Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:11:09 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Potrzebna pomoc! Początkujący właściciel, kilka pytań i wątpliwości.  (Przeczytany 4310 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ohohahah999

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: -1
Cześć! Ostatnio przygarnęłam żółwia wodno-lądowego. Do tej pory warunki jego życia nie były idealne. Trochę już czytałam na temat żółwii, ale wciąż mam kilka wątpliwości, które przyszedł czas rozwiać i mam nadzieję, że mi w tym pomożecie! (Z góry proszę o wyrozumiałość)

Krótka charakterystyka:
Żółw ma około 7 lat. Skorupa na oko 15x10cm, wyrazisty kolor, twarda, bez nalotów. Skóra wydaje się być zdrowa. Żółw jest dość silny i żywiołowy. Wydaje mi się, że to samiec.
Akwarium i akcesoria:
Żółw mieszka w prostokątnym akwarium 120l. Przyzwyczajony jest do wody o temperaturze pokojowej, nie ma grzałki. Poziom wody zazwyczaj sięga 1/4 wysokości ścianki. W akwarium stoi prowizoryczne podwyższenie. Jest tam też filtr wewnętrzny (odpowiedni do 120l zbiornika).
Dieta:
Żółw od zawsze je tylko i wyłącznie suszone rybki i suszone krewetki.

Wprowadzone prze zemnie zmiany:
Kupiłam mu pokrywę ze świetlówką, której do tej pory nie miał. Wrzucam mu do wody wapno. Próbowałam zmienić mu dietę, niestety nie jest zainteresowany.

PYTANIA:
1. Czy powinnam wypuszczać żółwia z akwarium? Poprzedni właściciele go do tego przyzwyczaili, ja jednak czytałam, że jest to dla żółwi szkodliwe. Niestety, żółw ciągle usilnie próbuje wydostać się z akwarium i nie wiem co robić! Kiedy się go wyjmie to przeważnie wchodzi na poduszkę i sobie tam spokojnie siedzi.
2. Wiem, że poziom wody w akwarium jest za niski. Boję się jednak nalać mu więcej wody, ponieważ nie jest do tego przyzwyczajony. Niestety, nie stać mnie na inne akwarium z wyższym podwyższeniem. Jak wybrnąć z tej sytuacji?
3. Biorąc pod uwagę, że fundusze i miejsce w mieszkaniu mam ograniczone, jak jeszcze mogę umilić mu życie? Będę szczera, żółw nie wydaje się być szczęśliwy i serce mi pęka jak całymi dniami próbuje wydostać się z akwarium...

Na koniec dodam, że mam dobre intencje i chętnie nauczę się od bardziej doświadczonych właścicieli żółwi. Proszę, doradźcie mi co mam robić, chciałabym mu zapewnić lepsze życie niż miał do tej pory. Z góry dziękuję za poświęcony mi czas i rady, pozdrawiam!

« Ostatnia zmiana: 28.01.2015, 18:10:54 pm wysłana przez ohohahah999 »

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Witaj! :) Wstawisz zdjęcia żółwika? Żółwia nie wolno wypuszczać. Chyba powinien mieć lampę grzewczą ,ale nie jestem specem w tym gatunku żółwi.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Najpierw trzeba ustalić gatunek, wstaw zdjęcia żółwia, głowy z boku i plastronu.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Akwa trochę małe - ale póki co można by w nim co-nieco zmodernizować, żeby żółwiowi lepiej się żyło.
Po pierwsze zrób podwieszaną wyspę, a wyjmij tą doniczkę ze środka. Wody trzeba nalać więcej, żeby miał gdzie pływać - spokojnie, przyzwyczai się..:) Pokrywa niepotrzebna, za to nad wyspą należy zamontować żarówkę grzewczą - żeby miał tam ok. 32-35 stopni. Do akwa przydałby się też jakiś większy kamień, korzeń, żeby żółw miał się o co ocierać i zrzucać stare łuski oraz jakieś rośliny wodne i rzęsa.
Filtr to raczej zewnętrzny, kubełkowy Ci potrzebny, taki do akwariów z rybami nie da rady.
Jedzenie należy urozmaicić - do akwarium możesz kupić ślimaki i rybki - powinien zacząć z czasem na nie polować. Do jedzenia można też podawać np. mrożone owoce morza, dżdżownice, larwy mączniaków, świerszcze, małe ryby, filety rybne, ewent. od czasu do czasu mięso kurczaka (surowe).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ohohahah999

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: -1
Witaj! :) Wstawisz zdjęcia żółwika? Żółwia nie wolno wypuszczać. Chyba powinien mieć lampę grzewczą ,ale nie jestem specem w tym gatunku żółwi.
Niestety, w najbliższej przyszłości nie będę miała możliwości wstawienia zdjęcia żółwia.
No właśnie czytałam, że nie można wypuszczać, ale on wydaje się do tego tęsknić i już sama nie wiem, czy powinnam mu ustąpić, czy kazać mu tam siedzieć dzień i noc  ???
 

Dodano 29.01.2015, 16:13:03 pm
Najpierw trzeba ustalić gatunek, wstaw zdjęcia żółwia, głowy z boku i plastronu.
Tak jak napisałam wyżej, nie mogę wstawić zdjęć :( Stwierdzam jednak, że jest to żółw wodno-lądowy ozdobny żółtolicy :)
 

Dodano 29.01.2015, 16:15:54 pm
Akwa trochę małe - ale póki co można by w nim co-nieco zmodernizować, żeby żółwiowi lepiej się żyło.
Po pierwsze zrób podwieszaną wyspę, a wyjmij tą doniczkę ze środka. Wody trzeba nalać więcej, żeby miał gdzie pływać - spokojnie, przyzwyczai się..:) Pokrywa niepotrzebna, za to nad wyspą należy zamontować żarówkę grzewczą - żeby miał tam ok. 32-35 stopni. Do akwa przydałby się też jakiś większy kamień, korzeń, żeby żółw miał się o co ocierać i zrzucać stare łuski oraz jakieś rośliny wodne i rzęsa.
Filtr to raczej zewnętrzny, kubełkowy Ci potrzebny, taki do akwariów z rybami nie da rady.
Jedzenie należy urozmaicić - do akwarium możesz kupić ślimaki i rybki - powinien zacząć z czasem na nie polować. Do jedzenia można też podawać np. mrożone owoce morza, dżdżownice, larwy mączniaków, świerszcze, małe ryby, filety rybne, ewent. od czasu do czasu mięso kurczaka (surowe).
Super, wielkie dzięki! Właśnie takiej odpowiedzi potrzebowałam :)
Chętnie poznałabym jeszcze Twoją opinię na temat wypuszczania żółwia na zewnątrz. Wiem, że jest to niewskazane, ale on chyba tylko o tym myśli i zdaje się to bardzo lubić  ???
« Ostatnia zmiana: 29.01.2015, 16:15:54 pm wysłana przez ohohahah999 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Na żółwia żółtolicego potrzebne jest zezwolenie RDOŚ, masz dokumenty stwierdzające pochodzenie? Radzę tego nie zaniedbywać bo są duże kary.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Puszczaniu żółwia luzem pod domu jestem absolutnie przeciwna. On naprawdę nie tęskni za podłogą i to bardzo dla jego zdrowia złe miejsce.
Drapie w ścianki akwa i chce wyjść, bo akwaterrarium jest małe i nieciekawie urządzone. Jakby miał gdzie pływać, jakieś rybki do polowania itp. od razu by się zaczął inaczej zachowywać.
Te żółwie są bardziej wodne niż lądowe. W wodzie głównie przebywają, tam jedzą i śpią. Na ląd wychodzą się wygrzać na słońcu - ale siedzą na kamieniach albo przy brzegu, trzymając się pobliża zbiorników wodnych. Więc puszczanie go po suchej podłodze, żeby sobie pochodził jest bez sensu. Jak chcesz mu zrobić frajdę i urozmaicenie to napuść wody do wanny (gdzieś z pół wanny, temp. taka jaką ma w akwaterrarium) i puść tam żółwia żeby sobie popływał. Do wanny możesz jakiś "pływak" dryfujący po powierzchni wrzucić żeby w razie co miał się o co łapami zaczepić i odpocząć. Przy okazji możesz go w tej wannie nakarmić, to nie będzie tak w akwaterrarium brudził.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ