Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 22:00:44 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium  (Przeczytany 4451 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline pati236

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« dnia: 16.12.2014, 17:11:15 pm »
Siemka.
Potrzebuje pomocy ostatnio zakupiłam terrarium dla greckiego żółwia jest dł na metr.
Mam w nim potrzebne dla niego lampy i drewienka na dnie oraz basen.
Jednak nie podoba mi się to i chciałabym być bardziej kreatywna..
Czy mogłabym dać na dno poł na pół ziemi z ogródka i te drewienka?
Czy ziemia jest wgl odpowiednia bo jedni piszą że tak inni zaś nie i jestem w kropce..Chciałabym jeszcze do tej ziemi zmieszać ziarenka trawy by potem ona wykiełkowała i urosła.Proszę o jakieś propozycje.

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 16.12.2014, 19:30:56 pm »
Jeśli chodzi o urozmaicenie to kupiłbym czy zrobił  Kryjówkę i miseczkę na jedzenie.   ;)  :D

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 16.12.2014, 20:14:34 pm »
Drewienka najlepiej wywalić, nadają się jedynie na mały fragment pod lampkę grzewczą, ponieważ nie mogą mieć kontaktu z wilgocią - zaczynają pleśnieć. Ziemia jest jak najbardziej odpowiednim podłożem, ale najlepiej wymieszać ją z gliną wiążącą w proporcjach 2:1 (ziemia:glina). Trawę możesz zasiać, ale taka ledwo skiełkowana, słabo ukorzeniona nie wytrzyma w terrarium. Najlepszym rozwiązaniem jest uzbrojenie się w saperkę/szpadel i wykopanie kawałka darni na łące/w ogrodzie.

Jakie są pozostałe wymiary terrarium, jest otwarte czy zakryte od góry? Jakie masz temperatury i wilgotność? (w całym terrarium i bezpośrednio pod żarówką grzewczą). Jakie masz źródło UVB?

Kryjówka nie jest urozmaiceniem a koniecznością ;) może to być np. przecięta na pół ceramiczna doniczka. Miseczka na jedzenie przy podłożu z ziemi też jest raczej konieczna. Może to być specjalna, kupiona miska, podstawka pod doniczkę, albo duży płaski kamień - ważne, żeby do jedzenia nie przyklejało się podłoże.

A jak jesteśmy przy temacie jedzenia - jak wygląda dieta żółwia?

Wygląd terrarium możesz urozmaicić roślinami, kamieniami, korzeniami... Co dusza zapragnie :)

Offline pati236

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 17.12.2014, 10:06:09 am »
A więc tak terrarium ma 100x50x40 zamknięte ale ma małe dziurki chyba wywietrzniki.
Na tylnej szybie mam naklejkę,mam tez dwie lapmy punktową grzybka która daje ciepło po jednej stronie a po drugiej repti glo 10p45cm b
 

Dodano 17.12.2014, 10:33:11 am
więc tak terrarium ma 100x50x40 zamknięte ale ma małe dziurki chyba wywietrzniki.
Na tylnej szybie mam naklejkę,mam tez dwie lampy punktową grzybka która daje ciepło po jednej stronie a po drugiej repti glo 10=45cm bo nie miałam jak załatwić dłuższej obudowy do niej.Na dnie mam drewienka bukowe,basenik z ceramiki i talerzyk na jedzenie.Chciałabym właśnie podłoże podzielić na dwie strefy..Mam działkę więc się ziemia znajdzie ale ta glina nie mam pojęcia jak ją mam wytrzasnąć ;/ więc z tym mam problem.Co do wilgotności i ciepła to nie mam pojęcia jak mam to zmierzyć szczerze mówiąc i proszę na mnie nie krzyczeć bo piszę właśnie tutaj by to mu jakoś polepszyć;>
Marzy mi się aby właśnie terrarium podzielić na dwie strefy które będą się łączyć kamyczkami.
Kupiłam dzisiaj druga miseczkę ceramiczną bo ten talerz co mam to mój żółw wręcz z nią umie spacerować po terrarium na skorupie jak mu się nudzi ;P oraz kupiłam mostek taki z patyczków http://www.ceneo.pl/31262163 aby  miał imitacje domku.
Latem żółw je mlecze bratki i wszystkie żywe roślinki które może jeść
Zimą kupuje mu zioła ale je nie zbyt chce jeść tylko je wącha...
lub czasem dostaje też kiełki i suszki dla żółwia herbal pets o dziwo  to wcina chętnie.
« Ostatnia zmiana: 17.12.2014, 10:33:11 am wysłana przez pati236 »

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 17.12.2014, 10:34:28 am »
Witaj.
Mam kilka pytań.
1. Terrarium jest z płyty czy szkła?
2. Czym karmisz zółwia?
3. Jaka temperatura panuje w terrarium i jaka wilgotność się w nim utrzymuje?
4. Czy oddałaś kał żółwia do badania celem wykluczenia pasożytów?
Tyle ode mnie. Pozdrawiam.

Offline pati236

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 17.12.2014, 10:40:08 am »
Coś nie mogę ogarnąć tego internetu dzisiaj o to zdj:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d4a5b2991c6ac83f.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8ec480c2b1b43395.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7d0591268b07296a.html

p.s jak na tym forum usuwa się posty bo mi jeden wgrał się do połowy przez błąd internetu.?

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 17.12.2014, 13:30:13 pm »
Muszę Ciebie zmartwić. Powinnaś wymienić drewienka bukowe i zastąpić je ziemią. To jedyna alternatywa dla zółwi. Twoje podłoże nie daje odpowiedniej wilgotności a podczas kontaktu z wodą pleśnieje. Wymień podłoże i nawet to szklane terrarium ujdzie w tłoku :-)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 17.12.2014, 16:17:45 pm »
Ziemia, kryjówka i parę korzeni, kamieni, ewentualnie jakieś roślinki. Terrarium zmieni się w raj dla gada i ozdobę dla domu. ;)

PS:
Jeśli chcesz usunąć post, musisz zwrócić się do moderatora.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline pati236

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 17.12.2014, 17:02:24 pm »
no dobra ale czy ta ziemia to moze byc taka ziemia co kupuje sie w sklepie od kwiatow i mu napewno nie zaszkodzi bo nie mam dostepu do jakies gliny co powinnam niby wymieszac bo jak to moze byc taka zwykla to nie mam problemu i moge zrobic mu przemeblowanie w kazdej chwili  :D

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #9 dnia: 17.12.2014, 18:22:11 pm »
Ziemia może być ze sklepu, najtańsza - taka ma mało nawozów albo nie ma ich wcale. Glinkę wiążącą kupisz w każdym sklepie z artykułami wędkarskimi lub na allegro :)

Do pomiaru trzeba kupić termometr i higrometr, albo takie 2w1 - analogiczny lub cyfrowy z sondą.  Dostaniesz go w sklepie zoologicznym albo również na allegro.

Dieta jest ok, na zimę możesz go przerzucić na sam susz skoro go lubi, to bardzo dobrze.  Czemu go nie zimujesz?
« Ostatnia zmiana: 17.12.2014, 18:26:27 pm wysłana przez doru »

Offline pati236

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #10 dnia: 17.12.2014, 20:03:31 pm »
Ok to jak wyzdrowieje to się popytam wędkarskim o to i wtedy wystarczy to zmieszać mam nadzieję że łatwo pójdzie ;)
Nie zimuje go bo na początku był on bardzo mały i czytałam gdzieś że to może spowodować śmierć teraz na długość ma ok 10 cm.
Ale ogólnie jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić bo mało jestem  doświadczona i chcę małymi krokami uczyć się nim opiekować a nie polecieć na głęboką wodę i biedaka przypadkiem umordować bym se wtedy tego nie wybaczyła ...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #11 dnia: 17.12.2014, 23:46:44 pm »
To zbieraj informacje i przygotowuj się do zimowania za rok, doświadczone osoby na pewno pomogą :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Prosze o propozycje do zapełnienia terrarium
« Odpowiedź #12 dnia: 18.12.2014, 11:55:57 am »
Ok to jak wyzdrowieje to się popytam wędkarskim o to i wtedy wystarczy to zmieszać mam nadzieję że łatwo pójdzie ;)

W wędkarskim lub w zoologiku gdzie mają art. dla wędkarzy. Glina wiążąca. Dajesz 2 kg gliny na 20 litrów ziemi. Glina jest w proszku - łatwo miesza się ją z ziemią, po wymieszaniu należy lekko zwilżyć, przemieszać raz jeszcze i dobrze ubić w terro. Na Twoje powinno wystarczyć 40 litrów ziemi i 4 kg gliny.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ