Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 02:57:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zmysły u żółwi  (Przeczytany 6043 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline gejsza13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 0
Zmysły u żółwi
« dnia: 27.03.2015, 10:43:43 am »
Jestem początkującym hodowcą, od 2 tygodni mam żółwia lamparciego. Ciagle przetrząsam internet, ale informacje na temat żółwi są bardzo skąpe. Interesuje mnie jak żółw postrzega świat, jak widzi (np. kolory), czy słyszy, jaki ma węch, jakie smaki czuje. Może jest jakiś artykuł w necie po polsku, poprosiłabym link. A może ktoś podzieli się swoją wiedzą?

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #1 dnia: 27.03.2015, 17:29:47 pm »
Bardzo interesujący temat, liczę na wypowiedzi starych bywalców! :) Sam mało na ten temat wiem, ale słyszałem że:
Żółwie podobno mają niezły węch, dzięki niemu rozpoznają rośliny. Nie mają uszu, ale mają błonki (po bokach głowy) za których pomocą są w stanie usłyszeć i rozróżnić jedynie wysokie i niskie dźwięki-czyli nie słyszą wyraźnie jak np. ludzie.
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline gejsza13

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 0
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #2 dnia: 27.03.2015, 19:50:03 pm »
To już zauważyłam, że węch ma niezły, bo zawsze najpierw wącha co ma w miseczce i wybiera ulubione kąski  ;D. Wydaje mi się za to, że jest głuchy, bo np wogóle nie reaguje na szczekanie psa.

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #3 dnia: 27.03.2015, 20:15:08 pm »
Głuche nie są. ;) Uwierz. :P
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline to_ja

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 128
  • Reputacja: 4
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #4 dnia: 27.03.2015, 20:52:07 pm »
Mi się wydaje, że żółwie mają dobry wzrok. Jak tylko wchodzę do pokoju mój Gordon zaraz biegnie do michy  :D W dodatku też reaguje na kolorowe żarcie. Jak tylko zobaczy jakiegoś kwiatka szybciej biegnie niż do zielonki.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #5 dnia: 27.03.2015, 21:50:35 pm »
Z obserwacji moich wynika że: dobry wzrok, dobry węch (np. mocno pachnących ziół typu bazylia moja gadzina nie zje), głuche całkiem też nie są :) na pewno nie słyszą tak jak ludzie bo nie mają małżowin, ale wewnętrzna część ucha jest. I świetnie wyczuwają drgania :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #6 dnia: 27.03.2015, 23:14:06 pm »
Z moich obserwacji wynika, że mają też w sobie coś jak "kompas". :laugh: W zależności od pory roku idą w różne kierunki. Może ma to jakiś związek z błędnikiem.... Nie wiem, nie znam się. <angel>
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline mokka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 40
  • Reputacja: 1
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #7 dnia: 30.03.2015, 00:14:14 am »
Witajcie,
z tego co kojarzę to żółwie mają taki zmysł dodatkowy, że reagują na drgania i wyczuwają je. Także żółw nie słyszy twoich kroków kiedy wchodzisz do pokoju ale czuje wibracje (takie mikro) za pośrednictwem swojej skorupy. Kiedyś sprawdzałam to wchodząc do pokoju, w którym stały terraria na boso po grubym dywanie, jak dla mnie to bezszelestnie, a żółwie i tak podnosiły główki jakby czuły, że wchodzę do pokoju ;)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #8 dnia: 30.03.2015, 21:35:51 pm »
Ciekawe to bardzo co piszesz. Muszę poszukać czegoś na ten temat w internecie. :)
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Tupcio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 111
  • Reputacja: 1
  • Mam żółwia greckiego o imieniu Tuptuś
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #9 dnia: 31.03.2015, 19:42:17 pm »
Mój żółwik jak podchodzę do terrarium i śpi , to po jakimś czasie otwiera oczy często.

Offline Magnvs

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Reputacja: 0
Odp: Zmysły u żółwi
« Odpowiedź #10 dnia: 28.08.2015, 22:06:34 pm »
Mnie również ten temat interesuje a poniżej rezultaty wyszukane w necie:
Wzrok bardzo rozwinięty i na otwartych terenach, tak wiec jesli myslisz ze na drugim koncu terrarium Cie nie zobaczy to sie mykisz ;D
W terrarium głównie posługuje się zmysłem węchu. Obwachuje wszystko co go otacza.
Słuch, nie jest totalnie głuchy gdyż słyszy niskie tony wiec proponuję basy w kinach domowych wyciszyć  8)
Bardzo wrażliwy jest na drgania jak przedmówcy nadmienili.
Orientacje w terenie mają niesamowitą gdyż teren kilku kilometrów są w stanie zapamiętać.
Jak zaznaczyłem na początku to są jedynie informacje znalezione w necie.