Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 25.04.2024, 23:27:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium dla znalezionego żółwia  (Przeczytany 3223 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasiainat

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Terrarium dla znalezionego żółwia
« dnia: 21.08.2016, 12:44:23 pm »
Witajcie ;)
Moja znajoma znalazła kilka tygodni temu żółwia lądowego (niestety nie wiem jakiego gatunku). Żółw jest spory - ok 25 cm średnicy skorupy. Znajoma nie ma warunków ani czasu na opiekę nad gadziną i zaczynam się poważnie zastanawiać czy nie przejąć zwierzaka.
Chciałam zapytać czy takie domowe terrarium dla żółwia musi być zamknięte czy może być w formie wybiegu (podwyższone ściany). Żółw mieszkałby na antresoli czyli najcieplejszym miejscu w domu zarówno w lecie jak i zimie. Oczywiście wybieg ogrodowy również będzie zrobiony :-)
Jak duże powinno być takie domowe terrarium dla żółwia? Czym pomalować/zabezpieczyć płyty na terrarium?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za podpowiedzi  ;)

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: Terrarium dla znalezionego żółwia
« Odpowiedź #1 dnia: 21.08.2016, 12:59:46 pm »
przy 25 cm osobniku doradzalbym 2 na 2 metra kwadrat o ile masz takie mozliwosci, oczywiscie jesli w pomieszczeniu panuje temperatura 20 stopni non stop to mysle ze terrarium moze byc otwarte sciany powinny miec okolo 60 cm wysokosci z czego te 10 poswiecic chociaz na ziemie.

plyty pomalowac folia w plynie a i tak dno bym wylozyl jeszcze cerata zeby ograniczyc pompowanie plyt przez wode.. najlepiej takie w okleinie :)


jesli by dalo rade to moze jakies fotki ? ;-)

pamietaj o lampach, uvb i grzejnej ale to temat na nastepne posty gdy ustalimy co to za gatunek

Offline kasiainat

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla znalezionego żółwia
« Odpowiedź #2 dnia: 21.08.2016, 19:45:51 pm »
Dziękuje za odpowiedź  :)
myślę, że 2x2 spokojnie uda się nam wygospodarować. Na antresoli zazwyczaj jest ok 25-30 stopni  ;)
Poprosiłam znajomą o przesłanie zdjęć - wrzucę jak dostanę. Żółw podobno jest panem stepowym - tak stwierdził wet, który go oglądał. Ocenił żółwika na 20 lat. Poinformował, że nie powinno się go hibernować bo nie jest wykorzystywany w hodowli. Do jedzenia podawać mu gotowane jajko i marchewkę surowe pomidory, owoce, sałatę sporadycznie i mlecz :(

Offline Matavermis

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla znalezionego żółwia
« Odpowiedź #3 dnia: 21.08.2016, 21:46:56 pm »
Zmień weterynarza. I pod żadnym pozorem nie podawaj mu tego co wypisałaś, z wyjątkiem mlecza i (rzadko) marchewki. Chyba, że chcesz go wyprawić na drugi świat. Poczytaj o żywieniu tutaj:
http://www.zolw.info/hodowla/zywienie/zywienie-zolwi-ladowych

Nawiasem, jeśli wet tak się zna na żółwiach jak na ich żywieniu, to co do płci i gatunku też się mógł pomylić.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium dla znalezionego żółwia
« Odpowiedź #4 dnia: 21.08.2016, 22:39:51 pm »
Z zimowaniem też się myli. Jeśli to gatunek zimujący, to nie ważne czy jest rozmnażany czy nie - to część naturalnego cyklu i zimowanie wyjdzie mu tylko na zdrowie.

Offline kasiainat

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla znalezionego żółwia
« Odpowiedź #5 dnia: 22.08.2016, 08:47:14 am »
To samo powiedziałam znajomej ale wet twierdzi, że pracował 4 lata z żółwiami i zna się na gadach  :-X Żółw był u nas 3 dni podczas nieobecności znajomych i troszkę pogóglowałam o żywieniu żółwi lądowych bo przyjechał do mnie z wielkimi kawałami pomidorów i marchewki. Chodziłam 3 razy dziennie po okolicznych łąkach, własnym warzywniaku. Głównie dlatego zdecydowaliśmy się na przejęcie żółwia bo znajomi mimo chęci posiadania żółwia nie bardzo mają czas/warunki żeby się właściwie nim opiekować. Amy musimy się sporo nauczyć bo zwierzęta zawsze u nas były/są ale na żółwiach nie znam się kompletnie.

Offline kasiainat

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
Odp: Terrarium dla znalezionego żółwia
« Odpowiedź #6 dnia: 22.08.2016, 08:50:47 am »
zdjęcia żółwia

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Terrarium dla znalezionego żółwia
« Odpowiedź #7 dnia: 22.08.2016, 09:52:13 am »
Najprawdopodobniej grecki. Potrzebne są jeszcze zdjęcia plastronu (spodu skorupy) i ogona.