Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 11:11:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego  (Przeczytany 29795 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline żółwFranklin

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 0
Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« dnia: 08.10.2012, 09:17:01 am »
Co jest potrzebne w terarium dla żółwia wodno-lądowego ?  ::)

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #1 dnia: 08.10.2012, 09:23:44 am »
napewno akwarium :D odradzam napelnienie terrarium woda ;D potrzebna bedzie wysepka,lampa uvb,lampa grzewcza,grzalka do wody,filtr wewnetrzny i zewnetrzny no i zolw :P
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #2 dnia: 08.10.2012, 09:27:45 am »
Rośliny wodne, korzeń, kamienie. I drugie akwarium na pokarm (ryby, ślimaki) własnego chowu.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline żółwFranklin

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 0
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #3 dnia: 08.10.2012, 09:37:57 am »
A po co filtr wewnętrzny i filtr zewnętrzny?

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #4 dnia: 08.10.2012, 09:49:34 am »
nie wiem jakiej wielkosci jest twoj zolwi(wstaw jakies fotki) :) napewno potrzebne ci bedzie duze akwarium.musisz wiedziec ze zolwie dosc szybko brudza wode.(mam to wiem :P ) woda staje sie metna z odpadkami jedzenia i zacznie wydzielac dosc nieprzyjemny zapach.brudana woda bardzo zle wplywa na zolwia-powodujac wiele chorob.raczej nie jest mozliwe w duzym akwarium znienianie co 2 dni wody.a mniejwiecej co tyle powinno sie ja wymieniac nie majac filtrow :) jesli zolwik jest malutki to wystarczy ci zwykly filtr wewnetrzny dopasowany do litrow akwarium ktore masz.z chwila kiedy gadzina zrobi sie dosc duza,zwykly jeden filtr nie da rady czyscic.ja stosuje jeszcze dodatkowo filtr zewnetrzny ktory jest duzo bardziej silny :) mozesz jeszcze stosowac taka taktyke:jeden filtr wewnetrzny+karmienie zolwia w osobnej misce nie w akwarium.takim sposobem nie bedziesz dodatkowo zabrudzac wody w akwa.ale z tym ostroznie.woda w misce musi byc takiej samej temp.co w akwa z ktorego bierzesz zolwia.a natomiast miska w ktorej karmisz,nie moze byc urzywana do innych czynnosci domowych.musi byc kompletnie czysta od srodkow chemicznych itp. :)
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline żółwFranklin

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 0
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #5 dnia: 08.10.2012, 13:47:51 pm »
Dziękuje Ci bardzo , bardzo mi pomogłaś ; )
 

Dodano 08.10.2012, 13:56:21 pm
A jeszcze zapytam po co jest dla niego lampa uvb ?
« Ostatnia zmiana: 08.10.2012, 13:56:21 pm wysłana przez żółwFranklin »

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #6 dnia: 08.10.2012, 14:09:45 pm »
to zolw wodno-ladowy.juz po nazwie widac,ze wychodzi na lad.po to zeby zaczerpnac slonca.czyli poopalac sie :) w domowych warunkach ma do dyspozycji akwarium,w ktorym trzeba mu zapewnic mozliwosc czerpania promieni uvb(slonecznych) do tego ta lampa.wytwarza promienie uvb.zastepujac slonce.taka lampa musi byc skierowana w strone wysepki.
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline żółwFranklin

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 0
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #7 dnia: 08.10.2012, 14:30:23 pm »
A za ile jest taka lampa uvb ?

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #8 dnia: 08.10.2012, 14:33:14 pm »
w tym niestety ci nie pomoge :( nie mam pojecia ile w polsce takie lampy kosztuja,ale mysle ze to nie drogi zakup.przejdz sie do sklepu dla zwierzat i popytaj.
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #9 dnia: 08.10.2012, 14:44:00 pm »
A za ile jest taka lampa uvb ?

Kompakt UVB 5.0 (polecam Repti Glo) powinien kosztować nie więcej niż 50 zł, świetlówkę trzeba wymieniać raz na rok.
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline żółwFranklin

  • Żółw grecki (Testudo hermanni)
  • **
  • Wiadomości: 91
  • Reputacja: 0
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #10 dnia: 08.10.2012, 15:00:33 pm »
Dziękuje Wam ; )
 

Dodano 08.10.2012, 15:03:36 pm
A lampka nocna może być jako do żarówki UVB ?
« Ostatnia zmiana: 08.10.2012, 15:03:36 pm wysłana przez żółwFranklin »

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #11 dnia: 08.10.2012, 15:19:08 pm »
Żarówka UVB ma duży gwint, taki jak normalne żarówki, można ją wkręcić spokojnie w taką lampkę, stojącą koło akwaterro, albo jeszcze lepiej typu klips przytwierdzoną do krawędzi.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #12 dnia: 09.10.2012, 17:59:14 pm »
Witam

Jeśli mógłbym coś dodać - dla takiego żółwia ważne jest, aby miał wodę o odpowiedniej temperaturze, ale może być pokojowa - byle ponad 20 st. C. tak do 30 st. C. Ale ostrożnie z termometrem - szklany pewnie rozbije, lepiej przykleić do szyby akwarium.

Poza tym woda musi być czysta, jak już pisano. Dlatego lepiej żółwia karmić w osobnej misce z wodą. Tutaj trzeba być ostrożnym - jśsli mamy 2 żółwie, jeden większy, to przy karmieniu może odgryźć drugiemu łapę - lepiej karmić osobno.
Ja polecam częstą wymianę wody - miałem akwarium 80 litrowe, ale wody nie może być zbyt dużo, żeby żółw się nie utopił.

Filtry i grzałki - jest problem, takie żółwie są aktywne i ciekawskie i mogą zniszczyć filtr i grzałkę !!!, a są to urządzenia pod napięciem elektrycznym w  połączeniu z wodą nieszczęście gotowe ...

Lepiej mieć nad akwarium lampkę z żarówką tak 60 - 75 Wat, żeby ogrzewał wodę, a przede wszystkim - wyspę dla żółwia.

Wyspa jest niezbędna, gdyż żółw będzie tam spędzał sporą cześć dnia, żeby się wygrzewać. Najlepiej sprawdzają się tzw. korzenie - drewno z torfowiska, które w można nabyć w sklepie zoologicznym. Jest w miarę lekkie i żółw może wbić pazury, żeby się wspinać.

Trzeba uważać na kamienie, żeby żółwia nie przygniotły albo żeby żółw nimi nie rozbił szklanego akwarium.

Ja miałem akie żółwie przez 12 lat, w zimie wystarczyła Im zwykła żarówka np. 60 Wat, a w lecie koniecznie wybieg na zewnątrz, żeby mogły zażywać kąpieli słonecznych - przynajmniej przez 2-3 miesiące.
Wtedy też dość dużo wody, żeby mogły się chować przed upałem i ptakami. I oczywiście wyspę.

Pokarm urozmaicony: surowe chude mięso - drobno krojone, ser - krojony, sałata, gotowane na twardo jako - koniecznie ze skorupkami.

Ja nie byłbym zwolennikiem dawania żywych ryb i ślimaków, choć można, nawet kijanki i żaby ... Warto urozmaicać dietę o rośliny wodne - byle nie z natury, bo można przynieść choroby i pasożyty, lepiej ze sklepu ...

Te żółwie są żarłoczne, szybko rosną, dużo brudzą. Są bardzo szybkie i płochliwe. Czasem chorują na choroby oczu lub pancerza, jeśli nie mają wyspy i słońca - żeby suszyć skorupę i urozmaicnego i regularnego pożywienia - brak witamin.
Chorobę oczu można leczyć Oxcycortem - nie pamiętam jak sie to pisze.

W jakim jest wieku żółw ?
« Ostatnia zmiana: 09.10.2012, 18:05:54 pm wysłana przez Zawisza2009 »
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #13 dnia: 09.10.2012, 18:17:46 pm »

Ja polecam częstą wymianę wody - miałem akwarium 80 litrowe, ale wody nie może być zbyt dużo, żeby żółw się nie utopił.





:laugh: :laugh: zawies mu kolo ratunkowe na akwa :laugh:
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline Zawisza

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 144
  • Reputacja: 2
Odp: Wyposażenie akwarium dla żółwia wodno-lądowego
« Odpowiedź #14 dnia: 09.10.2012, 18:21:34 pm »
No powiedzmy, że ratunkowy .... konar ... Ale jaki mi urosły, to  tę wodę z akwarium to potrafiły i nieźle wychlapać ...

Ale naprawdę, to są spece od demolki, żadna szklana grzałka czy termometr nie wchodzi w grę, a i z filtrem sobie poradzą ...

Choćby, żeby się podrapać po skrupce ...żadne przyssawki tego nie przetrzymają ...
Jeden jest Wszystkim i Wszystko jest Jednym, co dajesz, jest tym co dostajesz z powrotem.