Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 29.03.2024, 13:36:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw cały czas śpi, co zrobić?  (Przeczytany 4749 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Żółw cały czas śpi, co zrobić?
« dnia: 20.01.2014, 13:48:38 pm »
Witam.
Mam pytanie.
W pokoju, w którym jest żółw mam zimą dosyć niską temperaturę (jest około 17 - 18 stopni). Rekompensuję to mojemu pupilowi tym, że cały czas ma włączoną lampę UVB i żarówkę grzewczą. Niestety żółw nie ogrzewa się przy lampie, tylko zakamuflował się w swoim domku i śpi. Co zrobić? Czy mam ogrzewać żołwia, czy po prostu go zostawić na zimę, żeby spał? Temperatura nie jest na tyle niska, aby zapadł w sen zimowy...

P.S. Karmię go suszkami Zuzala, bo niestety nie udało mi się w tym roku zasadzić żadnych roślin. Żółw nie chce za bardzo jeść.
Zdjęcie gada, jeszcze sprzed zimy:

Offline Lulka

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 954
  • Reputacja: 34
Odp: Żółw cały czas śpi, co zrobić?
« Odpowiedź #1 dnia: 20.01.2014, 14:26:35 pm »
Twój żółw najprawdopodobniej chce hibernować świadczy o tym brak apetytu i apatia. Wstaw zdjęcia całego terrarium oraz dokładne zdjęcia pupila . Musimy ocenić warunki żółwia. Dla mnie na pierwszy rzut oka ma zbyt długi dziób. Nadaje się do korekty. Gdzie mieszkasz. Czy masz jakiegoś dobrego speca od gadów?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Żółw cały czas śpi, co zrobić?
« Odpowiedź #2 dnia: 20.01.2014, 14:45:18 pm »
To żółw stepowy - to normalne, że chce spać zimą.
Temp. 17-18 stopni jest za wysoka, żeby pozwolić gadzinie spać. Z drugiej strony jest za niska, żeby gad w ciągu dnia funkcjonował i chciał jeść - bo jest mu po prostu za zimno. Lampa nagrzewa tylko niewielki strawek terro, szczególnie, że masz je odkryte.

Trzeba się na coś zdecydować. Albo podwyższysz temp. w dzień, te 17-18 stopni może zostać na noc. I wtedy gada nawet jak będzie się chował trzeba wyciągać pod lampę, kąpać i dawać jedzenie. Jak nie chce suszków to spróbuj mu je wymieszać z czymś mokrym np. rukola, roszponka, cykoria, jadalne rośliny doniczkowe.
Albo jeśli żółw jest zdrowy, odrobaczony i nie je już od powiedzmy 3-4 tygodni to mu ją trzeba obniżyć stopniowo do ok. 5 stopni i wtedy pozwolić ze 2 m-ce pospać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Slawexsdz

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • Reputacja: 0
Odp: Żółw cały czas śpi, co zrobić?
« Odpowiedź #3 dnia: 20.01.2014, 17:27:14 pm »
No właśnie z hibernowaniem może być problem. Jest to bardzo ryzykowna sprawa, bo boję się, że gad może się nie obudzić. Z resztą nie wiadomo jak długo zima będzie trzymać...