Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 12:21:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zwłoki żółwi [cała Polska]  (Przeczytany 41342 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Zwłoki żółwi [cała Polska]
« dnia: 12.01.2010, 23:32:10 pm »
Zwłoki żółwi [Cała Polska]

Przyjmę zwłoki różnych gatunków żółwi, zarówno tych wodnych jak i lądowych. W zamian oferuję darmową sekcję zwierzaka z której do wglądu właściciela udostępniane są zdjęcia.



Rozumiem, że ogłoszenie jest nietypowe jednak chyba lepiej przekonać się z jakiego powodu padł gad, aby w przyszłości nie dopuścić do powtórzenia sytuacji na innym osobniku. Mam nadzieję, że ból po stracie zwierzaków nie przyćmi Wam spojrzenia na sprawę i zamiast zakopywać zwłoki w ogródku lub wyrzucać je na śmietnik przekażecie żółwia na sekcje. W ten sposób śmierć Waszego gada nie pójdzie nigdy na marne.


Przesyłka:
Zdecydowanie preferowany jest odbiór osobisty na terenie Krakowa, jednak po wcześniejszym kontakcie i zapakowaniu według podanych prywatnie instrukcji na ten temat możliwa jest wysyłka.

Dane kontaktowe:
serpentin@op.pl
gg 1793565

Pozdrawiam Serpentin
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline malwa

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2491
  • Reputacja: 69
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #1 dnia: 13.01.2010, 10:44:08 am »
Super sprawa Serpentin, chyle glowe jesli wiez co robisz... sama mialam z tym problem i to jeszcze z geochelone elegans  :( .

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #2 dnia: 13.01.2010, 16:08:25 pm »
serpentin jeśli potrafisz robić takie rzeczy to jesteś zawodowcem
Pozdrawiam Jakub

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #3 dnia: 13.01.2010, 21:36:06 pm »
Jak mój żółwik zdechł to mi na innym forum też proponowali żebym wysłała żółwika do Serpentina. Niestety ja mieszkam w Holandii, więc wysyłka zdechłego żółwia przez granicę byłaby ryzykowna. Ale jakbym mieszkała w Polsce to na pewno bym skorzystała, bym przynajmniej wiedziała co się stało mojemu żółwiowi. A ten "sekcjarz" z Holandii do którego mój żółwik powędrował niestety zapadł się pod ziemię razem z moim Franusiem.

A co do zdjęć to ja bym bardzo chciała wiedzieć jak wygląda na zdjęciu kręgosłup żółwia i skorupka z drugiej strony.
Stefanka

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #4 dnia: 13.01.2010, 23:36:34 pm »
Oj niestety o zawodowstwie ciężko tutaj pisać, ale na pewno staram się zdobyć niezbędną wiedzę w zakresie anatomii żółwi i diagnozowania przyczyn zgonu. Od razu uprzedzając dalsze pytania nad całością czuwa pani profesor, która jest weterynarzem inaczej by to nie miało sensu.

Jeśli chodzi o dalsze dyskusję w sprawie takich sekcji i pytań jak to wygląda to zapraszam na PW albo jeśli będzie więcej zainteresowanych do założenia osobnego tematu (tylko proszę o linka na PW żebym wiedział gdzie pisać).  Bo chciałbym, żeby ten temat pozostał jednak ogłoszeniem, za którego podklejenie przez moderatorów bym się nie obraził.

Pozdrawiam Serpentin
PS anna-daria - jak znajdę wolną chwilę to podeślę Ci takie zdjęcie na PW.
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Nocturne

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 0
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #5 dnia: 14.01.2010, 00:11:24 am »
Straszne..... na prawdę.... zatkało mnie.... :-X :-X

Offline anna-daria

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 10
  • Geochelone pardalis
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #6 dnia: 26.01.2010, 22:24:29 pm »
Ja bym chciała wiedzieć jak wygląda dokładnie taka secja zwłok i co się dokładnie bada. Mój żółwik zdechł napoczątku grudnia, zaniosłam go do sklepu i oni mieli go wysłać na sekcję. Czekałam ponad 1,5 miesiąca i się upominałam o te wyniki i w tym tygodniu pani ze sklepu dzwoni do mnie i mówi że sekcja nic nie wykazała i nie wiadomo czemu ten żółw padl. Czy wogóle jest to możliwe? Ona mi mówiła że nie miał pasożytów, bakterii ani wirusów, ale mi się wydaje że jak się dokładnie wszystko zbada to powinno coś wyjść, w końcu po to jest ta sekcja żeby dojść przyczyny. Trochę się zdenerwowałam i wybieram się na konfrontację z tą panią, więc chciałabym coś wiedzieć na ten temat. A czy oni powinni zrobić protokół z secji lub coś takiego, żeby wykazać że nic nie znaleźli? I czy np. jest możliwe że w ciągu tego miesiąca jak żółw był w lodówce to przyczyna zgonu(np. pasożyty) mogły zginąć???
Stefanka

Offline Jakub

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1516
  • Reputacja: 23
  • Testudo Hermanni żółw grecki o imieniu Tuptuś
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #7 dnia: 27.01.2010, 15:41:09 pm »
ja też byłbym zainteresowany wyglądem takiej sekcji
Pozdrawiam Jakub

Offline witia

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1552
  • Reputacja: 69
  • Posiadany gatunek: 2 x Testudo hermanni hermanni
    • Strona poświęcona hodowli żółwi greckich
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #8 dnia: 27.01.2010, 18:07:30 pm »
pani ze sklepu dzwoni do mnie i mówi że sekcja nic nie wykazała i nie wiadomo czemu ten żółw padl. (...) A czy oni powinni zrobić protokół z secji lub coś takiego, żeby wykazać że nic nie znaleźli?

Ciekawe tylko, czy Twój żółw tej sekcji został rzeczywiście poddany?! Być może nie została ona w ogóle przeprowadzona, a pani ze sklepu chciała Cię tylko tą informacją zbyć. Nie znam się na tych sprawach aż tak dobrze, ale też wydaje mi się, że podczas takich zabiegów spisuje się jakieś protokoły, chociażby w celach naukowych. A nawet jeśli ta sekacj została przeprowadzona to też pytanie w jaki sposób? Normalnie to się wykonuje szereg badań, żeby znaleźć przyczynę śmierci. W przypadku Twojego żółwia były to może jakieś podstawowe, tzn. mało wnikliwe, stąd ta niejasność co do przyczyny śmierci.

I czy np. jest możliwe że w ciągu tego miesiąca jak żółw był w lodówce to przyczyna zgonu(np. pasożyty) mogły zginąć???

Jeżeli żółw był zarobaczony i było to bezpośrdenią przyczyną zgonu, to nawet i po miesiącu dałoby się to stwierdzić, bądź wykluczyć. Robaki tak szybko z organizmu się nie "ulatniają".
« Ostatnia zmiana: 27.01.2010, 18:12:00 pm wysłana przez witia »
Pozdrowienia, Wojtek
www.testudo-hermanni.prv.pl

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #9 dnia: 07.03.2010, 17:12:23 pm »
Witam, Cóż chciałbym pokazać nawet szczegółową fotorelację z takiej sekcji tylko już raz miałem nieprzyjemne doświadczenie z innym forum, na którym usunięto mi nawet to ogłoszenie ponieważ ponoć jacyś ludzie próbowali samodzielnie wykonywać takie sekcje. Ogólnie nie wykluczone, że kiedyś będzie możliwość zobaczenia mojej prezentacji poświęconej anatomii tych gadów w ramach jakiegoś spotkania lub imprezy.

Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Beata

  • Administrator
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • ***
  • Wiadomości: 2735
  • Reputacja: 82
  • Administrator ogólny
    • Serwis o żółwiach lądowych
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #10 dnia: 07.03.2010, 17:38:57 pm »
Ja nie widzę przeszkód wszak pod jednym warunkiem. Ma to być rzetelny, dokładnie opisany materiał omawiający anatomię i ewentualne przyczyny zgonu oraz zmiany w narządach wewnętrznych, nie szukanie taniej sensacji i epatowanie widokiem krwi. Trzeba pamiętać, że było to żywe stworzenie i jego zwłokom należy się pewien szacunek.
Na forum jest sporo osób, które żywią do tych gadów uczucia, ja się do nich zaliczam i nie ukrywam że widok taki jest po prostu dla mnie przykry i nic na to nie poradzę. Z drugiej strony rozumiem potrzebę badań i towarzyszący jej naukowy, chłodny racjonalizm.   

Jakub są zdjęcia sekcji na necie w różnych miejscach. Było nawet kiedyś takie polskie badanie prowadzone o ile pamiętam we Wrocławiu. Jeśli Cię to bardzo interesuje napisz mi pw to poszukam linków.
Jak zamieścić ogłoszenie adopcyjne (czyli oddam/przygarnę żółwia)
-> KLIKNIJ TU

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #11 dnia: 07.03.2010, 18:25:47 pm »
O rany  :( I tu czar pryska , a rozsądek bierze górę. Może bez publicznych zdjęć jednak. Ale badać trzeba, bo inaczej się nie da.A potrzebujemy tego , by naszym żółwiom żyło się lepiej. Byśmy wiedzieli więcej i byli mądrzejsi dla Ich dobra. Byśmy nie przypuszczali, a byli zawsze pewni czy postępujemy poprawnie.
Alicja

Offline Serpentin

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 478
  • Reputacja: 18
    • Turtle Day/ Dzień Żółwia
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #12 dnia: 11.03.2010, 12:27:01 pm »
Alicja ja również uważam, że hmm nie jest to przyjemna sprawa szczególnie jak przychodzi zrobić sekcję osobnikom, które znało się osobiście. Tylko wierz mi zajmując się taką tematyką poznajemy lepiej te gady. Uważam, że później posiadając odpowiednie dane można pomóc nie jednemu żółwiowi, albo chociaż przekonać właścicieli męczących żółwie, że wygląd zewnętrzny to nie jedyny wyznacznik ich stanu zdrowia. Ile razy przecież spotkaliśmy się z twierdzeniem, ale mój żółw to je i nic mu nie jest? - a gdyby w odpowiedzi dał ktoś porównanie wątroby po odpowiedniej diecie i nie odpowiedniej? Albo gdyby dostał dawkę zdjęć żółwi, które miały tak zaawansowane MBD, że ich pancerz po wyjęciu ciała można było złożyć na pół?

Co do Twojej propozycji Beata to się o tym pomyśli, bo nie widzę problemu nawet napisać artykuł o tej tematyce. Ogólnie będę miał jeszcze inną propozycję ale o tym już na PW ;)

Cytat: Beata
Na forum jest sporo osób, które żywią do tych gadów uczucia, ja się do nich zaliczam
 
Mimo wszystko również należę do takich osób ;) Mam przecież swoją wesołą pokaźną grupę, których obserwacja dostarcza mi wiele przyjemności. Choroba, czy też nie daj boże śmieć jakiegokolwiek przeżywam jak każdy normalny opiekun.

Pozdrawiam
Odpowiedzialny opiekun to taki, który stara się zapewnić zwierzęciu podstawowe warunki zoohigieniczne i otwarty jest na konstruktywną krytykę.

Offline Alicja

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 343
  • Reputacja: 9
  • żółw stepowy-Piękna
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #13 dnia: 11.03.2010, 17:16:16 pm »
Hej Serpentin  :)
Przecież jasna sprawa  ;)
Jakby te badania jeszcze tak podśpieszyć - to więcej zdrowych,długożyjących żółwików by było  ;)
I może wreszcie by się jakaś książka ukazała - uwzględniająca bieżącą wiedzę. Bo ciągle są niedomówienia i stare wydania wciąż krążą. 
Alicja

Offline ankan

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw pustynny (Geochelone sulcata)
  • ***
  • Wiadomości: 9194
  • Reputacja: 170
  • Posiad. gat: Żółw lamparci (Geochelone pardalis)x3
Odp: Zwłoki żółwi [cała Polska]
« Odpowiedź #14 dnia: 11.03.2010, 20:29:25 pm »
Serpentin, a mnie ciekawi co można podczas sekcji ustalić.
Bo np. MDB, dnę moczanową, uszkodzenia nerek, wątroby, zapalenie płuc, pasożyty, czy połknięte ciało obce można ustalić na podstawie RTG, USG, badania krwi i kału.
Nawet badania krwi byłyby ciekawsze - tak w sumie to szukałam w necie - ale nigdzie nie znalazłam takich wyników - a przy n-seriach badań np. żółwi ze zmianami w nerkach można by opracować wzorzec do oceny stopnia uszkodzenia tego organu. Tak samo dla MDB właściwy i zaburzony poziom stosunku Ca do P.
Ale wracając do sekcji - Robicie jakieś badania pod kątem toksykologii? Patologii zmian w tkankach? Wiesz coś więcej o żołwiach których zwłoki do Ciebie trafiają - np. czym były żywione, w jakich warunkach trzymane - żeby powiązać wyniki badań z sekcji z warunkami bytowo-żywieniowymi?
CHCESZ ODDAĆ LUB ADOPTOWAĆ ŻÓŁWIA KLIKNIJ TUTAJ