Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 27.04.2024, 01:12:09 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zółw po odrobaczeniu  (Przeczytany 11505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Zółw po odrobaczeniu
« dnia: 23.05.2015, 16:11:30 pm »
W poniedziałek odrobaczyłem mojego małego 50 gramowego greckiego w Salvecie u dr Marciniak, przyjechałem w tym celu do Wawy z Lublina bo nie miałem pewności co do doświadczenia lubelskich weterynarzy z gadami. Dr Marciniak uprzedziła mnie że jest pewne ryzyko, bo żółw jest b młody a inwazja owsików spora, więc... różnie może być ale odrobaczyć trzeba bezwzględnie, uprzedziła również że może być przez pewien czas mocno osowiały, mam go codzien kąpać w odpowiednim roztworze. Wróciłem do domu, wymyłem terrarium, sytuacja wygląda tak że żółw osowiały nie jest, przeciwnie dostał jakiejś opsesji, bezustannie drapie we wszystkie szyby , zawsze był ruchliwy ale teraz po prostu się nie zatrzymuje , może to po sterydzie który dostał osłonowo razem z odrobaczeniem ? A może dlatego że teraz zgodnie z instrukcją ma w terrarium tylko papierowe ręczniki i nie może się "wyżyć" na innych elementach wystroju.  Problem tez w tym że chociaż jest tak szalenie pobudzony bardzo stracił apetyt, wcześniej był bardzo żarłoczny teraz tylko czasem poskubuje liście mniszka czy babki które bardzo lubił. Jedynie wczoraj trochę zjadł ale nie więcej niż 20-30% swojej normalnej dziennej porcji. Mało je więc prawie nie wydala i nie mam możliwości sprawdzenia czy w kale są martwe robaki po odrobaczeniu. Czy opisana sytuacja jest w normie po odrobaczeniu i czy można coś zmienić ? Do salvetu od wczoraj nie mogłem się dodzwonić...
« Ostatnia zmiana: 23.05.2015, 16:13:57 pm wysłana przez michal78 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zółw po odrobaczeniu
« Odpowiedź #1 dnia: 24.05.2015, 12:54:14 pm »
Być może leki tak na niego wpłynęły. Nie wydala w ogóle czy "prawie nie wydala"? Jak jakieś odchody są to układ pokarmowy pracuje. Po odrobaczaniu może minąć trochę czasu zanim wróci do normy.

Offline michal78

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • Reputacja: 0
Odp: Zółw po odrobaczeniu
« Odpowiedź #2 dnia: 24.05.2015, 23:06:12 pm »
Był tylko jeden stolec na dzień po odrobaczeniu i nic w nim nie znalazłem co dałoby się dostrzec nieuzbrojonym okiem.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Zółw po odrobaczeniu
« Odpowiedź #3 dnia: 25.05.2015, 10:53:44 am »
Po jednym dniu od podania leku nic nie znajdziesz, lek musi podziałać. Możesz spróbować dzisiaj zadzwonić do Salvetu, powiedzieć o tym braku apetytu.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zółw po odrobaczeniu
« Odpowiedź #4 dnia: 25.05.2015, 11:38:34 am »
Na wydalanie martwych robali w kale, to trzeba z tydzień, czasem dłużej poczekać. I jeśli to małe owsiki to możesz ich nie zauważyć w ogóle.

Zmiana wystroju w terro mogła podziałać na zmianę zachowania gada. Nie może kopać, to biega i drapie w ścianki. Czasem po odrobaczeniu może wystąpić brak apetytu - to jednak i środek chemiczny działający w ukł. pokarmowym i w Twoim przypadku stres dla żółwia związany z przewożeniem.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ