Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.04.2024, 02:20:22 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Leoś, Mała i Broszka  (Przeczytany 159939 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Fausto

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 276
  • Reputacja: 10
    • Harley i reszta życia
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #255 dnia: 03.03.2013, 11:54:17 am »
Niesamowicie piękne żółwiki i terra. Zastanawiam się ile ważą te głaziska, które są w podłożu. Chyba musi być Ci bardzi ciężko je wyjmować do czyszczenia terra?

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #256 dnia: 04.03.2013, 10:45:56 am »
O ja piękne skorupeczki, maluszek wydaje mi się, że podrósł sobie od czasu kiedy byłam u Ciebie ;) Wszystkie cudowne  :-*

Ano podrósł, podrósł...teraz waży 360 gr. Jak byłaś u mnie to była go połowa..:)

Zastanawiam się dlaczego praktycznie każdy lampart w niewoli ma piramidki. Ostatnio oglądałam jakiś film o zwierzętach i były jako dodatek pokazane żółwie lamparcie żyjące na wolności- miały bardzo ładne skorupki (chociaż też nie w 100% równe) w niewoli chyba cięzko osiągnąć taki kształt.

Niestety, coś się nie udaje w domu uzyskać gładkich żółwi..:( Tak z moich obeserwacji to problem ten wynika z kilku przyczyn:
- przekarmiania;
- podawania zbyt dużych ilości suplementów mineralno-witaminowych
- zbyt niskiej wilgotności;
- za małej przestrzeni do chodzenia
Szczególnie ciężkim okresem jest zima, która niestety u nas trwa b. długo. Wilgotność przy załączonych grzejnikach spada dramatycznie, żółwie muszą siedzieć w terro, które nawet jeśli jest spore jest jednak przestrzenią ograniczoną. Z żarciem też jest problem. I one b. dużo jedzą - zima nie wpływa prawie zupełnie na zmniejszenie apetytów - a więcej śpią i mniej łażą. Nie można im też zupełnie zmniejszyć racji żywnościowych - bo dla nich nasze pory roku są odwrócone - nasza zima to u nich lato; a latem mają "zimę" i wtedy siedzą na wybiegu bez lamp.

Zastanawiam się ile ważą te głaziska, które są w podłożu. Chyba musi być Ci bardzi ciężko je wyjmować do czyszczenia terra?

3 kamienie są rzeczywiście ciężkie i kilka kg każdy z nich waży. Natomiast większość to tzw. kamień elewacyjny i te są leciutkie.

Fotkę terro postaram się jakoś wrzucić. Jak uda mi się gadziny po południu jeszcze pod lampą zastać.
« Ostatnia zmiana: 04.03.2013, 10:53:51 am wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #257 dnia: 04.03.2013, 14:50:29 pm »
ankan myslę, ze masz rację z przyczynami powstania piramidek. Tylko, że u Ciebie  zolwie mają kawałek miejsca do biegania- jedzą susz więc mało kaloryczny, wilgotność tez pewnie kontrolujesz często, mają naturalne słońce wiosną i latem no i nie dajesz im chyba witamin syntetycznych? Szukałabym jeszcze czegoś innego- może coś o czym nie wiemy powoduje, ze ten gatunek zółwia ma takie zdolności do piramidek mimo profesjonalnego dbania o te gady. Ciężko wyczuć, może za kilka lat będziemy mądrzejsi w tej kwestii :)
Oczywiście te piramidki nie ujmują gadom ani grama ich wdzięku i uroku- są piękne :)

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #258 dnia: 04.03.2013, 15:18:06 pm »
Są cudne  :-* Ja doświadczenia z tym gatunkiem nie mam żadnego ale wydaje mi się że za bardzo obniża się tę wilgotność. Że powinna być jendak nieco wyższa niż się przyjmuje. Poza tym to wiadomo że nie odwzorujemy naturalnego środowiska, silne różnice temperatur midzy dniem a nocą, różnice wilgotności, poranna rosa itd. Zapewne składa się na to cała masa rzeczy ;)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #259 dnia: 05.03.2013, 10:37:00 am »
Ano, widzisz She - nie tak idealnie wszystko u mnie wygląda, stąd i też te obserwacje.
Leosiowi jak był malutki dawałam za dużo Nutrobalu i innych mieszanek wapiennych - efekty widoczny. Z wilgotnością cały czas walczę - jest dużo lepiej, ale nie idealnie. Miejsca też niestety tak dużo nie mają - tym bardziej, że na lato też nie mam ogrodu a tylko balkon.

Oczywiście można szukać innych przyczyn i zapewne takie są - np. uwarunkowanie genetyczne; czy zbyt duże różnice między naturalnym klimatem w jakim żyją te żółwie a tym co możemy im u nas zaoferować. Na pewno błędne były informacje w necie, że one lubią sucho - gdyż np. w Tanzanii wilgotność nad ranem przekracza najczęściej 90%, a razadko spada w ciągu dnia poniżej 50%. 

Mnie te piramidki strasznie wkurzają.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline she

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 724
  • Reputacja: 11
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #260 dnia: 05.03.2013, 14:39:39 pm »
to może rzeczywiście problem lezy w mieszankach wapiennych i ich ilości - co do mieszanek wapiennych to ja od zawsze byłam za czystą sepią, której się nie przedawkuje. Jest mniej przyswajalna, ale można spokojnie podać co 2 karmienie i nic złego się nie stanie. Z produktem już gotowym różnie bywa niestety nie wiemy nigdy jakie są rzeczywiście proporcje, z czego dokładnie się to składa i jaki ma wpływ na organizm a szczególnie organy wewnętrzne, które muszą zmierzyć się z "chemią". Ciężko ocenić co powoduje taki wzrost u tych gadów- myślę, że ucząc się na błędach w przyszłości da się osiągnąć jakąś zmianę w hodowli- moze tak być, że gdzies na dzień dzisiejszy popełnia się błąd, który skoryguje sie dopiero w przyszłości. Ależ my ich nie znamy :) ciągle się człowiek uczy :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #261 dnia: 06.03.2013, 09:14:18 am »
W jakieś części na pewno. Teoria była taka, że skoro te żółwie są z zupełnie innych rejonów i prawie nic z możliwego do zaoferowania im menu nie odpowiada temu co jedzą w naturze + szybko rosną i skorupa potrzebuje budulca to trzeba trochę wzbogacać im pożywienie. I dalej myślę, że taki preparat z witaminami 1x w tygodniu + sepia, czy mieszanka wapienna bezwitaminowa z 1-2x w tygodniu jest OK. Po prostu nie należy przesadzać i stosować tego tak często jak na opakowaniach zalecają. Szczególnie przy młodych gadzinkach, szybko rosnących, które łatwo pokrzywić.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #262 dnia: 06.03.2013, 23:50:42 pm »
Śliczności! :) a do walcowej kryjówki już się chyba nikt nie zmieści  :laugh:
Co do piramidek z okresu dziecięcego ;) to jest przecież szansa, że w miarę dalszego przyrostu skorupy się trochę rozpłaszczą.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

TomaszW

  • Gość
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #263 dnia: 07.03.2013, 00:19:35 am »
Co do piramidek z okresu dziecięcego ;) to jest przecież szansa, że w miarę dalszego przyrostu skorupy się trochę rozpłaszczą.


Pod warunkiem zapewnienia odpowiednich..... warunków. ;D

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #264 dnia: 07.03.2013, 16:02:47 pm »
Semi - do kryjówki z kory dębu korkowego wchodzi jeszcze Broszka - ale ledwo, ledwo...:) Jak się przestanie mieścić to chyba kolejnego malucha będę musiała skołować, bo kryjówka mi sie podoba..:)

Piramidki - oczywiście, że powinny się zmniejszać, przynajmniej optycznie - o ile dotychczasowe obserwacje, co wpływa na ich powstawanie są dobre i zmiany poszły w dobrą stronę.

 

 

Dodano 07.03.2013, 21:22:19 pm
Foto wnętrza terra. Jakość kiepska - ale rano b. się śpieszę..:)
« Ostatnia zmiana: 07.03.2013, 21:22:19 pm wysłana przez ankan »
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #265 dnia: 10.03.2013, 22:35:36 pm »
Ale zielono, pięknie! A żółwinki widzę już przy korycie ;) Nie ma to jak zacząć dzień od porządnego śniadanka.
Mam taką samą żółwią wanienkę (no, moja może trochę mniejsza), sądząc po kamieniach włożonych w środek, domyślam się że musiały Ci ją notorycznie wywracać. ;)
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #266 dnia: 10.03.2013, 23:04:59 pm »
Nie, nie wywracały jej - ona jest zagłębiona w podłoże i wchodzi do niej ok. 2,5 l wody. Natomiast kamienie są po to, żeby Broszka mógł tam wejść i z niej wyjść. Jak ich nie było - to niestety nie potrafił się z niej wydostać.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline andzia

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 513
  • Reputacja: 6
  • Klementyna i Melania
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #267 dnia: 10.03.2013, 23:09:00 pm »
Ale super terrarium, żółwiki mają tam fajnie  :D
Pozdrawiam, Aneta i Gadzinki :)

Offline ןคภ ๒z

  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2314
  • Reputacja: 37
  • greki Stefan i Daisy
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #268 dnia: 11.03.2013, 08:28:25 am »
Genialne terrarium!  ;D
Możesz podać wymiary?
Pozdrawiam ןคภ ๒z

Offline Viktoria

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw żabuti (Geochelone denticulata)
  • **
  • Wiadomości: 5021
  • Reputacja: 70
Odp: Leoś, Mała i Broszka
« Odpowiedź #269 dnia: 11.03.2013, 11:33:15 am »
Ja też muszę u mnie zamontować takie kamienie bo Marginatka 10minut z basenika wychodzi  :P Rozwiązanie  problemu z wyborem podłoża łupkami jest świetne, stabilne oparcie dla nóg, nie pyli, a lamparciki i tak się nie zakopują więc nie potrzebują tyle luźnego podłoża. Bardzo fajnie :)