Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 15:19:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Ocena mojej gadziny.  (Przeczytany 4475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ratajczak1990

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Ocena mojej gadziny.
« dnia: 01.09.2015, 17:27:47 pm »
Witam wszystkich.
1 rzecz....Chciałbym abyście ocenili po fotkach,które zrobiłem ogólny stan mojej żółwicy :D
Adoptowałem ja kilka dni temu. Jej wiek to 4/5 lat,dolny plastron ma około 10 cm.
Póki co zrobiłem jej wybieg z nieużywanej skrzyni ok łóżka o wymiarach około 1mx1m.
Chętnie przebywa w kryjówce,podkopuje się w niej trochę na noc. Każdy bok na noc otaczam kostką brukową albo cegłami,także nie powinna uciec :D
Karmie ją póki co mleczem,pokrzywą,koniczyną i babką,,bazylią,miętą, które to rośliny posiadam na podwórku. Na dniach wybiorę się do parku i pobliskie łąki żeby poszukać jeszcze czegoś do żarcia :P

2 sprawa....Z tego co czytałem to kupa żółwia nie powinna wydawać zapachu[co mnie trochę dziwi bo w końcu to kupa :P :P ]natomiast kupa mojej Mariolki trochę zalatuję hmmmm[jakby mułem]. Czy myślicie,że to jeszcze pokarm od byłego właściciela jest trawiony[wiem,że dawał sałatę,pomidorę] W mojej miejscowości raczej nie ma dobrego weta od gadów[jeśli macie jakiegoś dobrego w Lublinie to możecie poratować to kiedys przy okazji przebadam kał]
3. Do kiedy trzymać ją na wybiegu[i do jakich temperatur???]
4.W planach mam zrobić terrarium około 110cmx50cm w kształcie oczywiście prostokąta i tu moje pytanie brzmi czy zamontować żarówkę grzewczą w tzw. części suchej[kamienie itd],a żarówkę uvb np. na środku ??? Zastanawia mnie czy taka jedna żarówka uvb powiedzmy na środku terrarium wystarczy??
5.Odchody sprzątacie na bieżąco ??
6. Czy sialiście może mniszka lekarskiego np.w skrzynce z ziemią ogrodową na zimę ??[ogrodnikiem nie jestem i kompletnie nie orientuję się czy to wg wyrośnie w warunkach domowych?]

To w sumie chyba na tyle :D :D z góry dzięki za przeczytanie moich wypocin i ewentualne odpowiedzi.
Pozdrawiam
Marcin

Offline joko

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 191
  • Reputacja: 2
  • żółw grecki , żółw lamparci x3
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #1 dnia: 01.09.2015, 21:18:50 pm »
Witaj na forum super że tu trafiłeś na pewno wiele osób chętnie ci pomoże  ;) Gratuluję pięknego żółwika  :)

Ma troszkę przerośnięty  dziobek do korekty u weta , lub spróbuj sam papierowym pilniczkiem przypiłować o ile ci na to pozwoli  :P ale podejrzewam że raczej każdy wet powinien sobie z tym poradzić . Z odrobaczeniem też nie zwlekałabym na twoim miejscu zawieź świeżą kupkę do badania i na jej podstawie dobiorą środek - z tym też każdy weterynarz powinien sobie poradzić  ;)
Jeśli chodzi o zapach to chyba nie ma kupy która nie śmierdzi  :P ja mam 5 żółwi i każda z nich śmierdzi ale wydaje mi się że w granicach normy   ;D , odchody oczywiście sprzątam na bieżąco . Jeśli chodzi o terrarium ja proponowałabym pokombinować trochę z szerokością może udałoby ci się wykombinować miejsce na trochę szersze ;) , tak żarówkę grzewczą montujemy w części suchej , jeśli chodzi o uvb to proponuję ci świetlówkę liniową - ma większy zasięg działania  :)
Jeśli masz ją od kilu dni i była na złej diecie to zimowanie w tym roku odpada - także szybciutko zabieraj się za suszenie roślin na zimę  :D z mniszkiem nie pomogę nie próbowałam  :)
pozdrawiam

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #2 dnia: 01.09.2015, 23:01:24 pm »
Poczytaj mój wątek o budowie terra 120x60 cm.
Myślę że sporo Ci to wyjaśni.
http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/ksztalt-terrarim-dla-lamparta/

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #3 dnia: 02.09.2015, 13:20:30 pm »
Ładna żółwiczka..:)

Dziobek, jak Ci joko napisała możesz pilniczkiem (tylko miękkim spiłować), natomiast kupę by się przydało do weta zanieść, żeby zbadał na obecność pasożytów. Kupa, jak to kupa ma swój "aromat" - chodzi o to, żeby nie była luźna, żółw nie miał biegunki, żeby nie było w niej widać znacznych części niestrawionego pokarmu i żeby bardzo nie śmierdziała.
Co do wybiegu - to jeśli nie będzie w tym roku gad zimowany to jak temp. w nocy zaczną spadać poniżej 8-10 stopni a w dzień poniżej 15 to zabieraj go do domu.
UVB - lepsza będzie liniowa.
A roślinki zacznij suszyć na zimową paszę. Posiać w domu to lepiej rzeżuchę, kiełki rzodkiewek, owies + jadalne doniczkowe. Mniszek czy mlecz wykopany z ogrodu raczej długo Ci się nie utrzyma.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ratajczak1990

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #4 dnia: 02.09.2015, 19:54:27 pm »
Wielkie dzięki za odzew :D Na dniach kupię taki pilnik i postaram się trochę ten dziób skorygować[może jakieś wskazówki i patenty ???]Do weta tez niebawem podjadę ;) a roślinki już powoli gromadzę :D
« Ostatnia zmiana: 02.09.2015, 19:56:29 pm wysłana przez ratajczak1990 »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #5 dnia: 04.09.2015, 14:30:12 pm »
Cały ten wystający "ząb" w górnej szczęce trzeba spiłować tak aby listwa była równa. Trochę Ci to zajmie, bo żółwiowi się pewno nie spodoba.
Szybciej byłoby uciąć z grubsza obcinakiem do paznokci a pilniczkiem wyrównać, ale jak nie wiesz jak - to możesz uciąć za dużo, a pilniczkiem krzywdy gadzinie nie zrobisz.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline ratajczak1990

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #6 dnia: 04.09.2015, 17:16:50 pm »
dzisiaj trochę przyciąłem cążkami :D lekko nie było,ale Mariolka znosiła to w miarę ok. Żeby jej już dziś więcej nie stresować to jutro będę działał dalej z miękkim pilnikiem ;) kupa zbadana i okazało się,ze wszystko jest OK ;) 

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #7 dnia: 04.09.2015, 17:34:30 pm »
A kupa była zawieziona świeża? Trzymana wcześniej w lodówce? Lekarz zbadał od razu po dostarczeniu? Takie czynniki mają wpływ na wynik badania.

Offline ratajczak1990

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #8 dnia: 06.09.2015, 19:03:20 pm »
Kupa badana świeża. Zimowana wcześniej nie była i w tym roku  nie będzie,w przyszłym już na pewno :D
 

Dodano 06.09.2015, 22:44:08 pm
Macie może namiary na jakieś fajne i niedrogie oprawy świetlówkowe? lub jakieś inne fajne pomysły z autopsji na takie właśnie oświetlenie ? :D
« Ostatnia zmiana: 06.09.2015, 22:44:08 pm wysłana przez ratajczak1990 »

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #9 dnia: 06.09.2015, 23:34:39 pm »
Czy trzymana w lodówce to mi o kupę chodziło, nie żółwia :D

Na jaką długość oprawka?

Offline ratajczak1990

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Ocena mojej gadziny.
« Odpowiedź #10 dnia: 07.09.2015, 00:41:30 am »
hehehe no to małe nieporozumienie :D a co do długośc świetlówkii to myślę nad 60 lub 75cm bo terra będzie miało 110 cm długości
 

Dodano 07.09.2015, 18:47:04 pm
jednak zamontuję świetlówkę 90cm bo terra będzie trochę dłuższe
« Ostatnia zmiana: 07.09.2015, 18:47:04 pm wysłana przez ratajczak1990 »