Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 13:18:24 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: po co żółwiowi jedzenie kamieni  (Przeczytany 7860 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline magdag

  • Żółw egipski (Testudo kleinmanni)
  • *
  • Wiadomości: 288
  • Reputacja: 10
po co żółwiowi jedzenie kamieni
« dnia: 29.06.2016, 17:40:55 pm »
Czy uporczywe zjadanie kamieni może być związane z czymś innym niż poszukiwanie wapnia?
Gad mając do wyboru kamień czy sepia wybiera kamień. Efekt jest taki że w odchodach jest masa kamieni, co niesie groźbę zaczopowania jelit. Czy powinnam mu wyizolować miejsce w ogrodzie gdzie będzie miał samą trawę?

Offline veltaxio

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 106
  • Reputacja: 2
Odp: po co żółwiowi jedzenie kamieni
« Odpowiedź #1 dnia: 29.06.2016, 18:10:29 pm »
zauwazylem to samo ostatnio, widzac biale kamyki uporczywie starala sie je "zjesc", moze ma to na celu przeczyszczenie jelit ? Tak czy siak lepiej zapobiegac i zdecydowac sie na sama trawe, ewentualne duze kamyki ktorych niema sposobo ze zje..

Offline Jacoby

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 0
Odp: po co żółwiowi jedzenie kamieni
« Odpowiedź #2 dnia: 04.10.2016, 13:34:10 pm »
zauwazylem to samo ostatnio, widzac biale kamyki uporczywie starala sie je "zjesc", moze ma to na celu przeczyszczenie jelit ? Tak czy siak lepiej zapobiegac i zdecydowac sie na sama trawe, ewentualne duze kamyki ktorych niema sposobo ze zje..
witam
A może ma to związek z kolorem- dla żółwia białe jest wapno - dlatego chce je zjeść, bo myśli, że to wapno.
Pozdrawiam
Mój tata straszył mnie, że jak nie będę się uczył, pójdę do łopaty. Po co uczyłem się jak i tak, w wolnych chwilach, idę do łopaty.

Offline Hans Kloss

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 232
  • Reputacja: 9
Odp: po co żółwiowi jedzenie kamieni
« Odpowiedź #3 dnia: 30.10.2016, 13:15:27 pm »
Żółwie połykają czasami małe i średnie kamyki, nie tylko białe. Zapewne jest to jakoś związane z problemami trawiennymi, być może ma przyspieszyć wypróżnienie, pomóc w rozdrabnianiu łykowatego pokarmu lub w pozbyciu się pasożytów jelitowych. Nigdy nie znalazłem autorytatywnego uzasadnienia takiego zachowania, jednak na pewno jest ono powszechne zarówno u żółwi lądowych jak i ziemnowodnych. Opisywano przypadki śmierci żółwi w wyniku połknięcia sporych kamieni z ostrymi krawędziami, lepiej więc pousuwać takie z otoczenia gada.

Offline wojak

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Reputacja: 0
    • http://www.epozyczkipozabankowe.pl
Odp: po co żółwiowi jedzenie kamieni
« Odpowiedź #4 dnia: 01.12.2017, 17:27:11 pm »
Z tego co wiem kamyki pomagają żółwiom rozdrabniać pokarm.
Szybka pożyczka pozabankowa na epozyczkipozabankowe.pl

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: po co żółwiowi jedzenie kamieni
« Odpowiedź #5 dnia: 01.12.2017, 19:59:10 pm »
Z tego co wiem kamyki pomagają żółwiom rozdrabniać pokarm.
Kompletna bzdura. Żółw je kamienie albo z ciekawości albo z powodu braków minerałów i witamin.
Jeśli się nie zareaguje to może to doprowadzić do zaczopowania jelit i śmierci zwierzęcia.
Wybieg dla żółwi powinien być sprawdzony pod kątem braku małych kamieni czy trujących roślin.

Offline areworka

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Reputacja: 0
    • http://agloni.pl/okna-drewniane.html
Odp: po co żółwiowi jedzenie kamieni
« Odpowiedź #6 dnia: 22.01.2018, 13:35:26 pm »
Uważaj, to sie mozę skonzyć tragicznie. Mój kiedyś najadł sie kory terraryjnej, to go wsadziłem do wody, i cudem to wydalił, strasznie to wyglądało...
noże brakuje mu minerałów i witamin?czym go karmisz?