Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 24.04.2024, 02:54:20 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wiek żółwia stepowego  (Przeczytany 6202 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasiahh

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Wiek żółwia stepowego
« dnia: 27.07.2015, 20:51:58 pm »
Pomocy!
Wiem, że taki wątek już był, ale na moje zapytanie póki co nikt nie odpowiedział.
Mam żółwia stepowego, którego dostałam od chłopaka z Łodzi, który to nie miał czasu się nim zajmować. Sam wcześniej dostał go od Cioci, która dostała Go od koleżanki, która wyjechała... Franuś już przez wiele rąk przeszedł, ale u mnie mam nadzieje zagrzeje miejsce już na stałe ;).
Oczywiście jak to z rąk do rąk - żółw nie ma żadnych dokumentów. Byłam z Nim u weterynarza - niestety specjalisty od gadów i innych zwierząt egzotycznych nie było na miejscu, ale wet, u którego byłam dzwonił do Niego i podpytywał.
Usłyszałam, że żółw jest za duży, aby móc choć w przybliżeniu określić Jego wiek. Ma wielkość: plastron 12/10 cm i karapaks długość 14 cm, waży 557 gram. Jest samcem, co już mi i mężowi udało się ustalić ;). Jako dziecko miałam już żółwia stepowego, który niestety zaginął w Borach Tucholskich, więc wiem jak się tym gatunkiem opiekować. Pomóżcie  mi proszę z określeniem choć w przybliżeniu wieku Franciszka. pozdrawiam!!!

Offline miliko88

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia stepowego
« Odpowiedź #1 dnia: 27.07.2015, 21:29:45 pm »
10 na pewno:)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Wiek żółwia stepowego
« Odpowiedź #2 dnia: 27.07.2015, 21:38:20 pm »
Na pewno więcej niż naście, wygląda na osobnika odłownionego z naturalnego środowiska, obstawiam 20+ :)

Offline kasiahh

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia stepowego
« Odpowiedź #3 dnia: 27.07.2015, 23:30:08 pm »
No to pocieszenie... Ale dzuś umyłam Mu skorupkę i jest taki śliczniusi.... Wcale się mnie nie boi... Wystawia do mnie łepek... A jak ziewa... Ahhh :-* dzieci tylko radośnie Go obserwują i karmią pod moją kontrolą no i zabieramy Go na spacery... Na jesieni budujemy wybieg na balkonie ;D mój 3 synek ;)

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: Wiek żółwia stepowego
« Odpowiedź #4 dnia: 28.07.2015, 00:13:39 am »
Mój 30-letni samiec (wiem bo kupowałem go 25 lat temu jako 5-latka wielkości paczki papierosów)  ma bardzo zbliżone rozmiary i wagę. A że w ciągu ostatnich 10 lat nie urósł niemal wcale to przypuszczam, że za lat 20 będzie ważył i mierzył tyle samo co dziś ;).

Offline sercehanny

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 58
  • Reputacja: 0
  • <3
Odp: Wiek żółwia stepowego
« Odpowiedź #5 dnia: 28.07.2015, 07:03:42 am »
Co do wieku zółwia się nie wypowiem, ale wydaje mi się że powinnaś jak najszybciej zmienić podłoże bo masz piasek , dobrze widzę? 

Offline kasiahh

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
Odp: Wiek żółwia stepowego
« Odpowiedź #6 dnia: 28.07.2015, 07:34:18 am »
Mam piasek z korą i ziemią i kamieniami. Zmienić na te wióry?? Jeśli tak jaką wielkość i z jakiego drewna???

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wiek żółwia stepowego
« Odpowiedź #7 dnia: 28.07.2015, 09:35:03 am »
Zmienić na ziemię z gliną. Ziemia może być wykopana z ogrodu albo kupiona w markecie (najtańsza, żeby nie miała nawozu w granulkach).
Do tego glina w proszku ze sklepu wędkarskiego. I jest super podłoże dla kopiącego stepka.
Z określaniem wieku żółwi to jest kłopot - na pewno Twój samczyk jest dorosły i za wiele to on już nie urośnie. Ale czy ma 20, 30 czy 40 lat tego to już nikt Ci nie powie.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ