Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 01:19:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Co To za żółw ???  (Przeczytany 11107 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline covall

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Co To za żółw ???
« dnia: 17.04.2015, 22:43:12 pm »
W tym tygodniu zostałem posiadaczem żółwia.
I teraz mam wiele wątpliwości.
Po pierwsze co to za żółw grecki czy stepowy.
1. w tylnich łapach ma po 4 pazury, w przednich po 4 + 1 widoczny po dokładnych oględzinach.
2. płyta podzielona przy ogonie
3. widoczny kolec w ogonie.
Tylko te pazury mnie niepokoją, wydaje mi się że to grecki, ale nie jestem, pewien.
Czy to samiec czy samiczka, po czym poznać, tylko nie piszczie, że po długości ogona bo nie mam z czym porównać.
Proszę o opinię.
Terrarium podzielone na 3 strefy:
1. pod żarówką kamienie, które się nagrzewają.
2. miejsce gdzie jest woda i jedzenie
3. wydrążyłem kryjówkę z pnia drzewa.
Terrarium wysypane bukowymi ścinkami, które mi polecili w kakadu.
Proszę o opinię czy żółw będzie zadowolony z tak urządzonego domku.
Co mam ewentualnie poprawić.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #1 dnia: 17.04.2015, 22:51:33 pm »
Grecki, samica.
Do zmiany na pewno podłoże na ziemię z gliną/darń, żarówkę trzeba przesunąć w sam kąt żeby rozłożyć temperatury. Napisz jeszcze:
1. Jaka jest wielkość terrarium
2. Czy masz świetkówkę UVB, jeśli tak to jaką
3. Jaką masz żarówkę grzewczą
4. Jakie temperatury i wilgotność panują w terrarium
5. Opisz dietę żółwia

Offline covall

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #2 dnia: 17.04.2015, 23:06:38 pm »
Do zmiany na pewno podłoże na ziemię z gliną/darń, żarówkę trzeba przesunąć w sam kąt żeby rozłożyć . temperatury. Napisz jeszcze:
1. Jaka jest wielkość terrarium 100x 40 cm
2. Czy masz świetkówkę UVB, jeśli tak to jaką - usiłuję kupić, w żadnym sklepie u mnie nie ma, jak do wtorku mi nie sprowadzą to kupięw Kakadu w warszawie , choć wydaje mi się, że 100 zł za żarówkę to trochę wygórowana cena. Jakieś porady gdzie i jaką kupić z geintem r 14 ( standardowy stary gwint)
 
3. Jaką masz żarówkę grzewczą Kanlux 40 W
4. Jakie temperatury i wilgotność panują w terrarium (nie wiem)
5. Opisz dietę żółwia ( kupiłem mieszankę sałat w biedronce Vital fresh mix sałat z roszponką. Skład: endywia escarola, endywia risee, roszponka, cykoria radiccho + dodałem trochę marchewki) dałem raz kawałek jabłka. Dziś dostał listek świeżej bazylii (jadł) i mięty ( nie jadł). Czy można jej dawać biły ser ??? Czytałem że tak, ale opinie są podzielone. Mam takiego żółwika z wapniem i ścieram go i posypuję na zieleninę. mam też takie coś co się nazywa repti caltium with D3 to dosypywałem trochę do wody.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #3 dnia: 17.04.2015, 23:17:14 pm »
Nie kupuj świetlówki punktowej (tej "żarówki") tylko liniową - Np. Exo Terra Repti Glo 10.0, 60 cm. Punktowa będzie miała za mały zasięg. Ceny są niższe na allegro, Kakadu ma duże marże...
Terrarium niedługo będzie do zmiany bo zrobi się za małe. Koniecznie kup termometr i higrometr do pomiaru wilgotności i temperatury (również na all można znaleźć).
Dieta powinna się składać z różnych roślin polnych, nie podaje się absolutnie żadnych pokarmów ludzkich i pochodzenia zwierzęcego. Jak brakuje roślin to awaryjnie można podać roszponkę, rukolę czy cykorię, żadnych warzyw i owoców. Żółwika z wapnem wymień na zwykłą sepię dla ptaków. Repti Calcium stosuj z rozsądkiem żeby nie przedawkować witaminy D3 w nim zawartej.

Offline covall

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #4 dnia: 17.04.2015, 23:34:34 pm »
1. Skąd wiesz, że to samica.
2. możesz mi podesłać linki na allegro co powinienem kupić.
3. Dlaczego czeka mnie zmiana terrarium, skoro 1 m x 0,4 m =0,4 m kwadrat, a żółw ma 8 cm na 10 cm co daje 0,008 m kwadrat, czyli terrarium jest 50 razy większe o żółwia.
4. czyli sera białego nie podawać ???
5. czy ten mix sałat z biedronki może być.
6. mam jakieś żarcie dla żółwia lądowego z zoologa ale mija je szeromik łukiem.
7. Co ze świeżą miętą i bazylią.
8. czy taka własnoręczna kryjówka może być ??? to kolejne zaoszczędzone 80 zł za plastik w kakadu, tu 2 godziny rzeźby i jest naturalne drewno.
9. jaka powinna być wilgotność i temperatura.
10. dlaczego ziemia glina i darń skoro w kakadu mi polecali to coś i zółw w tym się z radością zagrzebuje. Dostałem terarium z jakąśstarą zeschniętą ziemią gdzie kupy nie były chyba z rok sprzątane, wystawała czarna folia, ze śladami pogryzienia ( porwania przez źółwia ???) Teraz folia jest przycięta na dnie bez wystających zakładek do których mókłby się dobrać żółw przyszpolowana spinaczem budowlanym.
11. czy ma sens umieszczanie kamieni pod żarówką?
12. jak urządzić wybieg letni? W jakim terminie go tam trzymać?


Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #5 dnia: 18.04.2015, 09:31:09 am »
samica na 100% grecka dla porównania przesyłam zdjęci ogonków mojej pary greckiej ten dłuższy to oczywiscie samiec  ;)
link do żarówki :http://allegro.pl/exo-terra-repti-glo-10-0-20w-60cm-swietlowka-uvb-i5042002819.html
Im większe tarrarium tym lepsze myślę że z czasem sam dojdziesz do tego wniosku
 Kategorycznie nie podawaj żadnego sera tylko rośliny tak jak ci już doru pisała nie podaje się absolutnie żadnych pokarmów ludzkich i pochodzenia zwierzęcego
 Nie ten mix sałat nie jest dobry dla żółwia - nie dajemy im żadnej sałaty
 Sporo się tu naczytałam o gotowych karmach z zoologika i tak naprawdę to sprzedawcy wciskają te świństwa a żadna z nich nie powinna być przeznaczona dla żółwi lądowych więc odpuść sobie i nie dawaj mu tego na stronie głównej  masz opisane te karmy
 Bazylia może być co do mięty nie mam pewności
kryjówka bardzo ładna jak najbardziej może być  ;)
Sprzedawcy w sklepach zoologicznych nastawieni są głównie na zysk i wciskają to co mają w sklepie , te drewienka nie utrzymują wilgotności są za suche a po spryskaniu wodą pleśnieją
Zdecydowanie połóż płaski kamień lub kilka małych pod żarówką bo żółwiki uwielbiają się na nich wygrzewać
obejrzyj sobie wybiegi innych może coś cię zainspiruje  ;) http://forum.zolw.info/wybieg/ a temperatura na zenątrz dla żółwia który nie zimował to ok 18 stopni


Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #6 dnia: 18.04.2015, 10:30:34 am »
Covall szkoda że nie potrafisz wziąć odpowiedzialności za żywe stworzenie, sam nie poszukasz i poczytasz co jest dla niego najlepsze, tylko czekasz aż Ci ktoś gotowe pod nos podstawi...
Dziwi Cię, że za jakiś czas terrarium będzie za małe? Ty chyba nie chciałbyś całego życia spędzić w łazience. Żółwie potrzebują przestrzeni. Popełniłeś podstawowy błąd - wziąłeś zwierzaka o którym nie masz bladego pojęcia.Wykaż teraz chęci do jego naprawy.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #7 dnia: 18.04.2015, 10:41:38 am »
Covall W biedrze jest rukola i roszponka na pewno bo widziałem ostatnio.
A można nawet zamówić by przywieźli.
Rozejrzyj się po okolicy i poszukaj w marketach brukselki, sałaty Pak Choi, karczocha, rzodkiewkę (korzeń zjedz sam a daj liście), sałate rzymską.
Podawaj w małych ilościach, najkrócej jak się da.
Jak najszybciej wybierz się na poszukiwania dziczyzny.
Dla ułatwienia zrób sobie małą encyklopedię roślin jadanych przez żółwie w formie elektronicznej lub papierowej i zabieraj ze sobą na poszukiwania.
Ja tak robię i gdy nie jestem pewien co to za roślina sięgam po zapiski.

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #8 dnia: 18.04.2015, 11:08:33 am »
Myślę że dla jednego małego żółwia to spokojnie na zewnątrz nazbierasz jedzenia pod dostatkiem nie trzeba już kupować marketowego te nazbierane przez ciebie jest na pewno zdrowsze i bardziej wartościowe  ;)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #9 dnia: 18.04.2015, 17:09:03 pm »
Ja bym kapustne wyrzuciła z menu całkiem. Teraz to już w ogóle grzechem jest jakieś warzywa podawać skoro tyle zielonego na dworze...

Offline covall

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #10 dnia: 18.04.2015, 22:14:11 pm »
Covall szkoda że nie potrafisz wziąć odpowiedzialności za żywe stworzenie, sam nie poszukasz i poczytasz co jest dla niego najlepsze, tylko czekasz aż Ci ktoś gotowe pod nos podstawi...
Właśnie po to na to forum wszedłem, ale jak nie chcesz pomóc to nie pisz złośliwych komentarzy.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #11 dnia: 18.04.2015, 22:37:32 pm »
Wybacz, ale Twoje pytania świadczą o tym że nie przeczytałeś nic o tym zwierzęciu i czekasz na gotowe. A już prośba o podesłanie linków z allegro to szczyt... Ja rozumiem popełnianie błędów, kto ich na początku nie popełniał... ale nikt za Ciebie nie nauczy się tego czego wolno a czego nie. Byłam pierwszą osobą która Ci odpowiedziała, udzieliła podstawowych informacji, ale to już ciężko zauważyć... Mój komentarz nie był złośliwy, tylko miał Cię zmusić do pracy.

Offline covall

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #12 dnia: 18.04.2015, 22:56:24 pm »
Tak się składa, że cały tydzień buszowałem po neci i poszukiwałem informacji o żółwiak, skutkiem tego było reorganizacja terrarium z podziałem na 3 strefy wystruganie kryjówki. Więc wybacz, ale nie idę na gotowe.
Nie musisz podawać linków do allegro, podaj producenta i model żarówki UVB, znajdę sobie. Pytam o sprawdzone źródła godne polecenia. ( Polecasz allegro myślałem, że masz jakiegoś zaufanego sprzedawcę).
 

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #13 dnia: 18.04.2015, 23:09:22 pm »
Podałam Ci ją w pierwszym moim poście.
Nie kupuj świetlówki punktowej (tej "żarówki") tylko liniową - Np. Exo Terra Repti Glo 10.0, 60 cm.
Joko była na tyle uczynna że nawet link Ci podała.
link do żarówki :http://allegro.pl/exo-terra-repti-glo-10-0-20w-60cm-swietlowka-uvb-i5042002819.html
Szkoda że tak trudno Ci dostrzegać dobre gesty.

Skoro już trafiłeś na forum to przydałoby się je przejrzeć, po Twoich wypowiedziach widać niestety wyraźnie że tego nie zrobiłeś. Gdyby tak było nie zadawałbyś pytań o twarożek, dlaczego ziemia a nie kostka, ani nie wspominał o gotowym żarciu z zoologa tylko wywaliłbyś je od razu do kosza.

Offline covall

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Co To za żółw ???
« Odpowiedź #14 dnia: 18.04.2015, 23:50:00 pm »
Fajnie, tylko w obu podanych przypadkach są to świetlówki a nie żarówki.