Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.05.2024, 10:23:05 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oświetlenie - parę pytań  (Przeczytany 6660 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline venah

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
Oświetlenie - parę pytań
« dnia: 17.07.2009, 15:04:23 pm »
Witam
Dopiero rozpoczynam swoją "przygodę" z żółwiami, wreszcie stałam sie szczęśliwą posiadaczką dwóch małych(ok 8cm) żółwi greckich. Ponieważ teraz jest dużo słońca i żółwie maja wybieg w ogrodzie to nie kupowałam od razu oświetlenia do terrarium. Ale mam akurat troche wolnego czasu wiec postanowiłam na cos sie zdecydować. Tylko strasznie mi sie to wszytko miesza,które są uva a ktore uvb ;p Stąd moje pytania:
Potrzebuję 2 żarówek tak? Jaka ma być ich moc dla takich małych żółwi?
Jeśli dobrze zrozumiałam inne wątki na ten temat,to potrzebna jest jedna zwykła a druga uvb tak? Czy zwykła może być zarówką energooszczędną(np taka spirala)? i jaka ma mieć moc?
a którą uvb polecacie? Może być EXO-TERRA REPTI GLO 10.0 13W? czy słabsza? czym sie różni repti glo 10.0 od 5.0?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Oświetlenie - parę pytań
« Odpowiedź #1 dnia: 17.07.2009, 15:40:44 pm »
Czy zwykła może być zarówką energooszczędną(np taka spirala)? i jaka ma mieć moc?
a którą uvb polecacie?

Energooszczędna nie - bo nie daje ciepła - a o to właśnie z tą żarówka szkodzi. Może być zwykła lustrzanka za 4 zł. Moc - w zalezności jak wysoko bedzie wisiała nad żółwiami - ale generalnie 40W powinno wystarczyć dla temp. rządu 33-35 pod żarówką.

Może być EXO-TERRA REPTI GLO 10.0 13W? czy słabsza? czym sie różni repti glo 10.0 od 5.0?

Ostatnio jakoś bywają kłopoty u małych żółwi trzymanych w terra z UVB 10,0 - kup im raczej tą 5,0. Tym bardziej, że latem jak piszesz przebywają w ogrodzie, a na jesień-wiosnę aż tak mocne UVB nie będize im potzrebne. Moc (13 W) może być.
10,0 ma silniejszą emisję UVB.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Oświetlenie - parę pytań
« Odpowiedź #2 dnia: 17.07.2009, 16:45:34 pm »
Skoro trzymasz żółwie praktycznie cały czas na wybiegu, to rzeczywiście żarówki w terrarium będą Ci rzadko potrzebne. Nie mniej jednak dobrze jest je mieć na wypadek złej pogody, choroby zwierzęcia lub nie zimowania go.

Tylko strasznie mi sie to wszytko miesza,które są uva a ktore uvb ;p Stąd moje pytania:
Potrzebuję 2 żarówek tak? Jaka ma być ich moc dla takich małych żółwi?

To nie jest powiedziane, że potrzebujesz dokładnie dwóch żarówek. Żółw potrzebuje światła, ciepła i promieni UV A i UV B. Te wszystkie trzy elementy ja mam np. u siebie w terrarium tylko w jednej żarówce. Wszystko zależy od tego jakie funkcje ma żarówka. Jeżeli znajdziesz taką, która np. wytwarza promienie UV i światło to potrzebujesz wtedy jeszcze jakiejś, która wytwarzałaby ciepło. Możesz też kupić wszystko odzielnie (tak jak ma to najczęściej miejsce) i wtedy będziesz miała trzy żarówki. Najważniejsze jest aby w terrarium było ciepło, dosyć jasno i żeby żółwie mogły korzystać z promieni UV. Moc żarówek zależna jest najczęściej od gatunku, jaki hodujesz. Żółwie greckie pochodzą z rejonów cieplejszych, niż np.stepowe, a co za tym idzie mają one większe zapotrzebowanie na ciepło. Ja mam u siebie w terra żarówkę o mocy 70 W. U Ciebie może wystarczą i 50 W?! Wszystko zależy od wielkości terrarium i wysokości na jakiej jest zamontowana lampa  ;)
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline gapa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Reputacja: 0
Odp: Oświetlenie - parę pytań
« Odpowiedź #3 dnia: 31.08.2009, 23:17:32 pm »
Ja też mam pytanie co do oświetlenia...

troche się w tym gubie, jak by ktoś był tak miły i podał mi linka do do tego jakie żarówki kupić, poza tym z tego co patrzyłem to świetlówki kupuje się jako same lampy, a gdzie dostać jakąś oprawę, żeby to zamontować??

Dodam, że mam terry 100cm na dlugość i 50cm szerokości. Żółwik jest wielkości coś koło 12-14cm, aha i to jest ten stepowy ;)

Offline neo

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 561
  • Reputacja: 15
  • Posiadany gatunek Stigmochelys pardalis
Odp: Oświetlenie - parę pytań
« Odpowiedź #4 dnia: 10.08.2010, 06:17:34 am »
gapa kup lustrzanke 40 w - w każdym sklepie elektro ją dostaniesz za ok 4 zeta
kup też taką żarówke - EXO-TERRA REPTI GLO 10.0 np. na allegro lub w dobrym sklepie zoologicznym
do tego w sklepie z lampami lub elektro kup oprawki typu klips i masz już oswietlenie skompletowane
ps żarówke repti glo  kup o mocy  26 w
« Ostatnia zmiana: 10.08.2010, 06:19:08 am wysłana przez neolamprologus »
In The Lap Of The Queen

Offline nulus

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1218
  • Reputacja: 24
Odp: Oświetlenie - parę pytań
« Odpowiedź #5 dnia: 15.08.2010, 14:05:05 pm »
Ja też mam pytanie co do oświetlenia...

troche się w tym gubie, jak by ktoś był tak miły i podał mi linka do do tego jakie żarówki kupić, poza tym z tego co patrzyłem to świetlówki kupuje się jako same lampy, a gdzie dostać jakąś oprawę, żeby to zamontować??

Dodam, że mam terry 100cm na dlugość i 50cm szerokości. Żółwik jest wielkości coś koło 12-14cm, aha i to jest ten stepowy ;)


Oprawa pod świetlówkę również w sklepie elektrycznym.
Pozdrawiam, Nulus!