Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 02:00:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.  (Przeczytany 4455 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline agatka9082

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« dnia: 28.01.2015, 00:06:21 am »
Witam mam na imię Agata od kilku miesięcy wałkuje temat żółwi. Przyszła pora na realizację celu.
Niestety moje obawy są duże naczytałam się tu na forum proszę o wyrozumienie i nie krzyczenie na mnie :)
Moje kilka pytań :

Jakiego żółwia wybrać ?? Przeglądam internet odwiedzam sklepy zoologiczne i stwierdzam ze jest bardzo mała dostępność ... Kilka razy słyszeliśmy ze żółw na zamówienie, spotkałam się z opcją zaliczki. Wszystko ok ale jak sprawdzić czy żółw którego kupuję jest zdrowy i nic mu nie dolega. Jestem w stanie nawet adoptować ... Póki co mam na razie 2 opcje jeden sklep zoologiczny i " jednego gościa z internetu " ale to wszystko z sporym transportem jak to sprawdzić proszę was o radę,

Jutro mam zamiar podejść do znajomego który robi meble i zapytać czy zrobi mi na zamówienie według mojego projektu wstępnego terrarium . Dlatego jest wstępny ponieważ dalej nie wiem co z tym żółwiem :)) A nie chce budować mieszkanka dla kogoś kogo nie mam (wiem wiem ze domek musi być i czekać )
Pytanie odnośnie terrarium czy może być one węższe a dłuższe i czy może być przeszklone z przodu i z tyłu. Mam regał na środku salonu i chciała bym aby tam było jego miejsce ale nie wiem czy nie lepiej na uboczu. Mam małe dzieci dlatego chce żeby nie miały bezpośredniego dojścia do akwarium.

Pozdrawiam
 :) :) :) :) :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #1 dnia: 28.01.2015, 00:38:26 am »
Co mogę doradzić - żadnego żółwia z zoologa. Są przetrzymywane w złych warunkach, często chore a ciężko to rozpoznać na pierwszy rzut oka - często dlugo nie widać objawów.  Tylko i wyłącznie sprawdzony hodowca.
Mówisz że nie wiesz jaki gatunek - jakie masz warunki lokalowe? Czy będziesz w stanie żółwia zazimować, przygotować mu zewnętrzny wybieg od wiosny do jesieni? Do jakich rozmiarów maksymalnych ma docelowo dorosnąć zwierzak? Tym trzeba się kierować najbardziej.

Offline agatka9082

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #2 dnia: 28.01.2015, 01:27:08 am »
Jeżeli chodzi o zimowanie raczej nie ma problemu gorzej z wybiegiem tylko na balkonie tak jak tu wyczytałam. Na razie nie mam dużo miejsca akwarium może bycz na 40max szerokie. Żółw może sobie rosnąć bo za jakiś czas przeprowadzimy Sice do domu z bloku. I wolała bym jakiegoś tańszego ale jezeli trzeba będzie dać wiece to to zrobię
 :D

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #3 dnia: 28.01.2015, 09:23:33 am »
Żółwie ogólnie są dość drogimi zwierzętami. Jeśli nie boisz się zimowania to proponowałbym żółwia greckiego z podgatunku hercegovinensis - jest to najmniejszy podgatunek (dorosły do ok. 17 cm), można go odróżnić po kilku cechach, np. Braku tarczek inguinalnych. Mój tych tarczek właśnie nie ma, więc liczę ze jest to ten podgatunek. Kupiony od hodowcy w PL za około 300 zł.
Zdecydowanie droższy od zwierzaka jest osprzęt - terrarium (nie akwarium, w akwarium jest woda i pływają rybki ;) ) z wyposażeniem może pociągnąć z kieszeni kolejne kilka stówek.
Przy małym żółwiu te 40 cm jeszcze ujdzie, ale to takie minimum i na krótko. Ale jeśli bedzie miał wybieg na balkonie to da radę.  Ile miejsca na balkonie możesz poświęcić na wybieg?
Przy
« Ostatnia zmiana: 28.01.2015, 09:31:13 am wysłana przez doru »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #4 dnia: 28.01.2015, 09:31:26 am »
Agata - to może się wstrzymaj z żółwiem do czasu przeprowadzki. Jak zamieszkasz w domu - to będziesz miała większe pole do popisu i większy wybór potencjalnych gatunków. Wtedy jak zdecydujesz się na zimowanie to możesz adoptować dorosłe stepowe lub greckie, a jak będziesz wolała niezimujące - to wziąć np. lamparcie.
Terro 40 cm szerokości to bardzo mało, nawet dla maluszka. A długości ile? I postawienie terro na środku pokoju to niezbyt dobry pomysł. Terro powinno stać w miejscu względnie spokojnym, widnym, w oddaleniu od kaloryferów i innych źródeł ciepła.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline agatka9082

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #5 dnia: 28.01.2015, 12:54:13 pm »
U mnie nie ma problemu z wstrzymaniem. Zrobię zdjęcia jeżeli uznanie ze to źle miejsce to go tam nie postawie albo wg nie kupię. Wybieg może być nawet na pół balkonu balkon tez mam wąski a długi taki jak mogę mieć terarium. Szerokość 40 na 100 albo 40 nawet na 150 . Boje się zimowania jak każdy z początkujących ale jak bym kupiła teraz zowia to mam jeszcze czas do zimy. Znalazłam jednego hodowce z miasta obok jak go sprawdzić.

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #6 dnia: 28.01.2015, 13:16:28 pm »
Z małych żółwi to jeszcze samiec żółwia stepowego. A czemu koniecznie chcesz kupić? Możesz adoptować :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #7 dnia: 28.01.2015, 13:30:44 pm »
Teraz to ja w ogóle odradzam jakikolwiek gatunek - poważny hodowca nie sprzeda żółwia o tej porze roku. Wybieg szczególnie musi być kształtem zbliżony do kwadratu, w wąskiej i długiej kiszce żółw się po prostu męczy. Ja mam nie wiele więcej, bo 50 cm ale jak porównuje to już te 10 cm robi różnicę.
No zgadzam się z dziewczynami - lepiej poczekać na więcej miejsca i adoptować bidę.
« Ostatnia zmiana: 28.01.2015, 13:32:19 pm wysłana przez doru »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #8 dnia: 28.01.2015, 13:50:05 pm »
Też sądzę, że jak kupować, to gat. których w adopcji nie ma - np. małe, niezimujące mauretany.
Natomiast stepka czy greka szkoda kupować i nabijać kabzę sprzedawcom - skoro można adoptować jakiegoś w potrzebie - a w dziele adopcyjnym mamy ich spory wybór. Chyba, że chcesz maluszka.
Co do terro to myślę, że szkoda teraz wydawać kasę na takie 40 x 100, które za niedługo trzeba będzie zmienić na większe.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline agatka9082

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #9 dnia: 28.01.2015, 16:04:04 pm »
To jest to ogłoszenie które znalazłam https://sprzedajemy.pl/zolwie-greckie,6055287?inp_category_id=5&inp_location_id=1&inp_text%5Bv%5D=%C5%BC%C3%B3%C5%82w+grecki&inp_text%5Bn%5D=1&_rp_RP=_rp_offers&offset=15
jezeli mozecie to zerknijcie.
Wolała bym małego a z tych co do adopcji to za daleko jestem z małopolski.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #10 dnia: 28.01.2015, 16:33:36 pm »
Po takim ogłoszeniu ciężko cokolwoek stwierdzić o sprzedającym. Moje zdanie już znasz - jeśli nie adopcja, to kupno na wiosnę, szczególnie osobnika młodego. Teraz nie jest pogoda na transport malucha.

Offline agatka9082

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #11 dnia: 28.01.2015, 17:22:37 pm »
Pisałam z nim i teraz i tak nie chce sprzedać wspomniał o początkach marca najwcześniej.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #12 dnia: 28.01.2015, 19:47:11 pm »
To akurat dobry znak. Ja mogę polecić swojego hodowcę, na priv, żeby nie było że reklamę robię. Tylko że nie wiem jak u niego z dowozem.

Offline agatka9082

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Reputacja: 0
Odp: Przygotowania do przyjęcia nowego domownika.
« Odpowiedź #13 dnia: 29.01.2015, 00:27:36 am »
Oki możesz podesłać :)