Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:08:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...  (Przeczytany 11473 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #30 dnia: 22.04.2015, 06:43:26 am »
zastanawiam się czy nie zmienić UV na "mniejszą" mam bardzo mocną i obawiam się ,że w tak małym akwarium za mocną  a jak nawilżacie terrarium spryskujecie je czy jakiś system

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #31 dnia: 22.04.2015, 09:07:11 am »
Z tym kokosem to tak różnie bywa. Jak go włożyłam pomieszanego z ziemią do terro stepka to się nie sprawdził zupełnie - żółw kopał, lekki kokos szedł na górę i na powierzchni było pełno małych, pylących farfocli.
Natomiast był też przez jakiś czas u lamparcich i dopóki były małe i lekkie to tam się sprawdzał przy regularnym podlewaniu i zraszaniu. Dopiero jak żółwie podrosły zaczęły im się w tym miękkim kokosie zapadać łapy, dużo nosiły tego podłoża do basu i misek z jedzeniem i z kokosa zrezygnowałam na rzecz gliny.

Ja podlewam podłoże w swoim terro - robię to wieczorem jak żółwie śpią. W mniejszym zbiorniku możesz użyć zraszacza do kwiatów i spryskać podłoże rano i wieczorem porządnie. A co kilka dni dodatkowo podlać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #32 dnia: 22.04.2015, 09:27:37 am »
bardzo dziękuję za cenną wskazówkę póki co podłoże jest przesączone w następnym tygodniu dodam zdjęcia gdyż mieszkanko całkiem się zmieniło :)

Offline Regis

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 1
  • Posiad. gat: 2xGeochelone Pardalis (żółw lamparci)
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #33 dnia: 22.04.2015, 09:29:07 am »
No ja używam torfu kokosowego z Ikei, może ma inną fakturę, fakt że nie ma tylu kłaków i bardziej przypomina ziemię, ale o wiele mniej brudzi. Mam obecnie zamknięte terrarium z wentylacja grawitacyjną i w ogóle mi ten kokos nie wysycha, trzyma elegancką wilgotność na poziomie 70-75 % i praktycznie nie muszę go zraszać. Wychodzi na to, że kokos kokosowi nierówny.

LordRamzes, glinę wymieszaj z ziemią i ubij tak, aby żółw miał solidne oparcie i się nie zapadał w podłoże. Ze zraszaniem to musisz sprawdzić jak szybko Ci podłoże wysycha. Przypuszczalnie będziesz to musiał robić codziennie takim zwykłym spryskiwaczem do kwiatów, przy okazji możesz żółwikowi karapaks zraszać, jak jest na chodzie. No chyba że cię stać to możesz sprawić sobie nawilżacz powietrza, który elegancko terrarium nawilży.
Co do UVKi, jeśli wisi na dobrej wysokości (30 cm) i żółw ma kryjówkę żeby się schować w cieniu to nie ma sensu wymieniać. Lamparty żyją na sawannach, a tam ekspozycja na UV jet duża, więc i lampę powinny mieć "mocniejszą". Temperaturę masz wręcz idealną.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #34 dnia: 22.04.2015, 12:03:11 pm »
glinę ubijałem ok 2 godziny czyli cm ubijałem i "kleiłem obok następny kawałek obok ułożyłem baseniki kamyczki i następną warstwę wszystko b ubite więc spaceruje sobie rewelacyjnie wreszcie się nie  obiera w torfie ( był specjalny z zoologicznego nawet żółw był narysowany ) ciągle się obierał  chował główkę i widać ,że go to drapało :( , nie wspomnę o ciągle zabrudzonej wodzie przez kokos który wciągał się za żółwikiem , teraz zrobił się aktywny jednak od czasu do czasu kładzie się wyciąga łapki i leży trochę mnie to martwi i stąd moje obawy właśnie o tą UV czy nie wymienić na np 15 lub odpowiednik reptile 5 teraz mam 25 i 200 nie pamiętam nazewnictwa już (nowa nazwa )

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #35 dnia: 22.04.2015, 12:29:21 pm »
Najlepiej jak najszybciej zmień terrarium bo w tym szkle wentylacja jest żadna - otwory powinny być na górze i na dole bo inaczej nie ma takiej wymiany powietrza jaka powinna być. Wtedy kup liniową świetlówkę Exo Terra Repti Glo 10.0 o odpowiedniej długości.
Żółwie czasem odpoczywają, jak każdy ;) skoro ogólnie jest aktywny to raczej nie ma się czym martwić.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #36 dnia: 22.04.2015, 22:57:13 pm »
terarium oczywiście będzie zmienione ale chwilowo brak funduszy coś wymyślę ,żeby polepszyć cyrkulację chwilowo co do wspomnianej żarówki  Exo Terra Repti Glo 10.0 to czy nie lepsza jest słabsza żarówka
http://allegro.pl/exo-terra-repti-glo-10-0-zarowka-uvb-13w-w-24h-i5075384455.html taka 13W spokojnie powinna dać rade moim zdaniem a nie "oślepiała" by tak żółwika obecnie mam 25 W lub 26W i wydaje mi się za mocna , na pewno Macie w tym doświadczenie , na forum przeczytałem właśnie ,że UV potrafiła spowodować zapalenie powieki dopiero po zmianie na mniejszą pomogło , chciałbym tego uniknąć właśnie , w tekście ankan jak pamiętam właśnie było zalecenia dla żółwi UV glo 5 , przez to jakoś mi to utkwiło w pamięci .

Offline Regis

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 1
  • Posiad. gat: 2xGeochelone Pardalis (żółw lamparci)
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #37 dnia: 23.04.2015, 09:24:19 am »
Nie jestem jakimś znawcą żarówek tudzież świetlówek UV, ale jesli widzisz, że żółw faktycznie czuje się niekomfortowo to wymień na tą 13W, ale koniecznie 10.0, tą dla pustynnych gadów. Jeśli żółw jest normalnie aktywny to bym nie wymieniał.

Jest jeszcze inna opcja, z której np. ja korzystam. Opcja ta to Osram Ultra Vitalux, która naswietlasz gada przez 10 minut dziennie. Na forum jest dość informacji na jej temat.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #38 dnia: 23.04.2015, 11:37:05 am »
Ja tylko dopowiem, że owszem, świetlówki powodowały u gadów problemy z oczami. Ale to było po pierwsze parę ładnych lat temu, a po drugie dotyczyło konkretnie świetlówki kompaktowej ReptiSun 10.0 firmy Zoomed - wypuścili wadliwą partię.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #39 dnia: 23.04.2015, 12:09:04 pm »
doru-trochę mnie uspokoiłaś
Regis- co do mocy to właśnie wydaje mi się ,że 13 W dla mnie było by lepszym rozwiązaniem ( bije się z myślami ) oczywiście akwa po ok roku będzie wymienione żółwik jeszcze tak nie urośnie myślę dziś było 1 ważenie 82 g wymiary 6,6x5,4cm PS zrobiłem też dokładne pomiary żarówki od podłoża i niestety wyszło z racji ,że żarówka jest długa a pionowo zamontowana wynosi 26 cm :( więc do 30 brakuję stąd mniejsza moc lub słabsza byłaby wskazana  ewentualnie podniosę całą pokrywę o ok 10 cm ,3 opcja widziałem świetlówki  Exo Terra Repti Glo 10.0 , musiałbym tylko sprawdzić czy wejdzie w gniazdo pokrywy wtedy odległość wyniosłaby ponad 34 cm , teraz zmykam do pracy miłego dnia wszystkim .

Offline Regis

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 92
  • Reputacja: 1
  • Posiad. gat: 2xGeochelone Pardalis (żółw lamparci)
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #40 dnia: 23.04.2015, 14:24:23 pm »
No to skoro masz takie obawy to wymień na tą 13W, a starą sobie zachowaj i jak żółwik urośnie, a wraz a nim lokum to zamontujesz tą co masz teraz. Tylko zapisz sobie gdzieś, ile czasu ta stara świeciła, bo jedna świetlówka, choć daje światło to po pół roku użytkowania wytwarza za mało bądź w ogóle UV i trzeba ją wymieniać.

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #41 dnia: 23.04.2015, 22:08:02 pm »
i chyba tak zrobimy co do wymiany a nie na rok ??? wszędzie piszą raz na rok wymieniać
 

Dodano 23.04.2015, 22:45:14 pm
Dodam jeszcze na szybko czy te świetlówki
http://allegro.pl/show_item.php?item=5231603734
różnią się od zwykłych czymś , nie są jakieś gorsze???
« Ostatnia zmiana: 23.04.2015, 22:45:14 pm wysłana przez LordRamzes »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #42 dnia: 28.04.2015, 14:59:33 pm »
Jak dla mnie wyglądają w porządku, firma też jest jedna z bardziej popularnych.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline żółwior

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 76
  • Reputacja: -2
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #43 dnia: 28.04.2015, 16:10:01 pm »
To może nie związane z tematem ,ale gdzie kupiłeś żółwia?

Offline LordRamzes

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 0
Odp: Pierwsze dni z żółwiem lamparcim ...
« Odpowiedź #44 dnia: 28.04.2015, 18:50:12 pm »
Sklep zoologiczny z tym, że żolw przyjechał prosto od chodowcy gdyż o dziwo mało kto kupuje żołwie skoro już piszę to zapytam w sprawie akwa juz wszystko zrobione niedługo będzie zmiana na docelowe duże wymieniłem żarowkę na świetlowke,  niestety martwi mnie żywienie zowika jak go wypuszcze do ogródka to jectrawke koniczynke cały czas jak mały kombajn dosłownie a kupiłem mu rukole to nie je mlecza tez nie marchewka też mu obca ostatnio zauwazyłem jakby miał czkawke przy polykaniu czy to może być coś złego