Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 15:12:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pomoc w doborze lampy UVB - Żółw stepowy  (Przeczytany 8301 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arya

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Charlie Sheen - żółw stepowy
    • Say I do - Akcesoria ślubne
Pomoc w doborze lampy UVB - Żółw stepowy
« dnia: 16.11.2015, 16:09:46 pm »
Wymiary terrarium 100 x 70 [cm], wysokość od podłoża ~34 cm. Żółw ma ~ 13 cm.



Zastanawiam się nad lampą rtęciową.

Czy można ją przymocować do drewnianego "sufitu"? Gdzie dostanę "osłonki" na nią?

Mam Exo-Terra Reptile 150 (Repti glo 10.0) 25 W i już czas na zmianę. Proszę o pomoc. :)

Charlie Sheen został przez mnie przygarnięty rok temu. Był ~6 msc-y "na wolności" przez co ma m.in. herpeswirusa. Zapewniam mu warunki jak najbliższe jego środowisku naturalnemu jakie jestem w stanie!:)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Pomoc w doborze lampy UVB - Żółw stepowy
« Odpowiedź #1 dnia: 17.11.2015, 10:05:10 am »
Terro bardzo fajne. Przy czym pod grzewczą lepiej byłoby dać płaski kamień do wygrzewania, a nie basen, bo on chyba za chętnie w nim nie leży.
Co do lampy UVB to zamiast kompaktu możesz kupić np. świetlówkę rurową:
- http://www.zoologiczny.sklep.pl/Exo_Terra_Repti_Glo_10_0_T8_75cm_25W__27_64_337___13713
Ją można w oprawie do świetlówek T8 przyczepić do sufitu.
Możesz też kupić Ultravitaluxa firmy Osram - tylko tą lampę trzeba zawiesić na wysokości 70 cm od żółwia w oprawie ceramicznej.
Jak chcesz żarówkę typu 3 in 1 (grzewcza + UVB): np. http://www.zoologiczny.sklep.pl/Zoo_Med_Power_Sun_UV_100W__27_64_338___8605, to one mają dość duże moce i nadają się do dużych zbiorników.
Natomiast nie za bardzo wiem o co chodzi z lampą rtęciową.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Arya

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Charlie Sheen - żółw stepowy
    • Say I do - Akcesoria ślubne
Odp: Pomoc w doborze lampy UVB - Żółw stepowy
« Odpowiedź #2 dnia: 18.11.2015, 11:26:53 am »
Ankan dzięki za odpowiedź, nad terrarium trochę pracowaliśmy :) Lampy jak wszystko w terrarium wędruje i najczęściej lampa grzewcza jest na granicy płaskiego dużego kamienia a basenu. A żółw przesiaduje w wodzie z przyjemnością. :)

Do tej pory używałam żarówki o mocy 25 W, terrarium nie jest duże. Zastanawiam się czy mniejsza świetlówka rurowa (38 cm albo 45 cm) o mocy 14 W / 15 W wystarczy ?
np http://www.zoologiczny.sklep.pl/Exo_Terra_Repti_Glo_10_0_T8_38cm_14W__27_64_337___13710

Myślałam, że wszystkie rurowe to rtęciowe, tak zrozumiałam z jakiegoś wątku na forum;)
Charlie Sheen został przez mnie przygarnięty rok temu. Był ~6 msc-y "na wolności" przez co ma m.in. herpeswirusa. Zapewniam mu warunki jak najbliższe jego środowisku naturalnemu jakie jestem w stanie!:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pomoc w doborze lampy UVB - Żółw stepowy
« Odpowiedź #3 dnia: 18.11.2015, 14:22:17 pm »
Jest taka niepisana zasada, że długość świetlówki powinna wynosić ok. 70% długości terrarium. Ja bym dała przynajmniej te 60 cm (taką miałam w terrarium 100x50) żeby zasięg UVB był jak największy.

Offline Arya

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Charlie Sheen - żółw stepowy
    • Say I do - Akcesoria ślubne
Odp: Pomoc w doborze lampy UVB - Żółw stepowy
« Odpowiedź #4 dnia: 18.11.2015, 15:04:31 pm »
doru O dzięki za informację, nigdy czegoś takiego nie słyszałam! Dobrze wiedzieć! :)

Tylko pod sufitem jest pięterko, więc  nie wiem czy nie za blisko będzie świetlówka jeśli kupię tą dłuższą ( 70 cm).
Dlatego nasuwa mi się pytanie: jaka powinna być odległość od podłoża do sufitu? (w opisie produktu nie ma tej informacji- podejrzewam, że na opakowaniu jest)

Może ktoś wie? 8)
Charlie Sheen został przez mnie przygarnięty rok temu. Był ~6 msc-y "na wolności" przez co ma m.in. herpeswirusa. Zapewniam mu warunki jak najbliższe jego środowisku naturalnemu jakie jestem w stanie!:)

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Pomoc w doborze lampy UVB - Żółw stepowy
« Odpowiedź #5 dnia: 18.11.2015, 17:19:14 pm »
Teoretycznie do 50 cm UVB jeszcze ma zasięg. Takie informacje są na opakowaniach. W praktyce na takiej odległości działanie jest znikome, świetlówka może być nawet w odległości 20-25 cm od gada.

Offline Arya

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Reputacja: 0
  • Charlie Sheen - żółw stepowy
    • Say I do - Akcesoria ślubne
Odp: Pomoc w doborze lampy UVB - Żółw stepowy
« Odpowiedź #6 dnia: 18.11.2015, 18:00:03 pm »
Super wiadomość! Poobliczam jeszcze wszystko dokładnie z miarką i zobaczę czy 70 cm się nada czy będę musiała 60 cm zamontować.
Dziękuję bardzo ankan i doru za konkretne odpowiedzi!  :) :) :)
 
Charlie Sheen został przez mnie przygarnięty rok temu. Był ~6 msc-y "na wolności" przez co ma m.in. herpeswirusa. Zapewniam mu warunki jak najbliższe jego środowisku naturalnemu jakie jestem w stanie!:)