Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 22:30:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Budowa pierwszego terra dla stepowca  (Przeczytany 10361 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Budowa pierwszego terra dla stepowca
« dnia: 14.01.2015, 18:53:28 pm »
Witam.
Jestem w trakcie budowania mojego pierwszego terrarium dla dorosłego żółwia stepowego. Oczywiście przeczytałam już pół internetu co i jak, ale nadal mam pełno wątpliwości i mam nadzieję, że pomożecie mi je rozwiać :)

Terrarium obecnie wygląda tak:


Ma wymiary 125x80x40 cm (minus ten wycięty trójkąt). Przedniej ścianki jeszcze nie ma, bo zastanawiam się, czy by nie wstawić tam pół na pół OSB i szybka albo całą szybę, z racji tego, iż prawie na przeciwko terra mam okno wychodzące na południe i miałabym tam więcej światła.

Na zdjęciu widać półkę, która miałaby spełniać dwie funkcje. Po pierwsze zaraz obok mam łóżko i miałoby to być zabezpieczenie przed ew. zanieczyszczeniami, w najgorszym wypadku samą kołderką :P A po drugie chciałam zamontować tam świetlówkę, która razem z grzewczą miałyby oświetlać część "ciepłą" terrarium. Czy jest to dobry pomysł? Czy lepiej zamontować je na listwie i ustawić bardziej na środku?

Offline lili

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 1
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #1 dnia: 15.01.2015, 08:36:22 am »
Witam! Pomysł wydaje się fajny, lampy mogą być z jednego końca ter. w ten sposób w drugim utworzy się strefa chłodniejsza, ale na pewno wypowie się jeszcze ktoś z większym doświadczeniem. Ja mam tez tak umieszczone lampy.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #2 dnia: 15.01.2015, 11:13:36 am »
Terro fajnie się zapowiada. Pod półką jak najbardziej możesz dać żarówkę grzewczą + świetlówkę UVB.
A co do przodu - to można wstawić szkło czy pleksę, tylko nie dawałabym całej ścianki przeszklonej a tylko 2/3 lub 1/2. Od strony dna lepiej dać pełną płytę, żeby żółw nie widział co jest po drugiej stronie i nie usiłował "przechodzić" przez szybę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #3 dnia: 15.01.2015, 15:52:13 pm »
Terro faktycznie dobrze się zapowiada :) Jedyne co to przy wysokości ścianek 40cm nie wiem czy lampy pod półką będą dobrym pomysłem. Stepowe uwielbiają kopać w podłożu, dlatego powinny mieć go dość grubą warstwę. Nie wiem czy wtedy żarówka nie będzie za blisko żółwia. UVke masz zamiast kupić z Exo Terra? Tam jest zalecana odległość lampy od żółwia chyba 30cm.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #4 dnia: 15.01.2015, 17:01:25 pm »
Exo Terra podaje, że 10.0 (obie, i punktowa i liniowa) są efektywne do 50 cm, ale trzeba pamiętać że im wyżej tym tego UVB jest mniej. Jakie jest minimum tego nie podają, ale ja bym niżej jak 25 cm od żółwiowej skorupy nie wieszała, żeby gada ewentualnie nie poparzyć.
Z oświetleniem warto pamiętać o dołożeniu zwykłej świetlówki o barwie zbliżonej do światła słonecznego, tak żeby doświetlone było całe terrarium, bo te UVB świecą na niebiesko co nie jest dobre dla oczu - także tych gadzich. Żółwie żyją na terenach mocno oświetlonych, jak w terrarium jest za ciemno to źle to na nie wpływa.

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #5 dnia: 15.01.2015, 17:55:26 pm »
Dziękuję za odpowiedzi.
Świetlówkę UVB mam z ExoTerra 10.0 długości 60cm, jeszcze muszę rozkminić w jakie oprawki to się montuje ::) W części oświetlonej mam zamiar dać mniej podłoża, głównie kamorki, więc mam nadzieję, że uda mi się osiągnąć odpowiednią wysokość, a jak nie, to ten daszek zawsze mogę wyżej przykręcić, pokombinuje się ;) Do tego oczywiście grzewcza 40W. Póki co nie chcę znowu szaleć z kasą, dla żółwia to i tak będą luksusy, bo zamierzam przygarnąć "podłogowca", więc czeka mnie jeszcze całkowity przegląd u weterynarza..

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #6 dnia: 15.01.2015, 18:14:30 pm »
Świetlówkę liniową można zamocować w normalną oprawę świetlówkową, nie musi to być nic specjalistycznego :) Ważne jest żeby był w oprawce starter, czy jak to się nazywa - żeby świetlówka nie migała przy zapalaniu.
Oświetlić powinno się całe terrarium i udostępnić żółwiowi zacienione kryjówki. Inaczej żółw będzie przebywał tylko tam gdzie jest światło, dlatego UV-kę tej długości + drugą o cieplejszej barwie polecam umieścić nie bezpośrednio po jednej stronie a bardziej na środku terrarium - oprawkę można przykręcić na górze tylnej ścianki.

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #7 dnia: 22.01.2015, 16:11:16 pm »
Moglibyście mi powiedzieć, czy przypinanie pinezkami folii (wyściełającego terra) to dobry pomysł? Chodzi o podejrzenie, czy jakby odpadły (same z siebie, albo w wyniku działań lokatora), to czy by żółwica ich nie zeżarła czy się inaczej poraniła..

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #8 dnia: 23.01.2015, 09:12:37 am »
Lepiej podklej brzegi na taśmę dwustronną.

Zobaczysz później jak to się będzie sprawować. Ja musiałam dodatkowo plandekę zachodzącą na ścianki przykryć pleksą i przykręcić do terro. Żółwie niestety bardzo w ścianki skrobały i zdzierały z nich plandekę.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #9 dnia: 27.01.2015, 16:52:16 pm »
Chętnie pochwaliłabym się postępami nad budową terrarium, ale mam parę problemów. Pierwszym głównym jest zdobycie podłoża.. Przed śniegiem udało mi się wykopać parę wiader ziemi, ale to IMO dużo za mało, a do tego po wyschnięciu stała się strasznie sypka.. Mieszkam w dość piaszczystej okolicy, a byłą cegielnię z gliniastą glebą oddaloną o parę km, zasypał mi śnieg :/ A w castoramach i podobnych same torfy z nawozami, więc robota stoi..
Mam już funkcjonalne kamyczki mniejsze i większe oraz lampki, chociaż jeszcze muszę zdobyć oprawkę na grzewczą (w sklepach głównie na ledy, świetlówki albo małogwintowe żarówki).
Także czekam na roztopy, bo bez podłoża żółwia nie wpuszczę do terra..

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #10 dnia: 27.01.2015, 18:36:40 pm »
W castoramie jest ziemia w czarnych workach 80l, kosztuje niecałe 20 zł (wczoraj kupowałam za 16). Oprawę na zwykłą żarówkę grzewczą (gwint e27) również dostaniesz w casto za parę złotych :) do żarówki 40W może być plastikowa.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #11 dnia: 27.01.2015, 18:54:10 pm »
Dodatkowo można zmieszać ziemię z gliną wędkarską wiążącą. ;)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #12 dnia: 27.01.2015, 19:13:46 pm »
Czytałam ostatnio o tej glinie, znaczy, że można kupić glinę w dość przystępnych cenach, ale na allegro.. cena przesyłki trochę mnie hamuje ;) Rozumiem, że to w wędkarskim można dostać? Poleci ktoś najlepsze proporcje?  :D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #13 dnia: 27.01.2015, 20:39:31 pm »
Tak, glinę można kupić w sklepie wędkarskim albo w zoologiku, gdzie mają taki dział.
Koniecznie wiążąca, kolor nieistotny.
Daje się ok. 2 kg (paczkę) gliny na 20 litrów ziemi.

Podłoże, aby nie wyschło "na wiór" trzeba codziennie zraszać, a co kilka dni podlać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline managa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: 0
Odp: Budowa pierwszego terra dla stepowca
« Odpowiedź #14 dnia: 28.01.2015, 16:46:15 pm »
W castoramie jest ziemia w czarnych workach 80l, kosztuje niecałe 20 zł (wczoraj kupowałam za 16).

Chodzi o ziemię uniwersalną czy torf? W opisie jest napisane, że ziemia ma dodatki..:
http://www.castorama.pl/katalog-produktow/pielegnacja-roslin/podloza/torf-odkwaszony-ab-ph-7-2-7-5.html
http://www.castorama.pl/katalog-produktow/pielegnacja-roslin/podloza/ziemia-uniwersalna-hollas-aura-ab-80-l.html

Wolę dopytać, bo czytałam kiedyś, że torf się niezbyt nadaje.