Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 00:20:24 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znaleziony żółw. Co dalej?  (Przeczytany 37300 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Znaleziony żółw. Co dalej?
« dnia: 02.07.2012, 21:24:45 pm »
Witam,

Dzisiaj przechodząc obok bloków zauważyłem żółwia na chodniku, zapewne komuś wypadł z balkonu. Nikogo w pobliżu nie było, ani na balkonach i nic nie wskazywało na to, aby go ktoś szukał. Wziąłem go do ręki i zauważyłem mała ranę na skorupie obok głowy. Wziąłem go do weterynarza, lekarz zdezynfekował ranę i popsikał czymś srebrnym. Powiedział jeszcze, że to żółw stepy i nie mają możliwości przechowywania zwierząt, więc jest on skazany na mnie. Porozwieszam w okolicy znalezienia ogłoszenia (chociaż nie wiem czy oddanie żółwia komuś kto dopuścił do jego wypadnięcia z balkonu jest rozsądne), ale jak na razie muszę mu zapewnić jak najlepsze warunki, aczkolwiek nastawiam się na długotrwałe przechowanie go. Poniżej dołączam zdjęcia (przepraszam za jakość, ale nic innego pod ręką nie mam), więc jak możecie to oceńcie fachowym okiem, co to jest za żółw, jakiej jest płci itd. Jako, że jestem kompletnie zielony w tym temacie, prosiłbym o rady jak się nim zająć. Narwałem trochę mleczy i trawy i wsadziłem go do kartonu ~40x20cm, ale co dalej?

Offline oliwka660

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2799
  • Reputacja: 44
  • Frania i Fela -żółwice stepowe :)
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #1 dnia: 02.07.2012, 21:49:38 pm »
Witaj na forum!

Fakt jest to żółw stepowy. Czy mógłbyś zmierzyć ile ma cm oraz ile warzy ?
A i jeszcze jedna prośba, czy mógłbyś sfotografować tę ranę w zbliżeniu ?

Jeżeli chcesz aby żółw zamieszkał u Ciebie na dłużej musisz koniecznie załatwić mu porządne terrarium.
Najlepszym wyjściem byłoby zbudowanie je samemu np. z płyt meblowych lub płyt USB. Tutaj masz przykład.
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/budowa-terrarium-dla-zolwia

A co do wyposażenia...
http://www.zolw.info/hodowla/wybieg-i-terrarium/urzadzenie-terrarium-dla-zolwia-ladowego

Bardzo ważna jest też dieta, pamiętaj, że żółwie żywią się przede wszystkim roślinami polnymi, ziołami itp.
Tutaj masz nie wielki spis roślin polnych jadalnych dla skorup.
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/rosliny-polne-dla-zolwi

No i nie da się obejść bez wybiegu. Również możesz go zbudować sam.

Przeszukaj trochę forum i pozaglądaj w różne wątki na pewno wiele się nauczysz.

Życzę powodzenia  :)
Pozdrawiamy Oliwia, Frania i Fela :D

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #2 dnia: 02.07.2012, 21:55:44 pm »
fajny i juz podrosniety , ale  masz szczescie to tak jakbys znalazl ze 150 euro na ulicy :D zatroszcz sie o niego , zobaczysz jaki zakrecony bedziesz na jego punkcie <afro>
pozdrawiam ;]

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #3 dnia: 02.07.2012, 21:59:28 pm »
Przejrzyj te wszystkie strony , które Oliwka Ci wysłała i wykąp go. Może być odwodniony. Do miski nalej z 2 cm przegotowanej , ostudzonej wody, tak do dolnych tarczek żeby sięgała i niech posiedzi w niej z pół godziny. Żeby stwierdzić płeć potrzebne jest zdjęcie od spodu ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #4 dnia: 02.07.2012, 22:00:17 pm »
Co do terrarium, wybiegu i żywienia Oliwia Ci już ładnie wszystko opisała.
Wygląda na samiczkę stepową.

Żółwik skorupę ma ogólnie ładną, ostatni przyrost jest za jasny i za gruby. Dziób i pazurki trzeba przyciąć. Wygląda na wychudzonego. Skórę też ma przesuszoną.
Upały były to weź miskę z wodą - temp. 30-kilka stopni, wody nalej tyle, żeby mu dochodziła to pierwszych tarczek i niech sobie tam z 20 minut posiedzi. Może się napije.

Teraz tak ciepło to pomyśl czy masz go gdzie umieścić - żeby był na powietrzu. Nawet tymczasowo - w jakimś większym, plastikowym pojemniku do którego ziemi można nasypać.
I zobaczysz jutro czy będzie coś jadł - mam nadzieję, że masz jakieś mlecze, babki, pokrzywy itp. niedaleko. Do rwania nadają się tylko czyste miejsca - tam gdzie nie ma dużego ruchu samochodów i pieski nie sikają.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #5 dnia: 02.07.2012, 22:03:09 pm »
Oj jest zdjęcie! Rzeczywiście ,że to raczej samiczka :)

Offline Tośka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 3114
  • Reputacja: 65
  • stepki i greki :)
    • Serwis molosy.pl
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #6 dnia: 02.07.2012, 22:19:48 pm »
Chappi ten żółw miał wiele szczęścia,ale przyznam szczerze,że Ty również.Zobaczysz co to znaczy mieć skorupkę w domu i jaką fascynacją człowiek jest ogarnięty.Może napisz nam coś więcej,czy np możesz zapewnić mu wybieg zewnętrzny.Jest tu sporo ludzi,którzy mieszkają w blokach i sobie  radzą.Jakoś domniemam,że mieszkasz w bloku :). Pytaj o wszystko!Na pewno forumowicze Ci pomogą.Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 02.07.2012, 22:24:11 pm wysłana przez Tośka »
Czasami nie uzywam znakow polskich,ale to tylko dlatego,bo uzywam telefonu

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #7 dnia: 02.07.2012, 23:29:13 pm »
Już od dłuższego czasu chciałem mieć i fascynowały mnie takie zwierzęta. Żółw już śpi więc dam mu dzisiaj spokój i jutro go zważę, zmierzę, wykąpię itd ;p Podładuje cyfrówkę to postaram się wrzucić wyraźniejsze zdjęcia tej ranki. Wcześniej zjadł parę mleczy. Wkrótce wezmę się za zbieranie informacji i odpowiedniego sprzętu do budowy terrarium, ale jak na razie musi pozostać w kartonie (załatwię jakiś znacznie większy), tylko pytanie, czy taki karton mu nie grozi? Co najlepiej dać teraz na spód? Czy takie trociny jak dla np. królika mogą być, czy zwykła wykopana ziemia z parku?
Tak, mieszkam w bloku, ale nie widzę problemu w budowie wybiegu na balkonie. A jeśli chodzi o aktualny stan, to wynosić żółwia z kartonem na balkon, aby był na słońcu?
« Ostatnia zmiana: 02.07.2012, 23:33:03 pm wysłana przez Chappi »

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #8 dnia: 03.07.2012, 07:10:35 am »
Cześć, Chappi. Bardzo się cieszę, że trafiłeś na forum, i to od razu z takim ładnym żółwikiem. Już nie po raz pierwszy tak się zdarza, że my wszyscy, zakręceni żółwiarze, umieramy z zazdrości, że ktoś ot, tak sobie znajduje żółwia na ulicy.  :D
Doskonale postąpiłeś od razu idąc z nim do weterynarza. Mam nadzieję, że rana nie jest dla żółwia zbyt dokuczliwa i wkrótce nie będzie po niej śladu.
Na podłoże najlepsza jest ziemia, jeśli nie wykopana gdzieś w czystym miejscu (sikające psy!), to zwykła ogrodnicza w workach, tylko taka ekologiczna, bez chemicznych nawozów. Bywa taka w sprzedaży, ale raczej w centrach ogrodniczych, nie w supermarketach.
Karton na dłuższą metę się nie nadaje, bo szybko przemoknie, jeśli wstawisz do niego podstawek z wodą, a to żółw powinien mieć. W centrach budowlanych można kupić tanie, duże pojemniki plastikowe do mieszania zapraw, coś takiego jest lepsze.
I masz rację, przebywanie na słońcu będzie dla żółwika najzdrowsze, tylko musi mieć kryjówkę, gdzie będzie mógł się schronić i pojemnik z wodą, do którego będzie mógł wejść. Kryjówka może być tylko od góry, tak żeby mógł się jeszcze zakopać. Stepowe bardzo to lubią.
Powodzenia. :D

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #9 dnia: 03.07.2012, 09:28:59 am »
A jeszcze wracając do żywienia. Podawać mu jedzenie w jakąś konkretną porę, czy zostawić mu w pojemniku i sam sobie będzie podchodził kiedy będzie głodny? Jak w ogóle jest z tym jedzeniem, codziennie trzeba iść na łąkę i zrywać świeże, czy jest jakiś sposób zerwania większej ilości i odpowiedniego przechowania? Z tego co wyczytałem to sałaty nie powinno się dawać, a jest coś co znajduje się w lodówce i można spokojnie dać żółwiowi? Jakaś marchew, ogórek itp?

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #10 dnia: 03.07.2012, 09:35:42 am »
Nie musisz codziennie, możesz nawet raz w tygodniu i przechowywać w lodówce.
Marchew czy ogórek to najwyżej raz w miesiącu, ale teraz kiedy wszędzie jest pełno roślin nie warto w ogóle podawać warzyw. Ale możesz jakieś zioła, może masz w doniczce: bazylie, oregano, tymianek, melise, mięte. Albo kwiaty trzykrotke, zielistke? Pelargonie, nasturcje, petunie - może masz na balkonie? Jakieś sukulenty? Lista roślin które mogą zjadać jest tak długa że pewnie Cię zaskoczy ;) link do spisu roślin polnych podała Ci juz Oliwia, a tu masz jeszcze inne spisy:
http://forum.zolw.info/identyfikacja-roslin/rosliny-jadalne/
http://forum.zolw.info/wybieg/rosliny-do-wybiegu-ogrodowego/

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #11 dnia: 03.07.2012, 09:56:23 am »
I jeszcze jedno - jak go będziesz na słońce wystawiał to koniecznie dopilnuj aby w takie upały nie stał bezpośrednio na słońcu - musi mieć część wybiegu w cieniu (pod jakim daszkiem, parasolem itp.).
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #12 dnia: 03.07.2012, 10:17:16 am »
A jak to jest z porami żywienia? Ile razy dziennie trzeba mu dać jeść i czy musi to być jakaś konkretna pora?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #13 dnia: 03.07.2012, 10:25:27 am »
Jeść dajemy rano. Może być 7, 8 czy 9 - w zależności jak żółw wstaje i Ty sam..:)
Karmimy 1x dziennie. Musisz "wyczuć" porcję. Żółw powinien zjadać to co dostanie. Jak po południu w misce zalega jedzenie to znaczy, że porcja była za duża.
Oczywiścieparę dni musisz poświęcić na "wyczucie" żółwia - bo wiadomo - może nie chcieć jeść wszystkiego albo z powodu upałów mieć mniejszy apetyt.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Chappi

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 61
  • Reputacja: 2
Odp: Znaleziony żółw. Co dalej?
« Odpowiedź #14 dnia: 03.07.2012, 11:49:12 am »
Ok, jakoś to ogarnę  :D Po południu będę mieć większy plastikowy pojemnik, to będzie miał trochę więcej luzu.
Kurczę, jakbym planował zakup to bym się wcześniej odpowiednio przygotował, a tak to teraz wszystko na szybko hehe  ;D Ale damy radę. Szczęście, że są wakacje i mam dużo wolnego czasu ;)
Jak woda się ostudzi to go wykąpie i wrzucę parę zdjęć. Jeśli chodzi o lampkę emitującą promienie UVB, to czy jak teraz go będę wystawiał na balkon, to koniecznie muszę ją teraz kupić, czy mogę przełożyć jej zakup na później, a pieniądze wyłożyć na coś innego? Jaki to w ogóle jest koszt takich lamp z żarówkami, jedna grzewcza a druga UVB?