Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 16:06:26 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Niepokojaca ispalosc zolwia  (Przeczytany 15586 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline qazwsx

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Niepokojaca ispalosc zolwia
« dnia: 24.02.2015, 21:55:40 pm »
Witam :)
Mam mala zagadke zwiazana z zolwiem. Mianowicie- moje malenstwo bylo bardzo szalone i zywe. Ciagle biegalo draoalo w szybkie wspinalo sie i duzo jadlo... niestety tylko do piatku... od piatku zwierzak jest osopaly tzn jesc je wyproznia sie ale calymi dniami siedzi w norce ktora sobie sam wykopal. czy sa jakies powody do niepokoju. Zwierzak ma dobre warunki w terrarium. Je w okresie zimowym rukole z roszponka czasem suszona pokrzywe.
Jeszcze jedna rzecz jest. Nirmalnie jak iddaje mocz to raz jest ta biala wydzielina raz jej nie ma i to jest ok. Ake czasem wyproznia biala grudkowata plame tylko nie taka plynna a raczej zkrystalizowana. To jest moje drugie zmartwienie.
pozdrawiam i bardzo prosze o pomoc :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #1 dnia: 25.02.2015, 00:10:48 am »
Kwas moczowy nie powinien być mocno zbrylony. Przypomnij jako to gatunek?

Dobrym objawem jest to że je i się wypróżnia. Jak wyglądają kupki? Czy żółw ma opuchnięte oczy? Czy kał był badany na obecność pasożytów?

Offline qazwsx

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #2 dnia: 25.02.2015, 16:56:48 pm »
Jest to zolw grecki. Kal jest normalny w stalej konsystencji. Zolw ma normalne ladne oczka tak mi sie wydaje nie widze tam zadnej opuchlizny. Nie odrobaczalem go jeszcze i poczwkam z tym do wiosny zeby malucha na zimno nie wystawiac.
A ten mocz mial kilka razy i to bardzo sporadycznie.
Tylko co moze byc powodem oslabniecia

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #3 dnia: 25.02.2015, 20:07:05 pm »
Jeżeli są wykryte pasożyty i nie został odrobaczony to mogą się namnażać. Zarobaczenie również powoduje apatię, tak samo jak i silne zagęszczenie moczu.
Równie dobrze może mieć po prostu humorki, pisałeś że je więc coś tam się rusza. Czasem się tak zdarza, że gady są mniej aktywne. Niemniej jednak ja bym go odrobaczyła już teraz. Po lek możesz się wybrać bez żółwia. Jakie pasożyty zostały wykryte?

Offline qazwsx

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #4 dnia: 25.02.2015, 21:51:31 pm »
Nic nie zostalo wykryte bo nie badalem go jeszcze... ja bym go z checia wzial do weterynarza w lodzi podobno jest dobry. Tylko jak malucha przewiesc w taka pogode zeby nie zmarzl? Sam sie boje go odrobaczac...

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #5 dnia: 26.02.2015, 00:41:47 am »
Do badania kału nie musisz zabierać żółwia tylko... kał ;) jednorazowy pojemnik na kał z apteki, kupka powinna być świeża, zawozisz do weta i mówisz żeby zbadał na obecność robaków i pierwotniaków. Lek i dawkę dobiera lekarz, tylko musisz żółwia zważyć bo od tego zależy dawka. Podajesz doustnie na czymś chętnie jedzonym, np. na plasterku ogórka.

Offline qazwsx

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #6 dnia: 26.02.2015, 15:57:56 pm »
No to w sumie problem rozwiazany ale chyba wezme calego zolwia niech go fachowiec zobaczy i zbada i bede mial czarno na bialym :)
Dziekuje za pomoc :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #7 dnia: 27.02.2015, 00:45:36 am »
Do transportu polecam tzw. styrobox, do środka wsadzony termofor/butelka z ciepłą wodą owinięta ręcznikiem.

Offline qazwsx

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #8 dnia: 27.02.2015, 22:12:53 pm »
Juz jestem po wizycie u znachora:)
Zółwik zrobił mnie w ciula... u weterynarza wyszedł z niego demon z adhd. Doktorka powiedziała ze jest silny i zdrowy. Miał w sobie odpowiednik owsikow i został odrobaczony doustnie jakims lekiem na litere F ale juz nie pamietam nazwy.
Powiedziała mi jeszcze ze zółw sie zakopał i tam siedzi bo chce zimować :)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #9 dnia: 28.02.2015, 18:11:32 pm »
Ten lek to fenbendazol. Dała Ci dawkę do domu? Bo tego się nie podaje jednojednorazowo, ja miałam np. przez 3 dni. U kogo byłeś?

Offline qazwsx

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #10 dnia: 20.06.2015, 20:44:44 pm »
Przepraszam doru ze dopieto pa takim czasie odpisuje ale niestety tak mi mozliwosci pozwalaly :/
weterynarz z lodzi Pan Tomasz. Na forum polecaliscie i faktycznie warto :) tam wyszedlem na glupka bo zokw po wyjeciu na stol zaczal sie wietcic lazic i szarpac a w domu byl ospaly :D
 

Dodano 20.06.2015, 20:49:48 pm
Tez dawalem przez 3 dni i daka mi dawke do domu i kupa jest elegancka i bialego w moczu nie ma :) ale skubaniec jest symulantem... dzisiaj jak spal cyknalem go w noge a on nic wiec mocniej puknalem a on nic, wyjakem go z domku a on nic... dopiero po jakims czasie zaczal sie ruszac otworzyl oczy a stracha juz mialem do tego wygrzal sie pod lamoa zjadl jeden listek babki i co ? I poszedl dakej spac :p Dziwi mnie i zarazem niepokoi ze on wczesnie chodzi spac. Bo przeciez lato juz temp ma wilgoc ma ale dopiero po wymianie darni a on 17 i juz spi i tak do rana. Budzi sie zje polazi do 17 i w kime...
« Ostatnia zmiana: 20.06.2015, 20:49:48 pm wysłana przez qazwsx »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #11 dnia: 24.06.2015, 09:46:40 am »
Aktywność żółwia między 7 a 17 jest OK. On je mam nadzieję, że coś więcej niż ten 1 listek babki?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline qazwsx

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 46
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #12 dnia: 27.06.2015, 12:29:20 pm »
Je je ale tez jakos bardzo duzo nue je kiedys byl glodny caly czas i dawalem mu dwa posilki a teraz jeden i zawsze cos tam zostawi. Kiedys jadl wiecej.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #13 dnia: 29.06.2015, 10:59:09 am »
Jeden posiłek jest wystarczający. Po południu już żółwia nie karmimy.
Niedługo ma się ocieplić - to zobaczysz czy się coś w apetycie żółwia zmieni.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Magnvs

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Niepokojaca ispalosc zolwia
« Odpowiedź #14 dnia: 29.06.2015, 21:05:38 pm »
Z tego co się orientuje to powinno się karmić 6 razy tygodniowo. Ja osobiście karmie swojego codziennie rano przed wyjściem do pracy a po powrocie zbieram resztki. Mój również jest mniej aktywny lecz żółwie lądowe potrafią przesypia 16h na dobę ;D dziś na przykład mój się obudził o 16tej 2h pobiegal i poszedł spać dalej len jeden  :D