Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 18:59:16 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty  (Przeczytany 15065 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« dnia: 13.03.2012, 19:52:04 pm »
mam maly problem,zastanawiam sie jakie dokumenty sa potrzebne aby przewiezc zolwia z Polski do Wloch...chcialabym adoptowac zolwika z Polski ale nie wiem jakie warunki musze spelnic aby przewiesc go legalnie..
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #1 dnia: 14.03.2012, 17:48:29 pm »
Na pewno musi być zarejestrowany. Jeśli jest to jego obecny właściciel musi uzyskać zgodę na wywóz w ochronie środowiska w swojej gminie.
Jeśli nie jest zarejestrowany to niestety legalnie wyjechać z Polski nie będzie mógł.
A we Włoszech też jest obowiązek rejestracji gadów?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #2 dnia: 22.04.2012, 13:44:55 pm »
musi mieć dokument cites, a więc jeśli nawet masz zaświadczenie o urodzeniu w niewoli, albo o rejestracji w urzędzie miasta to wywożąc go do Włoch musisz mu wyrobić cites. CITES właśnie reguluje międzynarodowy obrót zagrożonymi dziko żyjącymi gatunkami zwierząt i roślin.

Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #3 dnia: 22.04.2012, 14:05:00 pm »
we Wloszech nie ma obowiazku rejestrowania zwierzat w zadnym urzedzie (niedlugo przestana nas rejestrowac a co dopiero zwierzeta) ;) czyli wszystkie dokumety powinny byc zalatwione w Polsce?a obowiazuja jakies paszporty czy cos takiego?
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #4 dnia: 23.04.2012, 01:39:08 am »
Dokument CITES-owy potrzebny jest do transportu poza Unię. Do transportu w obrębie UE potrzebne będzie unijne świadectwo legalnego pochodzenia (żółty eurocites), wystawiane przez Ministerstwo Środowiska na podstawie wniosku (formularz dostępny http://www.mos.gov.pl/artykul/2505_formularze_wnioskow/325_formularze_wnioskow.html) oraz jednego z poniższych: importowego zezwolenia CITES, zaświadczenia o urodzeniu i wyhodowaniu w niewoli wydanego przez powiatowego lekarza weterynarii, zezwolenia na legalne schwytanie w środowisku, dokumentu potwierdzającego legalne pozyskanie okazu od organów zarządzających CITES, lub też dokumentu potwierdzającego legalne pozyskanie okazu przed momentem wejścia jego ochrony w życie (wzięte z --> http://www.salamandra.org.pl/faq-cites/57-legalne-pochodzenie/219-kiedy-okaz-z-gatunku-z-zacznikow-cites-lub-aneksow-rozp-nr-33897-ma-legalne-pochodzenie.html).
Co do jakichś dodatkowych wymagań we Włoszech, najlepiej skontaktować się z ambasadą i upewnić.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #5 dnia: 26.04.2012, 19:53:29 pm »
może i ja się wtrącę, bo przechodzę przez podobne, tylko z UK. Semiramida, jesteś pewna tego żółtego CITESa? mnie facet z Wielkiej Brytanii napisał, że nie potrzebuję żadnych papierów skoro to w obrębie Unii. Oni zakłądają niejako, że skoro już mam żółwia, to znaczy, że mam go legalnie. Boję sie teraz bardziej wywozu z Polski, niż przywozu do Londynu.
may you always hear the whisper of wings

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #6 dnia: 26.04.2012, 22:22:59 pm »
Empirycznie tego nie sprawdzałam, tylko wywnioskowałam z informacji dostępnych w internecie.
W sumie jak tak teraz sprawdzam dogłębnie w ustawach, to informacje które podałam skierowane są do właścicieli, których żółwie będą przewożone na sprzedaż (ten euroCITEs znosi zakaz handlu). Jednak z drugiej strony, w tym temacie panuje niedoinformowanie i trudno później jakiemuś urzędnikowi udowodnić, że nie ma racji. Dlatego jeśli margherita planuje żółwia dopiero przygarnąć, to od początku powinna zwrócić uwagę żeby miał komplet dokumentów, dopełnić tych formalności i mieć problem z głowy.
Aha, to w kwestii rygoru ogólnounijnego, a oprócz tych regulacji każe państwo członkowskie może bardziej restrykcyjnie podchodzić do zagadnienia - jak to jest w Italii to niestety nie sposób w sieci znaleźć, trzeba dopytać.
kondi, skoro odpowiedzieli Ci z defry, czyli u źródła, to informacja pewna. Pozostaje dopytać jak to jest u nas i nie stresować się na zapas :) I potem zdać nam relację, żebyśmy mądrzejsi byli ;)


A, i coś kiedyś czytałam, że w UK trzeba żółwie powyżej 10 cm czipować, jakby je chcieć wywieźć z powrotem.
« Ostatnia zmiana: 26.04.2012, 22:26:16 pm wysłana przez semiramida »
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline kondi

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 406
  • Reputacja: 9
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #7 dnia: 26.04.2012, 22:32:14 pm »
jasne, że dam znać. a i margherita lepiej niech zbierze 10 papierów za dużo, niż 1 za mało, bo trafi na biurokratę i będzie.

z innej beczki, orientuje się ktoś może czy w którejkolwiek linii lotniczej da radę przewieźć żółwia? podróż busem 25 godzin, albo pociągiem 20, trochę mnie przeraża. ale to jakoś w sierpniu pewnie dopiero nas czeka. bo teraz żółw zostanie pod troskliwym okiem sąsiadki na wybiegu balkonowym.
« Ostatnia zmiana: 26.04.2012, 22:34:23 pm wysłana przez kondi »
may you always hear the whisper of wings

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #8 dnia: 04.07.2012, 08:15:25 am »
tu jest troszke o zolwiach we Wloszech , one sa pod ochrona tak jak w PL , http://www.tartarughe.org/testo/normativa.htm
pozdrawiam ;]

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #9 dnia: 04.07.2012, 08:57:16 am »
wczoraj wrocilam z polski do wloch.myslalam zeby przywiesc zolwia ale naprawde jest to taka biurokracja ze az glowa boli :(
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #10 dnia: 04.07.2012, 09:44:00 am »
wierze , my mamy tu zolwika , ale bez cites dostal moj syn na urodziny od jakiego faceta (wlasna hodowla) w sumie to mamy go od 20 maja , a juz takiego bzika , ze szkoda gadac
 

Dodano 04.07.2012, 09:45:22 am
sorki cos komputer nawala chyba  sie przegrzal z tych upalow ???
« Ostatnia zmiana: 04.07.2012, 10:40:11 am wysłana przez ankan »
pozdrawiam ;]

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #11 dnia: 04.07.2012, 10:41:19 am »
Poprawiłam..:)

Margherita - a jechałaś autem? Bo wtedy to najlepiej spakować gada i tyle. Gorzej z samolotem - bo bez papierów Cię nie wpuszczą.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #12 dnia: 04.07.2012, 12:00:55 pm »
tez mialam pisac , ze samochodem to luz , bo w sumie nikt nie kontroluje , w samolocie to tylko z papierkiem i jeszcze pewnie bilet trzeba by bylo kupic dla gada
tu jakby przeprowadzili kontrole w domach to co trzeci mialby nalozona kare ,a kara zaczyna sie od 3 tys  do 75 tys euro w zaleznosci od gatunku i naszych tlumaczen ,a tak w praktyce to tylko jak ktos doniensie na nas ze posiadamy i zrobia kontrole , bo wtedy juz musza , albo wlasnie jak juz mamy i chcemy zarejestrowac to sa problemy , bo skad , jak sie znalazl w naszych rekach , wychodza z zalozenia , ze kupiony , ze raczej prezentow takich nikt nie robi

Ankan dzieki za poprawke :)
« Ostatnia zmiana: 04.07.2012, 12:14:37 pm wysłana przez ankan »
pozdrawiam ;]

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #13 dnia: 04.07.2012, 12:18:38 pm »
Do 5 kg można zabrać jako bagaż podręczny...:)

To ładne u Was kary...:( U nas jeszcze po domach nie chodzą - raczej handlarzy łapią. Ale kto wie, co dalej będzie.
Ale jak w sklepie kupujesz to dostajesz gada z dokumentami?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Curcuma43

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 2
  • zolw grecki BUBU
Odp: Wywóz żółwia do Włoch - dokumenty
« Odpowiedź #14 dnia: 04.07.2012, 12:34:31 pm »
w sklepie raczej tak , ale tez trudno powiedziec , bo bylam w kilku sklepach duzych i nie widzialam  zolwi , jest jedynie katalog i jak chcesz to mozesz zamowic , ale sklepy kontroluja tu jest corpo forestale oni zajmuja sie  zwierzetami chronionymi ,u nich tez citesy sie wyrabia

bagaz podreczny przeswietlaja , sa tez czasami psy , wiec bez papierow do bagazu nie ryzykowalabym , mojemu dziecku wode min wyrzucili choc na ich oczach pil , zalezy na kogo sie trafi, jaka obsluga , dodam ,ze chyba latwiej by bylo we wloszech kontrole przejsc niz w pl , czesto wozek  mi brali bez przeswietlen bo dziecko spalo , w Polsce nigdy zawsze przeswietlony
« Ostatnia zmiana: 04.07.2012, 12:37:18 pm wysłana przez ankan »
pozdrawiam ;]