Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 16:58:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw w podróży  (Przeczytany 10933 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Żółw w podróży
« dnia: 23.01.2015, 17:22:28 pm »
Mam pytanie, muszę na kilka dni wyjechać. Janusza zabieram ze sobą, nie mam innej możliwości. Musimy razem przejechać około 600 km samochodem. Czy przy takich temperaturach pakować go w transporter z ziemią, czy może lepiej w jakiś tradycyjny kartonik z dziurkami i jakimiś szmatkami w środku. Wiem, że to dla zolwia nic naturalnego,  ale chodzi mi o to, zeby sie nie wychłodzil. Czytałam,  że można termofor z ciepłą wodą,  ale to długo ciepła nie utrzyma.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #1 dnia: 23.01.2015, 17:54:16 pm »
Najlepsze jest pudełko styropianowe, do środka włożona butelka z gorącą wodą owinięta ręcznikiem. Jeśli transporter jest dobrze izolowany - tak żeby nie wypuszczał nadmiernie ciepła na zewnątrz to temperatura powinna się utrzymać. W samochodzie można ogrzewanie włączyć, ważne, żeby gada na przeciąg nie narażać.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #2 dnia: 23.01.2015, 18:56:20 pm »
Wiem, wiem, zdecydowanie używam ogrzewania w samochodzie :) Ale do samochodu trzeba dojść, a zanim się nagrzeje moja dwudziestoletnia corsina, to minie chwila. Może w takim razie obłożę transporter styropinanem jakoś....

Offline Ines

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 366
  • Reputacja: 2
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #3 dnia: 24.01.2015, 08:33:12 am »
Na czas dojscia do samochodu
mozesz Janusza za pazuche sobie wsadzic, ja ostatnio tak z Zygmuntem do dr Maluty jezdzilam, nam podroz pociagiem, metrm, potem 122 z poltoraj godziny zabierala w jedna strone i Zygmunt sie wychlodzic nie mial szans, przy czym tez nie zabieralam go bezposrednio rozgrzanego spod lampy no i tez zabezpieczalam sie przed ewentualnym obsikaniem, co sie nie zdarzylo bo jest b do mnie przyzwyczajony i sie nie boi tylko przysypia w drodze

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #4 dnia: 24.01.2015, 13:43:25 pm »
trzymanie żółwia pod kurtką wydaje mi się bardziej stresujące niż włożenie do pudła z termoforem :) termofor jak najbardziej wystarczy skoro to jest kwestia dojścia do auta i czasu póki się auto nagrzeje

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #5 dnia: 24.01.2015, 16:51:57 pm »
Ok, zastosujemy się do rad ☺

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #6 dnia: 31.01.2015, 15:58:49 pm »
No i stało się.  Wróciliśmy i Janusz ma katar.  Wokół 'dziurek nosowych' jest lekko wilgotno i jak go przystawie do ucha to słychać jakby bąbelki puszczał,  ale objawy są delikatne. Poza tym nic mu nie dolega.  Ruchliwy jest, apetyt ma itp. Co mozna na szybko zrobić?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #7 dnia: 31.01.2015, 16:16:33 pm »
Inhalacje z olejku eukaliptusowego, jak przez weekend nie przejdzie to niech go wet obejrzy, żeby się z małego kataru nie zrobiła duża infekcja.

Jak to zrobić:
Olejek eukaliptusowy kupujesz w aptece. Do niedużej miseczki z ciepłą wodą dajesz kilka kropli olejku, wstawiasz razem z żółwiem do jakiegoś pudełka, pojemnika. Miseczkę musisz czymś odgrodzić żeby do tego nie wlazł i nie pił. Przykrywasz pudełko ręcznikiem i do 10 minut gada w tej parówce trzymasz. Taką inhalację robi się 1-2 razy dziennie.

U mnie przeszło po jednym dniu, inhalację robiłam wtedy dwukrotnie. Następnego dnia katarku nie było :)

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #8 dnia: 31.01.2015, 17:31:55 pm »
Ja miałam podobny problem. Zółw przyjechał do mnie z dalekiej podróży i pomimo dobrych warunków nabawił się kataru. Wszystko przez stres. Za radą Ankan oprócz inhalacji stosowałam Nasivin krople dla niemowląt. Dwa razy dziennie przez tydzień. (Patyczek kosmetyczny nasączyłam w kroplach a potem dopiero delikatnie dokładałam do noska).  Odpowiednia temperatura i wilgotność w terrarium też jest bardzo istotna.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #9 dnia: 31.01.2015, 17:49:29 pm »
Czy ta inhalacja ma sie odbyc w teŕrarium? Nie chce go na kolejne zmiany temperatur narazić.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #10 dnia: 31.01.2015, 19:15:29 pm »
Możesz wstawić pudełko do terrarium, albo jakąś dużą miskę i w to mniejszą miseczkę z olejkiem i żółwia. Tylko musisz to czymś nakryć, żeby sobie powdychał. Jak tylko wstawisz miseczkę z olejkiem do terra to nie będzie skutku bo za bardzo się ta para w powietrzu rozcieńczy.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #11 dnia: 31.01.2015, 19:19:34 pm »
Następnym razem proponuję gadzinę przewozić w lodówce turystycznej.
Za ogrzewanie mogą służyć wkłady chłodzące lub żelowa mata chłodząca (w naszym wypadku podgrzane).
Idealnie sprawdzają się wspomniane już butelki z ciepła wodą ewentualnie ogrzewacze chemiczne takie jak przy okładach stawów do kupienia w aptece lub sklepie ze sprzętem rehabilitacyjnym lub na allegro.
Tak przewoziłem swego czasu rybki z domu na handel na starcie.

Offline Anna1983

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 93
  • Reputacja: 1
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #12 dnia: 31.01.2015, 20:20:35 pm »
Gad byl naprawde dobrze zabezpieczony, no ale stało się.  Niestety nie udało mi się kupić tego olejku, a jutro niestety wszystko u nas zamknięte.  Czytałam o kąpieli w naparze z rumianku.  To akurat mam na stanie...Polecacie?



Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #13 dnia: 31.01.2015, 22:04:08 pm »
Rumianek wysusza śluzówkę i skórę, więc kąpiel nie bardzo. Niby na katar się to stosuje u ludzi, ale działania nigdy nie testowałam nawet na sobie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw w podróży
« Odpowiedź #14 dnia: 02.02.2015, 10:19:37 am »
Jak nie dostaniesz eukaliptusowego to można kupić inny do inhalacji np. Olbas. Tyle, że on jest mocniejszy, więc trzeba dać 3-4 krople na inhalacje i nie trzymać żółwia dłużej niż 5 min bo oczy podrażnia.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ