Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 23.04.2024, 19:14:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 100 pytań o...  (Przeczytany 24095 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline anita

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
100 pytań o...
« dnia: 03.08.2013, 11:09:58 am »
Żółwia mamy od wczoraj, co prawda na miesiąc tylko, ale ma fatalne warunki, więc trzeba coś z tym zrobić. Jak dobrze pójdzie to może Czesia zostanie z nami na dłużej, oby się udało ;)

Chciałam założyć wybieg na balkonie. Czy plastikowe pudło wystarczy? Może być ziemia do kwiatów, czy nie bardzo. Nawet nie wiem gdzie mam szukać tak na szybko. Co mogłabym posadzić?
Co z kąpielami, wodą generalnie. Potrzebuję mnóstwa info tak na szybko, żeby jej ulżyć w cierpieniu...

Dzięki za pomoc  :)



edycja: zdjęcia i informacje także w równolegle założonym wątku dot. rozpoznania gatunku żółwia --> http://forum.zolw.info/gatunki/co-to-za-zolw-5541/
« Ostatnia zmiana: 04.11.2013, 00:46:53 am wysłana przez semiramida »

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #1 dnia: 03.08.2013, 11:28:16 am »
PO PIERWSZE: Jest okres wakacyjny! Słońce dla gadów to życie. Trzymaj żółwika na balkonie. Może być na początku plastikowe pudło. Lepsze to niż akwarium
PO DRUGIE: żywienie... Napisałaś, że karmią żółwia sałatą i jabłkiem. Sałata jest dla żółwia trująca podobnie jak i jabłko. Nie należy podawać ani warzyw ani owoców. Rozejrzyj się! Dookoła tyle roślin: pokrzywa, babka lancetowata, liście brzozy, liście malin, liście porzeczki, liście winogron, bratki, mięta, bazylia, liście chrzanu, koniczynka, mlecz i wiele wiele innych... Po co kupować i wydawać kasę a dodatkowo truć zwierzę chemikaliami! Tylko pamiętaj, że bazylię również nie powinnaś kupować w supermarkecie, lepiej wysiać w ogrodzie lub doniczce!
Spis roślin jest tutaj:
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi
Dobra strona ze spisem roślin jest też tutaj:
http://www.thetortoisetable.org.uk/site/plant_database_14.asp
PO TRZECIE: Terrarium żółwia powinno mieć odpowiednią wielkość. Wymiary minimum: 1 metr a nawet 1,5 m lepiej w kształcie kwadratu aniżeli prostokąta.
Podłoże: ziemia wykopana z ogrodu, darń. Nie kupuj niczego co proponują sklepy zoologiczne. Najlepsza jest natura  Ziemię od kwiatów odradzam, zawierają nawóz, a ten jest szkodliwy…. Jeśli już musisz to wybieraj najtańszą po kilka złotych np. w Biedronce 3 zł za 6 litrów.
Tu masz przykłady terrariów dla żółwi stepowych: http://forum.zolw.info/zolwie-stepowe/ wchodząc na poszczególne wątki przyjrzyj się wybiegom. Bądź dobrym obserwatorem. Zastanów się w jaki sposób Ty możesz wyposażyć domek gada.
PO CZWARTE: Dostęp do słoneczka. Konieczne jest aby w okresie letnim żółwik mógł przebywać jak najczęściej na słońcu. Może to być balkon, może to być ogród.
PO PIĄTE:  lampa grzewcza (50 W)i UVB (ja mam Repti Glo 10) zawieszona na odpowiedniej wysokości. Tyle, że lamp używamy w chłodniejsze dni, latem wystawiamy gadzinę na zewnątrz.
Info w linku: http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/
PO SZÓSTE: Dostęp do wody. Kup żółwikowi podstawkę pod doniczkę plastikową lub ceramiczną, na tyle dużą aby żółw swobodnie mógł do niej wejść.
PO SIÓDME: kąpiele. Przynajmniej raz na dwa tygodnie. Zapobiega zaczopowaniu oraz ułatwia wydalanie, ale to już sama zdążyłaś zobaczyć. Woda musi być taka jak dla niemowlaka. Jesteś mamą – wiesz doskonale o co mi chodzi
PO ÓSME: Obserwacja. Powinnaś uważnie żółwika obserwować. Czy jego oczy są błyszczące, czy nie ma świszczącego oddechu, czy nie wydziela mu się nic z noska. Jeśli coś Cię zaniepokoi należy zgłosić się do weterynarza. Nie każdy wet się nadaje. Spis specjalistów od zwierząt egzotycznych jest również na forum.
PO DZIEWIĄTE: zimowanie. Wyższa szkoła jazdy. Musisz być świadoma faktu, że żółwik zapada w sen. Aby zapewnić mu dobrą kondycję na wiosnę, zimą powinnaś zadbać o jego kondycję.
Tutaj masz krok po kroku opisane w jaki sposób: http://forum.zolw.info/zimowanie/pierwsze-zimowanie-frani-20122013/
PO DZIESIĄTE: Życzę Ci powodzenia! Mam nadzieję, że ten żółwik trafi pod Twoje skrzydełka, inaczej czeka go powolna śmierć w cierpieniach. Miejsce żółwia nie powinno być wśród dzieci. Nauczycielki z przedszkola zrobiły mu wielką krzywdę… i to ma być dobry przykład dla maluszków??? Panie, które znęcają się w sposób nieświadomy nad gadem. Okropieństwo!
W razie jakichkolwiek pytań pisz! My zawsze pomożemy
Pozdrawiam

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #2 dnia: 03.08.2013, 11:37:31 am »
Pisz proszę w jednym wątku bo zrobi się bałagan straszny. A może to jest Czesio? trzeba foto ogonka zrobić od strony plastronu (czyli brzucha). Dostęp do świeżej wody musi mieć codziennie, jakąś dużą podstawkę do kwiatków jej wstaw tak na szybko, żeby swobodnie mogła wejść cała i się pociapać. Wody wlej na spód tak żeby gadzina się nie utopiła, musi swobodnie ruszać główką. Kąpiele rób dwa razy w tyg w misce (albo i częściej bo zapewne jest odwodniona), temperatura wody jak dla niemowlaczka :) Co do pudła to lepsze będzie jakieś drewniane,np. stara, duża szuflada z mebli. Nie wiem jakie są wymiary żółwia ale szuflada musi być duża żeby zmieścić basen z wodą, kryjówkę przed słońcem, np. doniczka wkopana, jakieś kamienie jej powkładaj, korzenie fajne. Ziemi ukop na łące (musi być dobrze ubita) poza miastem i darń jest najlepsza, gadzinka zawsze coś poskubie.Kupna ziemia jest nawożona i po co wydawać pieniądze. Wsadzić można wile roślin,np. trzykrotkę, grudnika, bratki, bazylie, możesz nawet ukopać na łące babkę lancetowatą, mniszek i wsadzić. Teraz żółwików potrzeba jak najwięcej słońca.

Offline MrsMilkova

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Kochana skorupka-Franklin
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #3 dnia: 03.08.2013, 11:45:26 am »
Witaj na forum :) Bardzo sie ciesze, ze chcesz pomoc temu biednemu zolwikowi. Swietnie trafilas!!! :) Ja sama jestem jeszcze "zielona"  w kwestii zolwi, ale wiem jedno- forum=wielka skarbnica wiedzy, forumowicze=nieoceniona pomoc :) Pozostaje mi tylko zyczyc powodzenia! I pytaj pytaj pytaj, tutaj zawsze ci ktos pomoze :)
Myśl natrętna od dawna umysł mój wciąż drąży:
że żółw – choć łazi wolno – jednak… zawsze zdąży!!!
      ~Marcin Urban~

Offline anita

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #4 dnia: 03.08.2013, 13:07:39 pm »
Z braku odpowiedniego podstawka, za basen robi plastikowy talerzyk dziecięcy :) Od razu weszła do środka i zaczęła pić, więc faktycznie musi być odwodniona.
Jak tylko mąż wróci z pracy zaczynamy działać. W piwnicy jakieś pudło się znajdzie, idziemy po jakąś ziemię na łąkę, wykopiemy kilka roślinek.

Mam pytanie odnośnie jedzenia. Jak często jej podawać te suche granulki i w jakiej ilości. Rano zjadła ok 20szt. To dużo czy mało? dojadła kilkoma liśćmi mlecza, wyki i bazylii

Skorupka jest ok 11x13cm więc już pewnie ma kilka lat, oczka ma błyszczące, póki co żadnych niepokojących rzeczy nie zauważyłam. Właśnie zrobiła kupę  ;D z wyglądu przypomina smółkę u dzieci, tylko bardziej zbita, prawidłowa??

A teraz kilka fotek, w tym ogonka. Czy to żółw grecki?

 

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #5 dnia: 03.08.2013, 13:16:44 pm »
Musisz koniecznie wywalić ten piach i zastąpić go ziemią. Jak będziesz zrywać kwiaty na łące to przy okazji ukop ziemi a jak znajdziesz ładny kawał darni to się nie zastanawiaj. Pamiętaj o worach będą ci potrzebne. Mogą być na śmieci. Tak w ramach organizacji. Nie podawaj zolwiowi granulatow. To jak trucizna na szczury! Tylko i wyłącznie rośliny. Spis wysłałam powyżej. Buziaki

Offline anita

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #6 dnia: 03.08.2013, 13:26:56 pm »
Dzięki. Jest póki co w tym piachu (nie wiem co to, dostałam ją już z nim), jak młodsza córa wstanie z drzemki to idziemy na spacer, na łowy :D

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #7 dnia: 03.08.2013, 13:34:22 pm »
Bardzo się cieszę że żółw trafił w twoje ręce. Miał dużo szczęścia, że ma jakiego nowego właściciela. Powinnaś zadbać o zbadanie kału. Zanosisz próbkę do analizy do weta żeby się upewnić że nie ma w sobie pasożytów. Jeśli ma to zaleci podanie leków. Upewnij się zanim to zrobisz na forum czy lek jest dla niego odpowiedni.

Offline darcia23

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 461
  • Reputacja: 6
  • Todzia, Magellan, Emi :)
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #8 dnia: 03.08.2013, 21:46:32 pm »
Cieszę się, że tak szybko działasz :)Ze zdjęcia ogonka wygląda mi na samicę żółwia greckiego. Oczka wyglądają raczej dobrze, nie są napuchnięte ale skorupa-masakra, tak zdeformowana  :'( Ciekawe jak narządy wewnętrzne pracują u gadzinki ale rewelacji pewnie nie ma. Proszę postaraj się zrobić wszystko alby Czesia mogła zostać u Was bo jak pomyślę, że za miesiąc znów wróci na piach i granulat to serce mi pęka :(

Offline anita

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #9 dnia: 04.08.2013, 08:05:19 am »
Skorupkę ma masakryczną. Wczoraj poczytałam trochę i wiem, że to prawdopodobnie z braku wody. Pytałam córkę i mówi, że wodę widziała raz w tygodniu, jak zmieniali jej ten piach,miała wtedy kąpiel i czasem miała w miseczce. I kolejna rewelacja... Jej lampka to jedno wielkie g... Żarówka energooszczędna i nic więcej. Normalnie płakać mi się chce.
Dzisiaj idziemy na porządne zakupy. W zoologiocznym kupię żarówkę UV?
 

Dodano 04.08.2013, 08:09:06 am
A wracając do jedzenia jeszcze. Granulat odstawiliśmy. Dajemy zieleninkę. Ile objętościowo jej tego dawać i jak często. Czy ma mieć listki cały czas?
« Ostatnia zmiana: 04.08.2013, 08:09:06 am wysłana przez anita »

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #10 dnia: 04.08.2013, 08:16:42 am »
hej :)
w zoologicznym spokojnie kupisz uvb :)
jesli chodzi o zywienie to ja np.daje moim dosc obfite smiadanko,bo najczesciej rano gadziny maja najwiekszy apetyt.pod wieczor,powiedzmy podwieczorek,dostaja kolejna dawke jedzonka.dieta powinna byc urozmaicona.na forum znajdziesz spory spis roslin i kwiatow ktore sie nadaja dla zolwia :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline anita

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #11 dnia: 04.08.2013, 08:38:57 am »
Dzisiaj dostała mlecza, babkę, koniczynę, stokrotkę i krwawnika. Wszystkiego po trochu, to co nam się wczoraj udało znaleźć :)
 

Dodano 04.08.2013, 08:42:44 am
I jednego śalza, wzięłam na próbę bo nie wiedziałam czy może ;)
 

Dodano 04.08.2013, 08:47:38 am
Jak często trzeba wymieniać podłoże?
« Ostatnia zmiana: 04.08.2013, 08:47:39 am wysłana przez anita »

Offline Tomasz!

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 210
  • Reputacja: 3
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #12 dnia: 04.08.2013, 09:17:47 am »
A czy to nie przypadkiem t. marginata? :-\

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #13 dnia: 04.08.2013, 10:08:11 am »
Pamiętaj tylko żeby kupi UVB 10.0
Ja wymieniam podłoże ok. co 2 miesiące jak jest potrzeba rzadziej- częściej. Oczywiście codziennie sprzątam resztki jedzenia, kupy itp.
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline anita

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
Odp: 100 pytań o...
« Odpowiedź #14 dnia: 04.08.2013, 10:25:00 am »
13W pewnie?
 

Dodano 04.08.2013, 10:31:12 am
Powiedzcie mi jeszcze czy żółwie śpią w dzień, ile? Czesia dzisiaj jakaś senna, ziewa, przeciąga się, jeśli tak to mogę nazwać. Włączyłam jej zwykłą żarówkę, bo tamta prawie nie grzała. Może za ciepło ma teraz?
« Ostatnia zmiana: 04.08.2013, 10:31:12 am wysłana przez anita »