Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:40:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zwłoki żółwi [cała Polska]  (Przeczytany 41357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #15 dnia: 11.03.2010, 23:54:47 pm »
Witam, Przeważnie staram się wyciągnąć jak najwięcej informacji od wcześniejszych właścicieli. Również ocena zewnętrznego stranu zdrowia zwierzęcia pozwala przypuszczać na co należałoby zwracać głównie uwagę. Na razie za dużo sekcji nie udało mi się przeprowadzić (chyba to dobrze rokuje w kwestii zmniejszenia ilości zgonów tych gadów w prywatnych hodowlach). Głównym problemem jest dieta i konsekwencje z nią związane. Kolejnym są kule żółtkowe np. nawet samica żółwia czerwonolicego wielkości 13,5 cm je posiadała. Inną kwestią są takie przypadki jak zaczopowanie jelita 2 małymi kawałkami podłoża w postaci żwirku. Owszem na RTG i USG byłoby możliwe ustalenie czegoś takiego jednak nie zawsze jest to możliwe. Znane mi są przypadki zaczopowania jaj u jaszczurek u których niczego nie było widać na zdjęciu. Tylko pamiętaj, że my już piszemy o martwych żółwiach, a więc najlepsza jest tutaj sekcja do określenia różnych wewnętrznych zmian. Niestety badania krwi o których wspomiałaś wymagałyby odpowiedniego laboratorium, a z tego co się orientuje to większość z pobranych próbek jest wysyłana do Niemiec. Stąd pewnie brak jakiś szczegółowszych informacji. Sprawa MBD jest naprawdę tematem jak rzeka, ogólnie większość z żółwi w hodowlach cierpi lub cierpiało na tą przypadłość. Osobniki o których wspomniałem miały naprawdę niebywale miękki pancerz.

Podsumowując człowiek cały czas się uczy i kompletuje odpowiednią dokumentację do której będzie cały czas wracał i się opierał. Może z czasem uda się coś sensownego odkryć lub zestawić, póki co na razie pozostaje dalej pracować. Na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że najważniejsze jest propagowanie cały czas prawidłowej wiedzy w zakresie chowu tych gadów, oraz zapobieganie chorobom zamiast je leczyć bo niestety leczenie zwierząt egzotycznych na razie u nas raczkuje w porównaniu z innymi krajami. Chociaż i tak z roku na rok widać coraz większe postępy. Ponieważ nie jestem studentem weterynarii więc bardziej skupiam się na budowie anatomicznej gdyż uważam, że zestawiając jak najwięcej informacji praktycznych pozwoli to później na wykonywanie weterynarzom zabiegów chirurgicznych na tych zwierzętach.

Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #16 dnia: 12.03.2010, 05:48:37 am »
Serpentin jak to ogólnie większość żółwi cierpi na MBD ?
Jak to większość ?
Konkretnie ?
Alicja

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #17 dnia: 12.03.2010, 10:09:19 am »
To w sumie dobra wiadomość, że coraz mniej żółwi umiera z powodu zaniedbań właścicieli.
Kule żółtkowe też wychodzą na RTG. Nie wiem jakieś wielkości. Ale pewno jak dają objawy zewnętrzne – zwierzak przestaje jeść i staje się apatyczny, to zostaje usunięcie operacyjne.
Wiem, ze w Twoim przypadku masz do czynienia z martwymi żółwiami, wiec badania krwi sensu nie mają.
Podstawowe badania krwi w Polsce zrobią – nie wiem właśnie jak z elektrolitami. Mówisz, że do Niemiec wysyłane są te próbki?

MDB to faktycznie temat rzeka - ale ładnie widać zmiany na RTG – jak byś chciał to mam takie całkiem ładne prześwietlenie żółwia z tym schorzeniem w początkowej jeszcze fazie – widać lekkie rozrzedzenia tkanki kostnej, przechodzącej w tkankę łączną.
A u tych co miały taki bardzo miękki pancerz – zauważyłeś też inne zmiany – miały powiększone nerki, wątrobę? Czy zauważyłeś samoistne pęknięcia kości?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #18 dnia: 12.03.2010, 10:48:52 am »
W tych badaniach, które ja widziałam poddano sekcji pewną grupę żółwi i wyszły im bodajże właśnie zmiany w narządach m.in. powiekszenie wątroby.

Miałam swego czasu do czynienia z ludzkimi sekcjami, czytałam protokoły, które są zresztą bardzo szczegółowe i obejmują ustalenie wielu rzeczy, ale ludzka medycyna jest na innym etapie a u nas profesjonalne leczenie żółwi rzeczywiście jeszcze raczkuje.
Uważam że wyjaśnienie przyczyny smierci żółwia, który w niewyjaśniony sposób nagle padł może być wartościowe pod względem nauki o tych gadach, ale bez fachowej wiedzy na pewno nie jest łatwo sprostać temu zadaniu.

A czy już robiłeś jakąś sekcję i czy udało się coś ustalić?
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #19 dnia: 12.03.2010, 16:32:50 pm »
Jeśli ktoś chce bawić się w naukowca i oczekuje,że się Mu będzie powierzało zwłoki swojego ukochanego pupila musi być precyzyjny i wiarygodny.Powinien podawać liczbę zbadanych egzemplarzy ,rodzaj dolegliwości , sztuk tyle ,a tyle miało taką dolegliwość : .........., prawdopodobna przyczyna zgonu : ............., bądź procentowo.Na ilość zbadanych ileś procent cierpiało na : ..... itd. Aby można było ocenić skalę problemu.
Poza tym tutaj ludzie kochają swoje żółwiki bardzo.Każdy opiekuje się jak najlepiej potrafi.Pisząc "większość" - obrażasz większość.
Bo to co napisałeś - wiemy - tu od Beaty i Jej artykułów.Nic nowego to nie jest. W tak poważnych sprawach ogólnikowo się nie rozmawia.  >:D
Alicja

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #20 dnia: 12.03.2010, 20:26:19 pm »
Witam.

Alicja ale widzę, że trochę nie umiesz się postawić w mojej skórze. Nie mam zamiaru bawić się w naukowca, tylko poważnie zajmuje się projektem anatomicznym różnych gatunków żółwi na uczelni. Związku z tym że nie robię tego dla siebie samego więc również nie mogę na lewo i prawo wypisywać wszystkich wnisków. To tak jak pracując jako informatyk w jakieś firmie nie będziesz przecież wypisywać wniosków, spostrzeżeń etc. na temat technologi jakimi aktualnie się zajmujecie.

Cytat: Alicja
Powinien podawać liczbę zbadanych egzemplarzy ,rodzaj dolegliwości , sztuk tyle ,a tyle miało taką dolegliwość : .........., prawdopodobna przyczyna zgonu : ............., bądź procentowo.Na ilość zbadanych ileś procent cierpiało na : ..... itd. Aby można było ocenić skalę problemu.

Dlatego mimo najszczerszych chęci niestety nie mogę spełnić życzenia. Pamiętaj, że takimi informacjami dzieli się dopiero po projekcie, a nie trakcie takich badań. Wierz mi, że posiadam szczegółową dokumentację fotograficzną oraz tekstową po każdej z sekcji. W stosownym czasie   podzielimy się nią w ramach różnych sympozjów naukowych, a później zostanie ona pewnie umożliwona do wglądu publicznego.

Cytat: Alicja
Bo to co napisałeś - wiemy - tu od Beaty i Jej artykułów.Nic nowego to nie jest. W tak poważnych sprawach ogólnikowo się nie rozmawia
Mam nadzieję, że teraz rozumiesz powiedzmy pewnego rodzaju małą szczegółowość.


Cytat: Beata
A czy już robiłeś jakąś sekcję i czy udało się coś ustalić?
Na to pytanie rzecz jasna mogę odpowiedzieć. Do tej pory wykonaliśmy 5 sekcji z czego 4 stanowiły żółwie czerwonolice (Trachemys scripta elegans) i żółwiak chiński (Pelodiscus sinensis). Udało się również wywnioskować prawdopodobne przyczyny zgonu owych gadów.

Jeśli chodzi o poszczególne choroby, anatomie, badania bo tak różnorodne tematy pojawiły się w tym "nietypowym" bo z tego sobie zdaję sprawę ogłoszeniu. To sugeruję pozakładać osobne tematy na forum w konkretnych działach gdzie może wypowiedzą się również jacyś lekarze weterynarii. A tutaj dałbym sobie z tym spokój bo zrobił się nam hydepark.

Pozdrawiam i przepraszam, że niektórych zawiodłem pewnymi ograniczeniami w wypowiadaniu się na temat prowadzonych badań.
« Ostatnia zmiana: 12.03.2010, 20:29:19 pm wysłana przez Serpentin »
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #21 dnia: 12.03.2010, 20:51:53 pm »
I tak uważam,że 5 sekcji to za mało żeby coś stwierdzać.Nie musi Ci się to podobać.Każdy ma prawo do własnego zdania.
I mnie nie musi podobać się Twoje.Na tym polega wolność słowa.
Nadal uważam,że słowo większość nie było na miejscu i już.Bo na jakiej podstawie.
Alicja

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #22 dnia: 12.03.2010, 21:10:10 pm »
Serpentin, ależ nikt tu od Ciebie nie chce wyciągnąć wszelkich wyników i wniosków z Twoich badań, które są jeszcze w trakcie.
Natomiast, tak jak napisała Alicja, potencjalne osoby przed oddanie zwłok swojego żółwia chcą wiedzieć, że coś czemuś służy. A do tego potrzebują danych a nie tylko informacji, że mamy taki-a-taki projekt. Sekcje zawsze wzbudzają emocje. Chcemy mieć po prostu pewność, że dzięki tym badaniom rzeczywiście uda się zmniejszyć śmiertelność wśród gadów, a nie jest to np. krojenie zwłok dla własnej ciekawości. Stąd pytania, co udało Ci się ustalić - choćby w przypadku 1 osobnika. Czy ustalenia z sekcji dają większa wiedzę niż mamy na temat przyczyn śmierci oglądając żółwia i znając jego warunki bytowe.
Ja np. mogę Ci napisać co stwierdziliśmy po badaniach szkieletu ludzkiego - wiek, płeć, choroby, potencjalny powód śmierci. Żadna tajemnica.
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #23 dnia: 13.03.2010, 07:02:39 am »
A fuj ...
Jaka robota  :o
Pięknie to Ankan napisała.Dziękuję.Serpentin w ogóle mnie nie zrozumiał.
I nie zrozumiał do końca powagi swojego ogłoszenia.
Nie czuć jest u Ciebie szacunku do zmarłego żółwika.I nie przeprosiłeś za słowo "większość".Pomyśl spokojnie- piszesz do nas hodowców,większych,mniejszych,różnych i stwierdzasz,że większość hodowców ma chore zwierzęta.
Uderzasz nas w samo serce - w czułe miejsce.I spalasz temat.
Ankan to mądra dziewczyna,bywa wścibska  ;), ale mądra i ma wiedzę. Nadawałaby się do tych sekcji zwłok.  ;)

P.S. A co do technologii jakimi się zajmujemy - to ściąganie należności przede wszystkim, bo są kłopoty i wszystko inne stało się mało ważne  :(
A inne technologie - to moje własne - uczciwość i szacunek dla klienta - odbiorcy.
Alicja

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #24 dnia: 13.03.2010, 12:51:37 pm »
Alicja - coś mam wrażenie, że za wiele się już w temacie nie dowiemy...:(
Serpentin się chyba obraził za nasze wścibstwo....albo nie ma dostatecznych danych żeby je zaprezentować i tym samym uwiarygodnić swoje ogłoszenie i potrzebę badań.

CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #25 dnia: 13.03.2010, 14:21:31 pm »
Pewno się obraził.Ale powinien był założyć ,że takie pytania padną i się bardzo dobrze przygotować na to. Nikt tu nie ma po kilka lat i każdy myśli rozsądnie. Nie jest tak w życiu łatwo. Ktoś rzuci temat i wszyscy hura ! Biegną za nim.
Alicja

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #26 dnia: 13.03.2010, 17:19:50 pm »
Ja bardzo się cieszę że jest taki Serpentin który chce się tym zajmować i że daje takie ogłoszenie i gdyby mi żółwik padł nie miałabym żadnych problemów z tym żeby mu go na sekcję oddać. Pamiętajmy że on się dopiero uczy i sekcje wykonuje pod okiem pani profesor. Gdyby każdy myślał że "jemu to nie dam bo on jeszcze nie ma doświadczenia, bo zrobił sekcję tylko 5 żółwi" to by nie miał na czym się uczyć. I nasza polska wiedza pod tym względem stałaby w miejscu. Wiem że jest to przykre dla właściciela gdy jego żółwik po śmierci jest krojony, ale to jest dla potrzeb nauki. W końcu chcemy się dowiedzieć jaka była przyczyna jego śmierci i nie obchodzi nas na co padły inne żółwie których sekcje robił Serpentin. Zakopanie zdechłego zwierzaka wiele pożytku nie przyniesie, a oddanie go dla studenta sprawi że jego wiedza i doświadczenie będzie się rozwijać.

A tak na marginesie to że ktoś nie odpisuje od razu jeden czy dwa dni nie oznacza od razu że się obraził.
Stefanka

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #27 dnia: 14.03.2010, 10:28:00 am »
Tak jest Anno-Dario. Pewno masz dużo racji. Ale powinien się przygotować i spokojnie tłumaczyć aż do skutku.
Może niektórzy żeby komuś zaufać - potrzebują więcej czasu i więcej informacji.
No niestety ja bym nie oddała w tym momencie zwłok żółwika.  :(  A Ankan bym oddała. To ta różnica.
Alicja

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #28 dnia: 14.03.2010, 23:38:39 pm »
Anna-Daria - nikt z nas kwestionował tutaj ani potrzeby wykonywania sekcji, ani osoby Serpentina z uwagi na dotychczasowe doświadczenie. Chcieliśmy się jedynie czegoś więcej dowiedzieć o projekcie i jego możliwościach poznawczych. A to chyba nic złego? Gdy wstawiamy jakiś temat na forum - czyli widok publiczny musimy się liczyć z różnymi pytaniami innych forumowiczów. 

Alicja - bardzo mi miło, że byś mi zaufała...:)
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ

Offline Basia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1991
  • Reputacja: 37
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #29 dnia: 15.03.2010, 08:31:31 am »
A czy ta pani profesor ma adekwatne kompetencje i jakie?