Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 16.04.2024, 21:31:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kiedyś w przyszłości... czyli wybieg zewnętrzny dla...  (Przeczytany 4703 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline idaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Przeglądam forum od kilku dni. Tak, jak napisałam w przywitaniu, nie mam jeszcze żółwia. Czytam, oglądam, robię notatki. Obejrzałam wiele pięknych terrariów i wydaje mi się, że na ten moment chyba umiałabym w miarę dobre zrobić. Nurtuje mnie kilka pytań dotyczących wybiegów zewnętrznych. Mam duże podwórko i miałabym gdzie wygospodarować miejsce na duży wybieg. W kwestii roślinności też już doczytałam. Ale ... Nurtuje mnie pytanie dotyczące ogrodzenia wybiegu. Czym najlepiej to zrobić? Druga sprawa, jeśli ogrodzę go siatką, to czy trzeba ją wkopać w grunt? Czy żółw może się wykopać pod siatką? Albo uciec górą? Może to śmieszne pytanie, ale znajomym z wybiegu ogrodzonego uciekł żółw właśnie górą - świetnie się wspinał. Na szczęście znalazł się u sąsiadów w ogrodzie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Kiedyś w przyszłości... czyli wybieg zewnętrzny dla...
« Odpowiedź #1 dnia: 30.01.2015, 14:30:43 pm »
Owszem żółw może się przedostać pod ogrodzeniem, czy to z siatki czy desek jeśli jest ono tylko postawione na gruncie. Potrafi się też wspiąć po siatce, kamieniach itp. i uciec z wybiegu. Dlatego ogrodzenie wybiegu trzeba wkopać w grunt - dla gatunków wybitnie kopiących, jak stepowe nawet i 30 cm w głąb i lepiej żeby część w gruncie i wystająca ponad nią na jakieś 25-30 cm wykonana była z materiałów litych a nie siatki w którą żółw się może zaplątać. A jeśli siatka - to trzeba ją obstawić deskami, czy oblicować cegłami, płytami itp. Wybieg musi tez być przekryty siatką od góry
Niezłym rozwiązaniem są woliery dla ptaków - całe osiatkowane. Dół można wkopać w ziemię, a boki osłonić deskami.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline idaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Kiedyś w przyszłości... czyli wybieg zewnętrzny dla...
« Odpowiedź #2 dnia: 30.01.2015, 21:30:08 pm »
Dziękuję. Dokładnie takich informacji potrzebowałam. Tak na wszelki wypadek, gdyby coś niespodziewanie zechciało do mnie zawitać. W sumie wszystkie moje zwierzęta trafiły do mnie znienacka. Tak już mam, że zawsze jakaś "bieda" się do mnie "przyczepi" i już zostaje na zawsze.

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Kiedyś w przyszłości... czyli wybieg zewnętrzny dla...
« Odpowiedź #3 dnia: 31.01.2015, 00:26:05 am »
żeby gady nie uciekały wystarczy aby wybieg został pozbawiony "rogów", czyli stykania się ścian pod kątem prostym lub tym podobnym, jeśli nie będzie rogów gady nie będą miały jak się wspinać, bo i o co mogły by zahaczyć pazurki  8) natomiast jeśli nie da się wyeliminować rogów konieczne jest przykrycie wierzchu ścian, np jaką deską i kamieniem

co do wybiegu jeśli możesz zrób zróżnicowane ukształtowanie wybiegu, czyli jakieś górki, dołki (z ziemi), mosty, z autopsji wiem, że gady lubią gdy są różnice poziomów na wybiegu

jeśli szukasz jakiś dodatkowych pomysłów zajrzyj do tematu rotunda w dziale wybieg zewnętrzny, zbyt dużo czytania nie ma ale za to znajduje się dosyć sporo zdjęć, z których można czerpać wenę twórczą

a tu masz link do przykładowego wybiegu zewnętrznego: https://www.youtube.com/watch?v=V4mYbngLHeg

Offline idaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Kiedyś w przyszłości... czyli wybieg zewnętrzny dla...
« Odpowiedź #4 dnia: 31.01.2015, 22:20:27 pm »
Obejrzałam filmik. Ciekawy pomysł na ogrodzenie. Ja jednak bałabym się podkopów. No i te płyty (chodnikowe?) na kryjówkach mi się nie podobają. Jestem zdecydowanie za naturą  ;D

Offline tomason

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Reputacja: -3
  • daj mi jeść
Odp: Kiedyś w przyszłości... czyli wybieg zewnętrzny dla...
« Odpowiedź #5 dnia: 01.02.2015, 21:26:10 pm »
wybieg zrobiony z elementów "łatwo" dostępnych, będących pod ręką
może również być zwykła deska, 8)

żeby nie było podkopów można odciągnąć gady od tego pomysłu budując im miejscówe do kopania znajdującą się wewnątrz wybiegu, jedyny mankament to taki że taka budowla będzie miała żywotność kilku dni

Offline idaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Kiedyś w przyszłości... czyli wybieg zewnętrzny dla...
« Odpowiedź #6 dnia: 01.02.2015, 22:58:14 pm »
Widziałam Twoją rotundę  ;D Dużo fajniejsza niż na filmiku. Powalił mnie na kolana wybieg hobbi23. Przeczytałam wątek "od deski do deski". W ogóle jestem pod wrażeniem tego, co tu na forum oglądam. Dochodzę do wniosku, że nie mam szans na adopcję. Warunki są bardzo rygorystyczne. Jeszcze dużo muszę się nauczyć.