Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:29:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy  (Przeczytany 20101 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krecik7

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« dnia: 29.02.2012, 16:24:25 pm »
Witam serdecznie!
Mam kilka pytań odnośnie żółwi. Chciał bym kupić żółwia lądowego, żeby nie bawić się w akwarium z wodą itd. Jakiego mi polecacie jaki jest najpopularniejszy do nabycia w sklepie ? Chciałbym się również dowiedzieć w jakich cenach mogą być takie zółwie ? oraz co jest potrzebne do akwarium dla takiego żółwia, jakie wyposażenie ?

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #1 dnia: 29.02.2012, 16:33:26 pm »
Najłatwiej dostać żółwia stepowego lub greckiego. W sklepie zoologicznym kosztują ok. 600 zł, u hodowcy kupisz taniej. O urządzaniu terrarium na forum jest dużo informacji, wszystko znajdziesz. A takie podstawy to: lama grzewcza i UVb, kryjówka, kamień do wygrzewania, basen z wodą, miska na jedzenie i różne " przeszkody" po których żółw będzie się wspinał, np. korzenie.
Witamy na forum ;)
I jeszcze dodam, że dużo osób uważa, że terrarium powinno być z płyty meblowej, a nie szklane bo żółw próbuje przejść przez szybę. Ja mam akwarium więc niedługo wstawię tło.
« Ostatnia zmiana: 29.02.2012, 16:35:50 pm wysłana przez wanilia »

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #2 dnia: 29.02.2012, 16:36:30 pm »
Cześć, Krecik!
Jeśli wolisz żółwia lądowego, to akwarium nie wchodzi w rachubę: z reguły jest za małe i pozbawione możliwości wymiany powietrza. Żółw lądowy musi mieszkać w porządnym, dużym terrarium, na podłożu z ziemi, musi mieć lampę grzewczą i drugą - UVB, musi być odpowiednio karmiony, czyli tylko polnymi roślinami, bez żadnych warzyw, owoców, sera itp. Żółwie lądowe są dość drogie, w sklepach zoologicznych bywają żółwiki stepowe lub greckie, zależnie od wielkości za 300-500 zł. Ale sam żółw to tylko część kosztów, które trzeba będzie ponieść, więc dobrze to rozważ.
Mnóstwo wstępnych informacji znajdziesz tu: http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia
Także na naszym forum jest dział: http://forum.zolw.info/pierwsze-kroki/
Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele pytań.

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #3 dnia: 29.02.2012, 16:37:48 pm »
Pytanie pierwsze: najpopularniejsze są stepki, greki, choć i lamparty można zobaczyć czasem w sklepie. Ceny są różne, 500 - 600 zł. Czasem można dostać żółwia z adopcji (poprzez forum), ale musisz dysponować wiedzą i odpowiednimi warunkami dla zwierzęcia.

Pytanie o "akwarium" - żółw lądowy nie może mieszkać w akwarium - takie rozwiązanie nie daje odpowiedniej cyrkulacji powietrza, są problemy z utrzymaniem wilgotności, nie mówiąc już o tym, że żółwie zwykle próbują sforsować "niewidzialną przeszkodę" czyli szybę. Potrzebne jest terrarium o dużych gabarytach - zależnych od gatunku, minimalnie metr długości, na szerokość też najlepiej około metra.. W terrarium muszą być żarówki - grzejąca i uvb, podłoże nie może być sypkie lub w formie, którą żółw mógłby zjeść - najlepiej ziemia wymieszana z gliną, darń. Terrarium powinno mieć strefę suchą - do wygrzewania, i zacienioną - do odpoczynku, wędrówki, zabaw. Musi też być basenik z wodą i najlepiej miska na jedzenie. W lecie żółw powinien mieć dostęp do naturalnego słońca, czyli potrzebny mu wybieg na balkonie albo w ogrodzie (bezpieczny wybieg, nie podłoga na balkonie, czy nieogrodzony teren z którego może uciec).
I żadnej sałaty w misce. :P

Polecam przeczytać DOKŁADNIE informacje na forum i stronie, i zastanowić się czy podoła się wyzwaniu jakim jest opieka nad żółwiem.

Witaj na forum :)
 

Dodano 29.02.2012, 16:38:16 pm
I już ktoś mnie ubiegł :)
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #4 dnia: 29.02.2012, 16:41:11 pm »
Ja mam akwarium zamknięte, typowe dla gadów, jest siatkowane na górze i na dole ma takie wcięcie także powietrze się wymienia  ;) Faktycznie, żółw wchodzi na szyby, więc wstawię w ten lub przyszły weekend tapety. Wtedy to już chyba nie ma takiej różnicy między drewnianym, a szklanym.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #5 dnia: 29.02.2012, 16:42:30 pm »
Nawet kilku "ktosiów". :D Na tym forum roi się od życzliwych osób, chętnych do pomocy.

Offline wanilia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 540
  • Reputacja: 14
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #6 dnia: 29.02.2012, 16:47:05 pm »
A to wszystko w trosce o żółwiki  :)

Offline krecik7

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #7 dnia: 29.02.2012, 17:16:48 pm »
a żółwie wodno-lądowe czego wymagają ? bo trochę przeraziła mnie ceną, a wiem że wodno-lądowe są tańsze ?

Offline malotka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 4
  • testudo horsfieldi x1
    • Moja strona o żółwiach!
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #8 dnia: 29.02.2012, 17:42:03 pm »
Wodno-lądowe są tańsze, to fakt. Kupujesz w sklepie kapselka kilkucentymetrowego, a później rośnie bydlaczek na kilkadziesiąt cm... I też - olbrzymie akwarium z pełnym zaopatrzeniem, typu grzałka, filtracja, nawet oczko wodne czy coś...
To też nie tak hop, jakby się mogło wydawać.
- Są winogrona. To chyba nie grzech, jeśli dam ci jedno winogrono. Masz ochotę na winogrono, mały żółwiku? - zapytał.
- Masz ochotę zostać czymś obrzydliwym w najgłębszej otchłani chaosu? - zapytał żółw.

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #9 dnia: 29.02.2012, 17:51:27 pm »
Nie mamy zamiaru straszyć Cię czy zniechęcać, tylko raczej uświadomić, że to nie takie proste zapewnić żółwiowi godne warunki życia. Chyba jeszcze nie wspomnieliśmy, że idealnie by było, gdybyś mógł zapewnić żółwiowi wybieg na lato, w ogródku czy na balkonie. Zależy nam na tych gadziorkach, bo wszyscy jesteśmy w nich zakochani.
Wodno-lądowe są tańsze same w sobie, ale rosną wielkie i wymagają miejsca, poza tym trzeba bardzo dbać o higienę, zaopatrzyć się w możliwie najbardziej wydajne filtry, wymieniać wodę... No i oczko wodne w ogródku byłoby też konieczne.
Poczytaj przede wszystkim, a potem podejmij decyzję. Oczywiście zawsze możesz liczyć na rady forumowiczów.

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Cena i wymagania - żółw lądowy a wodno-lądowy
« Odpowiedź #10 dnia: 29.02.2012, 18:02:36 pm »
Mi się wydaje, że autor tego wątku przypadkowo lub pod impulsem chce kupić żółwia. Nie ma nawet pojęcia jaki chce kupić gatunek, jaki rodzaj... Sam fakt, iż przeraża Cię cena zwierzaka sugeruje, że coś jest nie do końca tak jak być powinno. Jeśli zwierzak ten jest decyzją na całe życie to powinieneś już doskonale wiedzieć, czy ma być wodny czy lądowy. Wodniaki i lądowce są diametralnie różne. Napisałeś o wodnych, bo lądowe są drogie. I co, że są drogie? Jeżeli faktycznie chcesz mieć żółwia i kochasz te zwierzaki- cena nie powinna grac roli, bo jest to jednorazowy wydatek i na kilkanaście- kilkadziesiąt lat. Jak dla mnie powinieneś się mocno zastanowić, czy żółw jest dla Ciebie dobrym wyjściem, bo niestety żółwie padły ofiara ludzkiej propagandy. Niestety nie są takie łatwe i tanie w utrzymaniu jak wszędzie deklarują. Kupno żółwia to decyzja na długie lata. Słabo przemyślane decyzje o kupnie żółwia, możesz zobaczyć w dziale adopcja... :(
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)