Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 01.06.2024, 13:29:37 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Terrarium dla żółwia stepowego  (Przeczytany 21871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Terrarium dla żółwia stepowego
« dnia: 07.03.2011, 22:10:00 pm »
Witam!
Jutro zabieram się za wykonanie terrarium typu "szuflada" Czy wymiary 150x110x35 na okres zimowy będą odpowiednie? Czym je wypełnić? Może to być np. gliniasta ziemia zmieszana ze żwirem, trocinami i ściółką leśną (10cm mieszanki, miejscami więcej/mniej, aby żółw miał się jak zakopać)? Jak ma wyglądać basenik i gdzie umieścić higrometr? Planuję umieścić 3 lampy (grzewcza i UVB w jednym miejscu oraz jedna oświetlająca całe terrarium). Mógłby mi ktoś polecić jakieś oprawy do tych lamp (gwint E27)?
Pozdrawiam.
Impossible is nothing

Offline wege

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2082
  • Reputacja: 68
  • ADOPCJE ŻÓŁWI- WARSZAWA :)
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #1 dnia: 07.03.2011, 23:54:32 pm »
Wymiary są ok :) Na dno nie wolno kłaść trocin, poleca się mieszankę ziemi z gliną i piaskiem. Musisz zrobić w terrarium 2 strefy : jedna wilgotna i chłodniejsza oraz gorąca i sucha :) W obu tych strefach należy umieścić higrometr i termometr w okolicy podłoża. W strefie suchej musisz mieć ok 30*C 40% wilgotności, w wilgotnej 25*C 65%- 70% wilgotności :) Basenik powinien stać w okolicy lampy grzewczej, by woda nie była zimna :) Możesz wykorzystać do tego celu podstawkę do doniczki. Lampa grzewcza to najlepiej lustrzanka 60 watt do tego gruba oprawa, uvb moim zdaniem najlepsza ''rura''
''Wielkość narodu i jego postęp moralny, można poznać po tym w jaki sposób obchodzi się on ze swoimi zwierzętami...''

Pozdrawiam, Mateusz :)

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #2 dnia: 08.03.2011, 09:36:20 am »
uvb moim zdaniem najlepsza ''rura''

No przy wymiarach jakie zakłada only4fun, to żarówka UVB nie oświetliłaby całej powierzchni terra. W tym wypadku "rura"  ;) jest nawet konieczna ;D

Wymiary 150x110 są super, ale ta wysokość 35 cm.....hmm........no jak dodasz podłoże i jakieś elementy typu kamienie (żółwina musi gdzieś pazurki ścierać, kamienie są bardzo ważne! płaskie i duże powinny być), to będzie ciut za niskie to terra......
Jeszcze z 10-15 cm więcej, a większe bezpieczeństwo dla gadziny no i większe możliwości ciekawej aranżacji dla Ciebie. No ja osobiście jakbym miał robić już takie duże(bo to całkiem duże terra), to zrobiłbym wyższe. Właśnie ok 50 cm. Zresztą nawet Ci lampy na tym będzie łatwiej zamocować.

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #3 dnia: 08.03.2011, 14:41:47 pm »
Też mi się wydaje, że po odjęciu 10 cm na nadsypane podłoże plus kamienie, wysokość jest za niska. Będzie Ci ciężko lampy przyczepić. Duży żółw może z tego wyjść.
Lepiej zrobić z 10, a nawet 15 cm wyższe.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #4 dnia: 08.03.2011, 21:22:53 pm »
wkurzyłem się dzisiaj, bo nie dostałem nigdzie płyt OSB... ehh nic nie ma na tym zadupiu. Jeśli ściany mają mieć 50cm to jedna płyta OSB nie starczy. Żeby zaoszczędzić na materiale wykorzystam dość sporą płytę wiórową na spód (za która nie muszę płacić, bo taką posiadam, a i tak jej nie będzie widać). Z płyty OSB zrobię natomiast wszystkie ściany. Z tego względu, że będę miał więcej materiału terrarium będzie trochę szersze: 150x120x50cm. Co do UVB, to mam tylko zwykłą lampę z gwintem E27. Na kolejną zimę kupię świetlówkę. Jako podłoże wykorzystam dość gliniastą ziemię z mojej działki, którą zmieszam ze żwirem. Na kamienie też oczywiście się znajdzie miejsce. Będę musiał wybrać się na "polowanie" i nazbierać trochę więcej takich płaskich, które wykorzystam również na wybiegu. Jak już skończę robotę to wstawię jakieś zdjęcia.
Impossible is nothing

Offline Gallad

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 211
  • Reputacja: 9
  • 1 x Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #5 dnia: 09.03.2011, 09:35:54 am »
O widzisz, zaczynasz gadać sensownie ;) Płyta wiórowa na spód w celu zredukowaniu kosztów jest trafnym posunięciem, a że przy budowie ścian zwiększy Ci się trochę szerokość, to jeśli nie szkodzi ustawności przyszłego terra w Twoim domu, to wpłynie pozytywnie na luksus Twojego terra ;D Bo czym większe tym lepsze! Więcej miejsca dla żółwia, dla Ciebie możliwości aranżacji np jakiś nasyp ziemi, jakaś roślinka, jakiś mech, większy basenik, fajna kryjówka, itp. No wystrój łatwiej zorganizować Ci jakiś ciekawy będzie. Tym bardziej, że jak sam mówisz: masz ziemię (super, że taka gliniasta), kamienie znajdziesz i możesz naprawdę fajnie to wykorzystać, a dla żółwika będzie naturalnie. Im większe i bardziej pomysłowe terra tym lepiej. Dużo przeszkód w postaci korzeni, nasypów, kamieni zaowocuje dobrym stanem fizycznym i psychicznym gadziny. No i na takiej trasie już raczej nie będziesz miał problemów z przerośniętymi pazurkami ;) Zaś co do tej żarówki UVB, to zamontuj ją w ten sposób, że w połowie szerokości terra przymocuj deskę łączącą dwie boczne ściany. Do tej deski zamocuj tak aby zwisała żarówkę w samym gnieździe (bez oprawy). Żeby równomiernie na boki promieniowała. Jak w tym temacie: http://forum.zolw.info/terrarium-i-wybieg/terrarium-z-plyty-meblowej-z-nadstawka/ Przejrzyj go dokładnie, bo jest kilka fajnych rozwiązań dla Ciebie. Możesz też w terra zamontować coś ala folię aluminiową, która będzie odbijać światło w celu lepszego wykorzystania promiennika UVB.
« Ostatnia zmiana: 09.03.2011, 09:41:08 am wysłana przez Gallad »

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #6 dnia: 11.03.2011, 20:25:40 pm »
OK, mam już większość potrzebnych elementów. Spód już gotowy, boki też docięte. W niedzielę kupię folię na spód i ze 2m listwy 2x2cm, żeby można było to skręcić w solidną całość. Jak na razie dość potężnie to wygląda.
Zrobię również listwę nad terrarium na której w przyszłym roku zamocuję świetlówkę UVB typu "rura". Na jakiej wysokości ma być ona zawieszona? Listwa będzie szła wzdłuż dłuższego boku (tak jak w terrarium z linku, który poleciłeś) tyle że przez środek. Czyli do obu boków będzie ok. 60cm do oświetlenia. Najlepszym wyborem będzie chyba REPTI GLO 10.0 - 30W o długości 90cm (najdłuższa jaką znalazłem). I tu moje pytanie: na jakiej wysokości ją umieścić (od podłoża) tak aby zasięgiem obejmowała wszystkie kąty terrarium?
Impossible is nothing

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #7 dnia: 13.03.2011, 23:40:07 pm »
odpowie mi ktoś? Na jakiej wysokości ma być ta lampa?
Impossible is nothing

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #8 dnia: 14.03.2011, 00:41:05 am »
Są jeszcze takie lampy o długości 120 cm ---> http://www.exo-terra.com/en/products/linear_fluorescent_bulbs.php
Wg producenta, wszystkie świetlówki Repti Glo 10.0 są efektywne do 50 cm, nie ma więc sensu wieszania ich wyżej, lub nawet powyżej 40 cm, jako że żółw cały czas nie będzie siedział centralnie pod taką lampą.
Jak już sugerowano w kilku wątkach http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/uvb/ , http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/zarowki-uvb/15/ , http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/lampa-uvb-jak-zamontowac/ , http://forum.zolw.info/swietlowki-uvb-i-lampy-grzewcze/mocowanie-uvb/ najlepiej jest zawiesić świetlówkę tak, by na ok. 2/3 - 3/4 powierzchni terra żółw miał wszędzie odległość od lampy w granicach 25-35/40 cm, i nie stresować się, że do pozostałej części uvb nie dotrze przepisowo. Będzie się naświetlać podczas wygrzewania/wędrówek, a w tej dalszej części będzie cień/kryjówka, gdzie i tak się zakopie przed słońcem i światem.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #9 dnia: 14.03.2011, 01:08:42 am »
OK! Rzeczywiście, są na allegro świetlówki 120cm. Ta świetlówka powinna oświetlić w najgorszym wypadku 2/3 terrarium. Postaram się zawiesić ją po przekątnej, aby poza zasięgiem były tylko 2 kąty. Ale z drugiej strony, razem z przesyłką kosztuje ona 110zł. Za 128 (odbiór osobisty) mogę kupić 2x90cm. Różnica w cenie nie duża, a oświetlone będzie całe terrarium.
Impossible is nothing

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #10 dnia: 17.03.2011, 14:22:04 pm »
No, można powiedzieć, że częściowo skończyłem robotę. Terrarium już jest, podłoże też. Nie wygląda to jakoś super ciekawie, bo na razie nie mam roślinności, piaskowca, świetlówki UVB (mam na razie żarówkę UVB), jakichś korzeni i wielu innych rzeczy, które na pewno tam umieszczę.
Jak na razie koszt tego terrarium zamknął się w kwocie 106zł (z tym, że płytę wiórową na spód miałem za darmo).
Oto zdjęcia:











 

Dodano 17.03.2011, 14:23:40 pm
PS. jak edytować posty?
 

Dodano 17.03.2011, 14:43:51 pm
EDIT: Ostateczne rozmiary terrarium to 150x115x50cm. Jako podłoże użyłem 80l ziemi uniwersalnej z Castoramy, ok 180l gliniastej ziemi z działki, 30l żwiru i 10l grysu. W najniższych punktach wysokość podłoża to ok 10cm, przeważnie jest jej więcej, nawet do 25cm.
« Ostatnia zmiana: 17.03.2011, 14:43:51 pm wysłana przez only4fun »
Impossible is nothing

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #11 dnia: 17.03.2011, 14:49:48 pm »
Świetna robota, żółwikowi będzie dobrze w takim terro :)
Nawiasem mówiąc żółw bardzo ładny

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #12 dnia: 17.03.2011, 16:55:08 pm »
Fajne, przestronne, i widać że żółwik już zwiedza:)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline only4fun

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 1
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #13 dnia: 17.03.2011, 20:30:04 pm »
Jeszcze w sumie nie skończone. Muszę je jakoś ciekawie urządzić. Mam pytanie co do mocy świetlówki UVB. Wyczytałem że świetlówki z oznaczeniem 10.0 są polecane dla gadów bytujących w środowisku pustynnym. Dla stepowych polecają 5.0 choćby tutaj. Różnica w cenie jest znikoma więc tym się nawet nie sugeruję. Która świetlówka będzie lepsza?
Impossible is nothing

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Terrarium dla żółwia stepowego
« Odpowiedź #14 dnia: 17.03.2011, 20:48:39 pm »
Dla stepka zdecydowanie 10.0, to jest gatunek stepowy, nie tropikalny, 5.0 sprawdza się przy tropikalnych. Ewentualnie 8.0, ale jednak 10.0 najlepsze