium.
Nie wiem czym to może być spowodowane ... martwi mnie to i jest mi przykro kiedy to widzę bo mam wrażenie, że jest mu źle i próbuje się w ten sposób wydostać (uwolnić).
Dodam, że żółw ma stały dostęp do sepii ( w proszku sypię nią od czasu do czasu jedzenie oraz twardą sepię na stałe umieszczoną w terrarium).
Proszę o pomoc jaka może być przyczyna takiego zachowania, czy coś robię nie tak, czy coś jej potrzeba ?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
Ewa

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #1 dnia: 26.11.2014, 21:43:24 pm »
Z czego są zrobione ściany terrarium? Są czymś oklejone?

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #2 dnia: 26.11.2014, 22:54:37 pm »
Nie jestem pewna ale jest to chyba tynk strukturalny a pod nim styropian, który również żółw je. Dodam, że często Kryśka wydala niestrawiony styropian.
Reszta terrarium to zwykłe płyty osb.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #3 dnia: 26.11.2014, 23:07:52 pm »
No to trzeba będzie się tego styropianu niestety pozbyć. Nie wiem skąd się biorą upodobania do zjadania takich rzeczy, podobnie jest np. z drewienkami bukowymi albo korą - jeden żółw próbuje zjadać, inny nie ma takich pomysłów.

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #4 dnia: 26.11.2014, 23:31:28 pm »
ale jak pozbyć?  ten styropian jest otynkowany tą strukturą. Zrobione są z tego ściany wyglądające jak kamienie, jaskinia dla mojej żółwicy, jakieś zakamarki do chowania się itp.
Jak ja to usunę to zostanie zwykłe prostokątne terrarium :( takie bezpłciowe, a ona uwielbia się wspinać na te ścianki a na gołej płycie to jak ?

Nie ma innego sposobu? Może jej czegoś brakuje, jakiś witamin czy minerałów?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #5 dnia: 27.11.2014, 00:40:30 am »
Jeśli dostaje regularnie sepię to wapnia nie powinno brakować. Opisz jeszcze dokładnie jej dietę.

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #6 dnia: 27.11.2014, 11:30:44 am »
Dostaje raz dziennie jeść w porze śniadania tak jak my jemy tak i ona.
Regularnie dostaje babkę lancetowatą suszoną, liście malin suszone.
Raz w tygodniu mieszankę suszonych płatków kwiatów (nagietek lekarski, słonecznik, dzika róża, lipa, malwa, kocanka piaskowa, chabra bławatka),
dodatkowo jak akurat mamy świeżą roszponkę i rukolę. Około raz na miesiąc dostanie kawałek pomidorka bo go bardzo lubi.
Dostałam też taką gotową karmę firmy Komodo o nazwie Tortoise Diet Fruit & Flower Flavour - Kryśka to uwielbia, ale ja stosuję ja tylko wtedy kiedy chcę aby zjadła susz, który po świeżych liściach jej nie podchodzi ( taka zmyłka dla niej).

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #7 dnia: 27.11.2014, 12:21:01 pm »
To tak jest, że żółwie różne rzeczy zjadają - np. tynki, małe kamienie, czy kupy. Moje zjadły np. daszek korkowy. I nie zawsze to o niedoborach świadczy. Skoro swojej podajesz sepię i w proszku i całą - a dalej obżera ściany - to niestety podanie większej ilości sepi nic nie pomoże. Natomiast ze ścianami musisz coś zrobić, bo się wreszcie zółwiowi jelita tą zaprawą i styropianem zatkają, co może nawet i do jego śmierci doprowadzić.
Masz kilka możliwości: albo zdejmiesz to co jest ze ścian i zostawisz je gołe, albo dasz coś innego - np. korek. Albo spróbujesz jakoś zabezpieczyć to co jest np. grubszą warstwą zaprawy, tak aby ani z tego tynk nie odpadał, ani też żółw nie mógł się do styropianu dostać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #8 dnia: 27.11.2014, 13:02:58 pm »
Tej gotowej karmy nie dawaj jej w żadnym wypadku. Nazwa jest myląca - w składzie nie ma żadnych kwiatów (owoców zresztą też nie) a tylko dodatki smakowe. Głównym składnikiem jest owies i pulpa buraczana. Pomidory mają zły stosunek wapnia do fosforu, odwrotny niż prawidłowy więc też do wyeliminowania (nie ma że żółw lubi czy nie lubi.)
Babka lancetowata i liście malin jako podstawa diety to za mało. Jeśli nie masz jak ususzyć sama na zimę to możesz poszukać w sklepach zoologicznych i na allegro np. pokrzywę, mniszka, liście brzozy, sianko z ziołami i wiele innych suszy (np. firm Zuzala, Herbal Pets, Vitakraft, Herbal Farm...) Jak nie chce jeść suszu to można go namoczyć w wodzie albo dać nieco startego zielonego ogórka, to zdrowsza zmyłka niż gotowa karma.
Poszerz dietę i obserwuj czy nie skubie tej ścianki, jeśli nie przejdzie to znaczy że tak już po prostu ma. Wtedy trzeba jednak ten styropian zlikwidować.

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #9 dnia: 27.11.2014, 17:31:13 pm »
No właśnie Kryśka tak ma, że czasem je dziwne rzeczy ... swojej kupy też już próbowała ... kiedyś kupiłam na wypróbowanie takie podłoże z drewienek bukowych, to zjadała je w całości i wydalała też w całości szczególnie jak było świeżo wysypane, dlatego musiałam zrezygnować z takiego podłoża całkowicie. Jak jest na wybiegu to pierwsze co to zaczyna próbować ziemię ... ehh co to za żółw :D

Może dodała bym wam jej dane, które zbieram odkąd ją mam (tj. wzrost, waga, rozmiar skorupki dolnej i górnej) praktycznie robię jej takie pomiary raz w roku w lipcu. Dodam tez parę zdjęć ... powiedzieli byście mi czy żółwica prawidłowo się rozwija, czy skorupa dobrze rośnie i czy to jest w ogóle dziewczynka, ponieważ ostatnim razem była troszkę za mała i trudno było określić jej płeć?
Była bym bardzo wdzięczna  :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #10 dnia: 27.11.2014, 17:48:19 pm »
Wrzucaj, wrzucaj :)
Co do zjadania kupy - to akurat jest normalne ;) żółwie w ten sposób uzupełniają ewentualne niedobory, ale też potrzebną im jelitową florę bakteryjną :) jest to często obserwowane w naturze m.in. u żółwi greckich czy stepowych.

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #11 dnia: 01.12.2014, 19:45:55 pm »
Witam ponownie,
Nie było mnie na weekend w domu więc dopiero teraz mogę napisać :)
Wiec tak:
30.01.2012 - pod skorupą: 5 cm
                - nad skorupą: 6,3 cm
                - wysokość: 2,2 cm
                - waga: 39-41 gram

14.07.2012 - pod skorupą: 5,2 cm
                - nad skorupą: 7,2 cm
                - wysokość: 3 cm
                - waga: 39 gram

29.01.2013 - pod skorupą: 5,7 cm
                - nad skorupą: 7,6 cm
                - wysokość: 23,5 cm
                - szerokość nad skorupą: 8,2 cm
                - waga: 68 gram

02.07.2013 - pod skorupą : 6,5 cm ( od ogona do głowy) i 7 cm szerokość skorupki
                - nad skorupą: 9 cm ( od ogona do głowy) i 9,8 cm szerokość skorupki
                - wysokość: 4 cm
                - waga: 89 gram

17.07.2014 - pod skorupą : 8 cm ( od ogona do głowy) i 7,5 cm szerokość skorupki
                - nad skorupą: 11 cm ( od ogona do głowy) i 11,5 cm szerokość skorupki
                - wysokość: 5 cm
                - waga: 145 gram





 

Dodano 01.12.2014, 19:48:29 pm
Zdjęcia zrobię świeże i wrzucę w wątku jak tylko będę miała możliwość zrobienia jej ( teraz słodko śpi, więc może jutro się uda :))

A no i czekam na odpowiedź w sprawie czy nie zbyt szybko rośnie i czy prawidłowo się rozwija ,
Z góry Wam dziękuję  ;) ;) ;)
« Ostatnia zmiana: 01.12.2014, 19:48:29 pm wysłana przez konewkaa »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #12 dnia: 02.12.2014, 10:02:31 am »
100 gram przyrostu w 2,5 roku  - to wydaje się być w porządku dla greka. Ale wrzuć jeszcze fotki.
Przy dacie 29.01 - przy wysokości jest błąd - bo wpisałeś 23,5 cm..:)

Jak mierzysz karapaks? Bo powinno się położyć żółwia na kartce papieru, i odznaczyć kreskami odległość pomiędzy tarczką nadogonową z tyłu a zrostem tarczek nadgłowowych.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #13 dnia: 02.12.2014, 20:22:49 pm »
zawsze mierzę żółwia taką mairką taśmową (krawiecką), bo da rady ją idealnie przymierzyć do skorupki.
Oznacza to więc, że źle ją  mierzę ... tylko teraz nie będę zmieniać bo by mi się miary całkowicie pozmieniały.
Niestety dziś znowu później wróciłam z pracy i Krysia już śpi. Jak tylko nadarzy się okazja na pewno ją sfotografuje :)
Dzięki jeszcze raz :),
Pozdrawiam z zimowej Szklarskiej Poręby

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: żółw grecki je ściany
« Odpowiedź #14 dnia: 02.12.2014, 22:37:36 pm »
Jeszcze dokładniej mierzy się... suwmiarką ;) serio, ja tak swoją gadzinę mierzę :)