Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 26.04.2024, 01:20:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dwa greki do oceny  (Przeczytany 2255 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Dwa greki do oceny
« dnia: 19.04.2015, 13:06:14 pm »
Witam żółwie są z nami od ok. roku a same mają niecałe 2 latka z tego co wynika z papierów.
Mieszkają w osobnych terrariach 60x120cm w terrarium mają lampy uvb 10.0 25w do tego grzewcze 40/60w
Dieta przez zime (nie były jeszcze zimowane) to roszponka, rukola oraz suszki z zoo medu.
Dodaje kilka zdjęć i prosze o ocene ich stanu. Wydaję mi się że ten większy za szybko się rozwija i stąd też ma lekkie piramidy.


Kłopot:






Gwiazda:






Tutaj małe porównanie:



Czemu jeden z nich jest bardziej żółty a drugi ciemny mimo że to ta sama odmiana?
Co o nich myślicie? i co mogę zmienić aby rozwijały się lepiej/zdrowiej?
Dodam że posadziłem już różnego rodzaju kwiaty odpowiednie dla żółwi także za kilka tygodni żółwie będą miały bardziej urozmaiconą dietę.
Wybieg też mam zamiar zrobić za jakiś czas. Żółwie są o wiele bardziej aktywne jak bierzemy je na ogródek żeby sobie chodziły w ładniejsze dni.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Dwa greki do oceny
« Odpowiedź #1 dnia: 19.04.2015, 16:15:32 pm »
Kurcze, one w ogóle oba są dość duże jak na niecałe 2 lata...  Moja na przełomie września/października kończy 4 lata a ma wymiary i wagę Twojego mniejszego żółwika. No i ten większy faktycznie ma spory przyrost, 2 cm w niecały rok. Dieta zimowa niby prawidłowa, może je przekarmiasz po prostu? To częsty nieświadomy błąd, jak dużo im dajesz jeść?
Kolor może być cechą osobniczą, np. u lampartów często nawet potomstwo z tych samych rodziców różni się kolorkami, myślę że u greckich może być tak samo :)

Jeszcze powiedz, jaką masz wilgotność w terrarium? To też jeden z czynników wpływających na równy wzrost skorupki.

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Dwa greki do oceny
« Odpowiedź #2 dnia: 19.04.2015, 17:36:32 pm »
Żółwie dostają garstkę liści rano i po południu ok 17. Nie zawsze zjadają je wszystkie. Jak ten większy jest głody a nie ma nic w misce to zaczyna zjadać ziemię tak jakby chciał pokazać że mamy go nakarmić bo sobie zrobi krzywkę jedząc ziemię xD
pokarm posypuję wapnem co jakiś czas. Niestety nie robiłem im dnia głodówki także będę musiał zaczać im taki dzień wprowadzać w tygodniu.
Wilgotności nie znam ponieważ zalałem termometr i teraz podaję złe wartości wilgotności. Ale ziemie podlewam jak przeschnie także myślę ze z tym nie powinno być problemu.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Dwa greki do oceny
« Odpowiedź #3 dnia: 19.04.2015, 18:04:32 pm »
Nie dawaj im jedzenia po południu, to za dużo. Powinny jeść garść raz dziennie, rano. Żółwie wiecznie są głodne, to takie worki bez dna i przez to łatwo je przekarmić.
Martwi mnie to, że ten większy próbuje zjadać ziemię - nie wiem tylko co może być tego przyczyną, może ktoś inny się wypowie.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Dwa greki do oceny
« Odpowiedź #4 dnia: 20.04.2015, 12:19:47 pm »
Damianek - 2 żółwie nigdy identyczne nie będą, wiec różnice w kolorystyce czy wielkości są sprawa naturalną. Czasem się okazuje, ze np. jeden to samiec (zwykle mniejszy) a drugi samica. U mnie 2 lamparty startowały z tego samego wzrostu - a teraz jeden waży 5,6 kg, a drugi ledwo 1,5 kg. A są w tym samym wieku.
Co do zjadania ziemi to trudno stwierdzić przyczynę - czasem żółwie próbują jeść różne rzeczy - łącznie ze ścianą, kamieniami czy elementami podłoża i wystroju wnętrza. U mnie kiedyś zjadły np. daszek z korka.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline damianek251

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 101
  • Reputacja: 0
Odp: Dwa greki do oceny
« Odpowiedź #5 dnia: 23.05.2015, 22:18:10 pm »
Da radę coś zrobić aby wyrównać korpus żółwi tak aby nie miały takich piramid jak na zdjęciach? Lub jak zapobiec większego rozrastania się piramid?

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Dwa greki do oceny
« Odpowiedź #6 dnia: 24.05.2015, 12:51:18 pm »
Zmiany które już powstały się nie cofną. Przyczyny takiego wzrostu są różne, zła dieta, za dużo jedzenia, brak UVB, za mała wilgotność, brak zimowania. Niektóre osobniki mają także większe tendencje do piramid, chowane w takich samych warunkach rosną inaczej.