Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.04.2024, 01:36:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw grecki  (Przeczytany 6058 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kowal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Żółw grecki
« dnia: 19.04.2015, 15:53:36 pm »
Witam wszystkich!
Jestem właścicielem ośmiomiesięcznego żółwika greckiego. Mam go od mniej więcej miesiąca. Żółw waży 49-50 gram, mierzy szer:47mm dł:58mm wys:33mm. Obecnie mieszka w terrarium 100x30x30mm. W części "ciepłej" jest 34-37 stopni celsjusza, jako podłoże wióry bukowe. W części "chłodnej" panuje temperatura 20-23 stopnie, wilgotnośc 44-58% i tutaj miałem ziemie ale szybko wysychała i obecnie jest tam kora sosnowa wymieszana z ziemią. W przyszłości spróbuję zastosować tam darń. Oświetlenie: Repti Basking Spot Lamp+Reptilight 5.0. Obecnie karmie go świeżą trawą, zasianymi specjalnie dla niego kiełkami kwiatów czy jak tam się to nazwa... oraz gotowym pokarmem Testudo BAYBY. W przyszłym tygodniu podam mu sepię dla żółwi. Dzisiaj zauważyłem, że plastron w centralnym miejscu jest miękki. Chyba nie powinno tak być? Zastosować inną dietę czy jest konieczność wizyty u weterynarza?

Kilka zdjęć:









Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #1 dnia: 19.04.2015, 16:27:34 pm »
Muszę Cię wyprowadzić z błędu - to nie jest żółw grecki, a żółw obrzeżony (Testudo marginata).
Ziemię trzeba często pryskać a nawet podlewać, kostki wywal bo dla takiego malca to męka, nie ma na nich oparcia dla łapek. Kora w połączeniu z ziemią będzie pleśnieć, tym bardziej że potrzebujesz w części chłodnej wilgotności rzędu nawet 70%, to bardzo istotne dla młodych żółwi.
Świetlówka UVB powinna być nie 5.0 a 10.0. Plastron u młodych żółwików jest dość elastyczny i się ugina, ale nie powinien być miękki jak plastelina.

A, fajną masz suwmiarkę :)
« Ostatnia zmiana: 19.04.2015, 16:29:05 pm wysłana przez doru »

Offline kowal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #2 dnia: 19.04.2015, 17:12:45 pm »
Muszę Cię wyprowadzić z błędu - to nie jest żółw grecki, a żółw obrzeżony (Testudo marginata).
Ziemię trzeba często pryskać a nawet podlewać, kostki wywal bo dla takiego malca to męka, nie ma na nich oparcia dla łapek. Kora w połączeniu z ziemią będzie pleśnieć, tym bardziej że potrzebujesz w części chłodnej wilgotności rzędu nawet 70%, to bardzo istotne dla młodych żółwi.
Świetlówka UVB powinna być nie 5.0 a 10.0. Plastron u młodych żółwików jest dość elastyczny i się ugina, ale nie powinien być miękki jak plastelina.

A, fajną masz suwmiarkę :)

Ooo proszę, a myślałem, że to jakiś podgatunek greckiego... dzięki za wyprowadzenie z błędu!
hmmm ciężko będzie utrzymać 70% wilgotności ale spróbuję.
Tak się zastanawiam czy w takim wypadku darń położyć w całym terrarium czy pół na pół z ziemią?
Ze względu na to, że świetlówka wisi dość nisko (około 20cm od podłoża), zastosowałem 5.0. Może taka zostać czy musi być 10.0?
Plastron nie jest jak plastelina, tylko delikatnie się ugina więc chyba jest ok.

Dzięki za zainteresowanie i czekam na porady. 

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #3 dnia: 19.04.2015, 17:38:13 pm »
10.0 na wysokości 20 cm nie zrobi mu krzywdy, one i tak mają niższy % promieniowania niż jest napisane. Ewentualnie przed zamontowaniem w terra możesz ją podłączyć poza, żeby się przez dobę wypaliła. Teraz już może nie zmieniaj, nic się nie powinno stać ale następną kup 10.0.

Podłoże zrób pół na pół ziemia z darnią, do ziemi dodaj glinę wędkarską wiążącą - takie podłoże będzie stabilne. Ja terra pryskam 2 razy dziennie + jak widzę że wilgotność mocno spada i ziemia mocno wysycha - podlewam. Gdzie masz umieszczony higrometr? Jak jest bardzo wysoko to nie wskaże Ci prawdziwej wilgotności, najlepiej umieścić go blisko podłoża.

Sprawdź jeszcze czy żółwik ma modzele na udach - takie rogowe wypustki. Ewentualnie weź go do ręki zrób mu zdjęcie od tyłu tak żeby było widać całe nóżki, żeby skorupka nie zasłaniała - to pomogę sprawdzić.
Żółwie greckie mają podzieloną tarczkę nadogonową (Twój ma pojedynczą) i łuskę (kolec) na końcu ogona (a u Twojego jej brak) :) ewentualnie może być to żółw mauretański (również brak kolca i niepodzielona tarczka) ale on ma właśnie wspomniane modzele. Po ubarwieniu wydaje mi się jednak że to obrzeżony, dużo ma ciemnego koloru na karapaksie :)

Offline kowal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #4 dnia: 19.04.2015, 18:24:04 pm »
Świetlówka zostanie jak na razie.

Podłoże opanuje jak się trochę trawa na zewnątrz zazieleni...

Po obfitym podlaniu ziemi higrometr (umieszczony przy podłożu) pokazuje 85%

Poniżej zdjęcia do identyfikacji, może uda się też okręslić płeć...

Dzięki.




Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #5 dnia: 19.04.2015, 18:41:40 pm »
Modzeli brak - obrzeżony :) Na płeć to on jeszcze za maleńki, chociaż wydaje mi się że ogonek ma długi, może będzie samczyk ;)

Uważaj tylko na pleśń z tą korą, bo od wilgoci lubi się na korze pojawiać. Przy ziemi z gliną i darni nie ma takich problemów. Powiedz jeszcze, czy kratka wentylacyjna jest tylko na dole czy na górze też coś jest?

Offline kowal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #6 dnia: 19.04.2015, 18:51:10 pm »
Modzeli brak - obrzeżony :) Na płeć to on jeszcze za maleńki, chociaż wydaje mi się że ogonek ma długi, może będzie samczyk ;)

Uważaj tylko na pleśń z tą korą, bo od wilgoci lubi się na korze pojawiać. Przy ziemi z gliną i darni nie ma takich problemów. Powiedz jeszcze, czy kratka wentylacyjna jest tylko na dole czy na górze też coś jest?

Wentylacja na górze też jest. Fabryka dała kratkę ale ją usunąłem więc przewiew jest. Poza tym otwieram mu jedną cześć terrarium w cieplejsze dni.

Wkrótce opanuje odpowiednie podłoże.

Jeszcze raz dziękuje za pomoc.
« Ostatnia zmiana: 19.04.2015, 18:58:19 pm wysłana przez kowal »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #7 dnia: 19.04.2015, 19:05:40 pm »
Nie ma problemu, jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to śmiało :)
Zapomniałam wcześniej - daj mu wody tak żeby mógł sobie do niej cały wejść, głębokość tak do złączenia karapaksu z plastronem :)

Offline kowal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #8 dnia: 19.04.2015, 19:26:01 pm »
Nie ma problemu, jakbyś miał jeszcze jakieś pytania to śmiało :)
Zapomniałam wcześniej - daj mu wody tak żeby mógł sobie do niej cały wejść, głębokość tak do złączenia karapaksu z plastronem :)

Jacuzzi ma :D

Offline kowal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #9 dnia: 27.04.2015, 19:05:02 pm »
Modzeli brak - obrzeżony :) Na płeć to on jeszcze za maleńki, chociaż wydaje mi się że ogonek ma długi, może będzie samczyk ;)

Uważaj tylko na pleśń z tą korą, bo od wilgoci lubi się na korze pojawiać. Przy ziemi z gliną i darni nie ma takich problemów. Powiedz jeszcze, czy kratka wentylacyjna jest tylko na dole czy na górze też coś jest?

Rzeczywiście pleśń pojawiał się po dwóch dniach intensywnego podlewania.
Teraz jest już darń + ziemia z gliną.





Offline kowal

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #10 dnia: 10.05.2015, 15:50:12 pm »
Niestety okazało się, że żółwik ma owsiki i całe podłoże musiałem wyrzucić... zrobię fajniejsze!
 

Dodano 10.05.2015, 17:12:15 pm
Dla uzupełnienia tematu chciałem nadmienić, że wymieniłem świetlówkę na 12.0 UVB i żółwik egzystuje teraz na ręcznikach papierowych niestety. Mam nadzieję, że częste kąpiele zrównoważą zapotrzebowanie na wysoką wilgotność bo w tym momencie utrzymanie jej na odpowiednim poziomie jest niemożliwe. 

A jak ma się zastosowanie darni do prawidłowego żywienia: http://forum.zolw.info/zywienie/ilosc-pokarmu-dla-mlodego/?  Jeśli w terrarium jest darń to żółw ma nieograniczony dostęp do pożywienia. Co więc z objętością podawanego pożywienia jak i jednodniową głodówką? 
« Ostatnia zmiana: 10.05.2015, 17:12:15 pm wysłana przez kowal »

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw grecki
« Odpowiedź #11 dnia: 10.05.2015, 17:37:24 pm »
Trawa jest mało kaloryczna tak więc samą trawą nie przekarmisz żółwia.