Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 19.04.2024, 00:40:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam  (Przeczytany 18828 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Pawełek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mandre - żółw grecki :)
Witam
« dnia: 29.11.2012, 12:41:17 pm »
Jestem Paweł(ek) !
Natrafiłem na to forum stosunkowo niedawno. Mam w domu żółwia greckiego, zarejestrowanego :) Żółw jest ze mną od roku i ma na imię Mandre. Mieszka w terrarium, które mu urządziłem na samym początku.
Mam kilka pozycji książkowych na temat gadów a głównie żółwi. Ponadto czytałem publikacje dostępne w bibliotece miejskiej na temat żółwi lądowych. Chciałbym się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o żółwiach, o karmieniu, hodowli, prawidłowej opiece, etc.
Od pewnego czasu chodzi mi po głowie pomysł aby Mandre miał koleżankę :) Jeśli ktoś miałby zdrową i pewną żółwicę grecką, chętnie podejmę temat.
Mimo iż z Mandre nie mam żadnego problemu (odpukać), chciałbym dowiedzieć się szczególnych informacji na temat tej właściwej diety dla greka.
Mandre :)

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Witam
« Odpowiedź #1 dnia: 29.11.2012, 13:25:27 pm »
Konichiwa ;)

Co do - diety masz tego masę na forum. To co dobre dla stepa będzie też dobre i dla greka.
Nikt raczej nie odda żółwia w niesprawdzone miejsce więc jeśli byś mógł to podaj zdjęcia gadziorka, fotki terrarium, wymiary terrarium oraz opisz jak się masz z zimowaniem oraz co żółwik je na co dzień. Z racji że zaglądasz na forum od "stosunkowo niedawno" powinieneś coś już wiedzieć ;)


Witam na forum;)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Witam
« Odpowiedź #2 dnia: 29.11.2012, 13:37:54 pm »
Witam. Jeśli Twoja gadzina to samczyk to może być problem z towarzystwem. Samiczkę będzie męczył prawami natury ;) a z samcem będzie się bił o terytorium. Może nie być łatwo.

Offline Pawełek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mandre - żółw grecki :)
Odp: Witam
« Odpowiedź #3 dnia: 29.11.2012, 13:54:58 pm »
Oki, fotki podeślę, jak będę w domu, nie ma problemu. Bardzo chętnie poczytam co Wy jako fachowcy sądzicie o mandre :) Z racji, że mam chwilowe ograniczenia lokalowe (do przyszłego roku), to terarrium mam o wymiarach 60x30x30 a wyposażone jest w podłoże dla gadów - kupiłem w zoologicznym, "podłogówkę", basen do wody, miseczka do pokarmu, tło strukturalne, sztuczne roślinki listwa multikolor led na wieczór a w dzień świetlówka typu SYLVANIA T15W świeżo założona. Miał chałupę zrobioną z naturalnego pnia sosny ale ją rozwalił : ) - znaczy żółwik zrobił się za duży. Czekam aż kolega zrobi mi nową :) Wolę, żeby miał naturalną kryjówkę niż jakiś plastik ze sklepu...
Na początku mandrito jadł Biorept L, ale później kupiłem na znanym portalu aukcyjnym :) produkt marki Komodo - pełnowartościowy pokarm o smaku bananów oraz witaminę D marki Komodo. Chętnie to zjada. Latem dostaje to co mam na ogrodzie, świeży mlecz. Czytałem żeby nie przesadzać z owocami, zatem pilnuję by za często się nie opychał. Chętnie zje banana - wręcz uwielbia, truskawkę, malinę, gruszkę, jabłko, winogrono - wszystko ze swojego ogrodu, nie z marketu ! Sporadycznie zjadł brzoskwinię i arbuza. Mandrito lubi się kąpać (przy okazji się wypróżnia) raz na tydzień w kąpieli oczywiście :) Tak czytałem w publikacjach na temat żółwi.
Zimowanie.... tu jest problem, brak mi doświadczenia i odwagi. Nie wiem po kolei jak się do tego zabrać, w jakich terminach, co gdzie i jak... Ubiegłej zimy nie spał a był nieco osowiały, teraz chodzi jak zegarek, wygląda na młodego, zdrowego i pełnego wigoru greka.

« Ostatnia zmiana: 29.11.2012, 13:58:55 pm wysłana przez Pawełek »
Mandre :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Witam
« Odpowiedź #4 dnia: 29.11.2012, 14:20:50 pm »
Pawełek - napisz proszę, że żartujesz....z żywieniem, pokarmem o smaku bananów, oświetleniem a la dyskoteka i z tym małym pojemnikiem, który nazywasz terrarium. A to podłoże? To przypadkiem nie jest piasek?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline sola

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 757
  • Reputacja: 16
Odp: Witam
« Odpowiedź #5 dnia: 29.11.2012, 14:42:16 pm »
Jak duży jest Twój żółw? Terra ma strasznie malutkie, zmień to jak najszybciej. Czy latem żółw przebywał na wybiegu? Jakie podłoże masz na myśli pisząc "podłogówka"? Najlepszym podłożem jest ziemia zmieszana z gliną i darń.
Na noc nie włączaj mu żadnego dodatkowego oświetlenia. Terra ma być oświetlone w ciągu dnia, wieczorem wszystko gasimy, niech sobie gad pośpi w spokoju. zwykła świetlówka nie jest odpowiednia. Powinieneś zaopatrzyć terra w żarówkę grzewczą (zwykła lustrzanka wystarczy) oraz świetlówkę emitującą promieniowanie UVB (np. ExoTerra Repti Glo 10.0UVB).
Biorept kategorycznie wywal z menu żółwia, on jest jak fast food żółwiowy. Tego drugiego nie znam, ale ogólnie nie mam przekonania do gotowców. Witamin również nie powinieneś podawać bez zaleceń weta, bo łatwo przedawkować. Najlepsza dieta to chwasty, zioła, suszki, liście krzewów owocowych, niektóre rośliny doniczkowe, owoce i warzywa od święta.
Zacznij zbierać informacje na temat zimowania i w przyszłym roku daj mu przespać zimę.

Offline Pawełek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mandre - żółw grecki :)
Odp: Witam
« Odpowiedź #6 dnia: 29.11.2012, 14:44:52 pm »
Nie żartuję, jak pisałem, gdy mandre zamieszkał u mnie był sporo mniejszy niż kostka brukowa 10x10. W ciągu roku się urósł sporo, dlatego też terrarium jest do niego powoli zbyt małe. Jak zaznaczyłem wcześniej, mam chwilowo takie warunki a nie inne, jednak w połowie przyszłego roku to się zmieni. Nie mam oświetlenia a la dyskoteka, jest to raczej walor ozdobny. Cały dzień świeci się świetlówka UVA i UVB a na wieczór zapalam listwę, która świeci się raptem 2-3 godziny. Pokarm Komodo jak mi powiedziano jest pełnowartościowym pożywieniem, proszę sprawdzić, herezji tu nie wypisuję. Tani ten pokarm nie był ! Pojemnik ? Hmm, każdy próbuje stworzyć warunki na jakie go stać, na tamten czas to terrarium mu wystarczało i musi te parę miesięcy się przemęczyć. Podłoże ? - To dedykowane dla gadów drewno chyba bambusowe, ale pewności nie mam. Jest to na tyle sporych rozmiarów aby gada nie zatkać i żeby przypadkowo nie zjadł.
Słyszałem o ludziach, którzy kupili stepowca i trzymają go na podłodze w kartonie wyłożonym trawą... Ich żółw jest zimny, a mój mieszka w ciepłym terrarium, ma odpowiednie światło, jedzenie i witaminy. Latem ma zrobiony wybieg na ogrodzie, gdzie gdy jest ciepło, przebywa kilka godzin. Jak wspomniałem to zdrowy samiec, z którym nie miałem i nie mam problemów.
Proszę mnie nie przekreślać na wstępie, nie jestem alfą i omegą a na forum trafiłem gdyż chcę pogłębić swoją wiedzę. Wiem, że gady nie jedzą dużo owoców ale w naturze gdzie żyją greki, też występują rozmaite owoce. Mandre chętnie je, najchętniej smakuje mu mlecz, z tym że teraz nie ma możliwości zdobycia dla niego świeżej rośliny.
 

Dodano 29.11.2012, 14:53:46 pm
Czy latem żółw przebywał na wybiegu? Jakie podłoże masz na myśli pisząc "podłogówka"? Najlepszym podłożem jest ziemia zmieszana z gliną i darń.
Na noc nie włączaj mu żadnego dodatkowego oświetlenia. Terra ma być oświetlone w ciągu dnia, wieczorem wszystko gasimy, niech sobie gad pośpi w spokoju. zwykła świetlówka nie jest odpowiednia. Powinieneś zaopatrzyć terra w żarówkę grzewczą (zwykła lustrzanka wystarczy) oraz świetlówkę emitującą promieniowanie UVB (np. ExoTerra Repti Glo 10.0UVB).
Biorept kategorycznie wywal z menu żółwia, on jest jak fast food żółwiowy. Tego drugiego nie znam, ale ogólnie nie mam przekonania do gotowców. Witamin również nie powinieneś podawać bez zaleceń weta, bo łatwo przedawkować. Najlepsza dieta to chwasty, zioła, suszki, liście krzewów owocowych, niektóre rośliny doniczkowe, owoce i warzywa od święta.
Zacznij zbierać informacje na temat zimowania i w przyszłym roku daj mu przespać zimę.
Tak, latem był na wybiegu dość często. Podłogówka, miałem na myśli podwójne dno, między właściwym dnem a pleksi jest mata grzewcza dla gadów - spirala grzejna. Latem bardzo chętnie zakopywał się w okolicy tui w korze. W nocy ma ciemno, nic nie jest włączone za wyjątkiem podłogówki.Świetlówka jak wspomniałem we wcześniejszym poście jest marki SYLVANIA UVB 10 UVB. Bioreptu nie je już, zmieniłem na Komodo. Witaminy to D marki Komodo. Są w proszku i czasem posypuję delikatnie mlecz. Liście malin chętnie zjadł :) Zimowanie - chętnie bym to zrobił ale się boję...
« Ostatnia zmiana: 29.11.2012, 14:53:46 pm wysłana przez Pawełek »
Mandre :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Witam
« Odpowiedź #7 dnia: 29.11.2012, 15:12:56 pm »
Wiesz - nikt Cię nie przekreśla, tylko trochę mnie zatkało.

Owoców nie dajemy i warzyw - co najwyżej sporadycznie jakieś owoce leśne - typu poziomka, czy borówka i to sezonowo.
Jak czytam, że pokarm ma smak banana - to już na wstępie go przekreśla, bo akurat banany są bardzo dla żółwi szkodliwe.
Mata grzewcza też niedobra - żółwia od spodu nie grzejemy.
Co do za świetlowka Sylvana? To coś takiego: http://sklep.kargetta.com/zarowka-sylvania-do-lampy-uv-9w-p-957.html
Jeśli tak - to nie emituje ani UVB ani nie grzeje. To, że nie grzeje widać "na oko", jak ma 15W mocy.
Witaminy D nie podajemy - jest rozpuszczalna w tłuszczach i jej nadmiar jest b. szkodliwy. Pokarm posypujemy wapniem w postacie np. sepii.
Zimą - owszem nie ma świeżych roślin polnych - ale są suszone + inne rośliny doniczkowe czy kupne które można żółwiowi podać.
Drewna bambusowego nie znam - może to drewienka bukowe albo chipsy kokosowe? Jak to wygląda?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Pawełek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mandre - żółw grecki :)
Odp: Witam
« Odpowiedź #8 dnia: 29.11.2012, 15:25:13 pm »
Wiesz - nikt Cię nie przekreśla, tylko trochę mnie zatkało.

Owoców nie dajemy i warzyw - co najwyżej sporadycznie jakieś owoce leśne - typu poziomka, czy borówka i to sezonowo.
Jak czytam, że pokarm ma smak banana - to już na wstępie go przekreśla, bo akurat banany są bardzo dla żółwi szkodliwe.
Mata grzewcza też niedobra - żółwia od spodu nie grzejemy.
Co do za świetlowka Sylvana? To coś takiego: http://sklep.kargetta.com/zarowka-sylvania-do-lampy-uv-9w-p-957.html
Jeśli tak - to nie emituje ani UVB ani nie grzeje. To, że nie grzeje widać "na oko", jak ma 15W mocy.
Witaminy D nie podajemy - jest rozpuszczalna w tłuszczach i jej nadmiar jest b. szkodliwy. Pokarm posypujemy wapniem w postacie np. sepii.
Zimą - owszem nie ma świeżych roślin polnych - ale są suszone + inne rośliny doniczkowe czy kupne które można żółwiowi podać.
Drewna bambusowego nie znam - może to drewienka bukowe albo chipsy kokosowe? Jak to wygląda?

Opiszę, jak będę w domu. Jak dobrze kojarzę, to świetlówka 45 cm, coś z tego typu: http://allegro.pl/akwarium-swietlowka-sylvania-reptistar15w-terarium-i2816284880.html
To podłoże też sprawdzę, a Komodo jak patrzyłem to firma specjalizująca się w żywieniu gadów.
Zapodam fotki gada no i jego domu
Mandre :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Witam
« Odpowiedź #9 dnia: 29.11.2012, 15:36:14 pm »
No to tak:
- na pewno nie jest lampą grzewczą, którą musisz dokupić (zwykła lustrzanka z 4-5 zł)
- emituje niby 5% UVB - ale to trochę za mało dla żółwia greckiego - lepsze są np. ReptiGlo 10,0 UVB Exo Terry - w wersji kompakt lub rura.
Ta Sylvana to raczej do akwarium albo mniejszego terra z żabami.

Zobacz czy na pudełku od tego pożywienia jest jakiś skład. Bo nie mogę w necie znaleźć.
Tym niemniej - w zasadzie jedyny bezpiecznym, gotowym pokarmem jest Agrobs - czyli sprasowana trawa z roślinami polnymi. Ewentualnie JBL Herbil - ale to też jako dodatek - a nie codzienny pokram. A najlepiej w ogóle gotowych nie dawać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Minka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 800
  • Reputacja: 24
  • Żółwie stepowe- Maniek i Marcelinka :)
Odp: Witam
« Odpowiedź #10 dnia: 29.11.2012, 16:07:37 pm »
To, że coś jest drogie nie znaczy, ze jest dobre! przecież na pudełku nie napiszą Ci "Karm swojego żółwia jak w McDonaldzie! Świetny smak zero wartości odżywczych!".. Taniej i zdrowiej będzie jak zaczniesz go karmić chwastami latem a na zimę suszki (wielka paka 7 zł dla okruszka to starczy na ochocho i jeszcze trochę), jest roszponka, rukola (5-7 zł w sklepie spożywczym ), aloes, grubosz, zielistka, trzykrotka ( to chyba w każdym domu kiedyś było, przynajmniej jedno z nich).. Zioła, możesz posiać bratki, niezapominajkę, stokrotkę, rzodkiewkę i dawać liście..

Fajnie, że chcesz się czegoś dowiedzieć ale nie odbieraj naszych rad jak ataku.. Twój żółw ma na parwde marne warunki. Poczytaj to wszystko o czym tu ludzie pisali po 1000 razy i postaraj się coś zmienić..

Sklepowi doradcy to najgorsi ludzie do słuchania. Drewienka bukowe sie nie nadają i mówię Ci to z własnego doświadczenia. Ciężko utrzymać to w porządku, jest suche i nie możesz tego odpowiednio nawilżać bo spleśnieje. Ziemia z gliną i darń z ogrodu to najlepsze podłoże..

Zainwestuj w tą lampę Repti Glo 10.0- to akurat polecają weterynarze. Kosztuje ok 60 zł. Do tego do kupienia w każdym sklepie z elektryka żarówka lustrzanka. Ja mam malutkie terra i mam 26 W tą lustrzankę i ładnie idzie wyregulować temperaturę pod nią..

Termometr i higrometr masz?
W sprawie gehenny zwierząt
nie wystarczy bić na alarm,
trzeba bić po gębie.

Offline QDŁ

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 3
  • Step Leonardo
Odp: Witam
« Odpowiedź #11 dnia: 29.11.2012, 18:53:54 pm »
Pawle - oczywiście nikt tutaj nie ma ani nie miał na zamiarze w jakiś sposób Cię urazić. Każdy użytkownik tego forum chce jak najlepiej dla zwierzaków którymi zobowiązał się zająć i dlatego też każdy kto coś wie w tym temacie stara się wytknąć Ci błędy dla lepszego życia Twojego żółwia ;)

Offline Pawełek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mandre - żółw grecki :)
Odp: Witam
« Odpowiedź #12 dnia: 29.11.2012, 21:45:17 pm »
Zgodnie z obietnicą, przesyłam Wam fotki karmy Komodo, terrarium oraz samej gadziny
« Ostatnia zmiana: 29.11.2012, 21:53:37 pm wysłana przez Pawełek »
Mandre :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Witam
« Odpowiedź #13 dnia: 29.11.2012, 23:04:29 pm »
Żółwika masz b. ładnego - wygląda na podgat. testudo hermanni boettgeri.
Jedno co to przesuszony lekko jest i dziób mu już z przodu pilnikiem trzeba upiłować - bo za długi mu "ząb" rośnie.

Dzięki, że wkleiłeś skład karmy - nie znałam jej. Natomiast nie nadaje się ona absolutnie dla żółwia.
W jej skład wchodzą: owies, pulpa buraczana, lucerna, kukurydza, węglan wapnia, fosforan wapnia, minerały, witaminy, glukozamina, sztuczne suplementy (MSM - tj. methylsulfonylmethane), barwniki (titanium dioxide), dodatki smakowe + bardzo duża dawka witamin. Ma za mało błonnika (powinno być powyżej 20%). Zaskakujący jest niski procentowy udział białka - przy takim składzie powinno być go więcej. Stosunek Ca do P powinien wynosić 2 :1.
Jak do tej karmy mu jeszcze wit. D3 dajesz to o przedawkowanie nietrudno.

Terro urządzone masz w porządku - tyle że wywal te chipsy kokosowe a kup z 20 litrów torfu lub ziemi + 2 kg gliny wiążącej na stoisku wędkarskim - to podłoże będzie niepylące i utrzyma odpowiednią wilgotność.
No i oświetlenie/ogrzewanie - koniecznie wyrzuć matę i daj normalną lustrzankę.

I jak będziesz mu robił nowe - to zrób z drewna/płyty meblowej/OSB/MDF i otwarte od góry.
« Ostatnia zmiana: 29.11.2012, 23:22:53 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Pawełek

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
  • Mandre - żółw grecki :)
Odp: Witam
« Odpowiedź #14 dnia: 30.11.2012, 07:58:57 am »
Żółwika masz b. ładnego - wygląda na podgat. testudo hermanni boettgeri.
Jedno co to przesuszony lekko jest i dziób mu już z przodu pilnikiem trzeba upiłować - bo za długi mu "ząb" rośnie.

Dzięki, że wkleiłeś skład karmy - nie znałam jej. Natomiast nie nadaje się ona absolutnie dla żółwia.
W jej skład wchodzą: owies, pulpa buraczana, lucerna, kukurydza, węglan wapnia, fosforan wapnia, minerały, witaminy, glukozamina, sztuczne suplementy (MSM - tj. methylsulfonylmethane), barwniki (titanium dioxide), dodatki smakowe + bardzo duża dawka witamin. Ma za mało błonnika (powinno być powyżej 20%). Zaskakujący jest niski procentowy udział białka - przy takim składzie powinno być go więcej. Stosunek Ca do P powinien wynosić 2 :1.
Jak do tej karmy mu jeszcze wit. D3 dajesz to o przedawkowanie nietrudno.

Terro urządzone masz w porządku - tyle że wywal te chipsy kokosowe a kup z 20 litrów torfu lub ziemi + 2 kg gliny wiążącej na stoisku wędkarskim - to podłoże będzie niepylące i utrzyma odpowiednią wilgotność.
No i oświetlenie/ogrzewanie - koniecznie wyrzuć matę i daj normalną lustrzankę.

I jak będziesz mu robił nowe - to zrób z drewna/płyty meblowej/OSB/MDF i otwarte od góry.

Bardzo dziękuję za cenne rady, muszę ogarnąć temat i zgodnie z Twoimi wskazówkami "przestawić" mandrito na inne żywienie. Wczoraj załatwiłem trochę roślin z wiejskiej, czystej łąki. Ku mojemu zdziwieniu, gadzina zaczęła wsuwać zielsko :) Chyba mu podeszło, bo zostawił chrupki komodo :)
Heh, wszystko dla żółwi a tu widzisz - sprzedają w zoologicznych niby dla żółwi a tu się okazuje, że nie za bardzo, oki, rozejrzę się za tym podłożem.
Czy możesz jaśniej z tym ostatnim zdaniem ? Co ma być z drewna lu OSB ?

A jak mam dziubek mu podpiłować, jest jakaś fotorelacja z tego zabiegu tu, na forum ?
Lustrzankę mu zrobię, czy możesz podać ile ma być Watt mocy ? Pójdę dziś do sklepu i zakupię. Chcę wiedzieć, bo kupię odpowiednią oprawką (na duży gwint E27 czy na mały E14) ? Jakiś sugerowany producent ?
Mandre :)