Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 19:41:23 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium  (Przeczytany 11651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Thirra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Testudo horsfieldii - Kubusia (27 lat)
Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« dnia: 09.12.2019, 14:02:22 pm »
Witajcie,

zdecydowałam się wyjść za kurtyny zwykłego czytelnika forum, z mocnym postanowieniem napisania o problemie, który dotyczy mojej pociechy, czyli żółwiczki stepowej o imieniu Kubusia. Samiczka wróciła we wrześniu do domu po spędzeniu kilkuletnich wakacji u rodziców partnera. Kuba ma około 27 lat i staram się zapewnić jej wszystko, czego potrzebuje, jednak ta mała słodycz ma nieznośny zwyczaj drapania w ściany. I nie, to nie kopanie. To godne podziwu niemal nieustanne próby wspinania się na ściany. Drapanie pojawia się nawet o 5 nad ranem, co oczywiście budzi wszystkich domowników. Wystarczy, że wstanę do niej, zajrzę do terrarium i wszystko ustaje. Zupełnie jakby chciała powiedzieć „To nie ja! Naprawdę nie wiem o co Ci chodzi, ale miło Cię widzieć.” Podchodzi do ręki, wącha ją, czasami gramoli się w swoim żółwim tempie. Po zjedzeniu śniadania Kubuśka idzie pod lampkę na sjestę, a po przebudzeniu znowu zaczyna swój rytuał wspinania (oczywiście póki ktoś nie zerknie do terra). Do pewnego czasu próbowałam ją wyciągać na łóżko, gdzie mogła sobie zwiedzać i dreptać do woli pod moim czujnym okiem skupionym to na niej, to na książce. Niestety skrobanie nasiliło się. Od tygodnia nie wyjmuję jej z terrarium i tak jakby uspokoiło się, ale niewiele. Już wcześniej zbudowałam dla niej lokum z płyty OSB o wymiarach 110x60cm, jakie wypełniłam mieszaniną ziemi (firma HABISTAT) oraz podłoża kokosowego (razem jakieś 60 litrów). O dziwo żółwiczka nie ma zwyczaju kopania. Terra jest wyposażone w lampę grzewczą oraz żarówkę UVB. Temperatura w strefie pod lampą utrzymuje się na poziomie 30 stopni, natomiast w strefa bez lampek ma 23-25 stopni. W wyposażeniu jest też gruba, zaokrąglona kora drewna (wypieczona, wymrożona celem wytępienia robactwa), pod którą żółwiczka chętnie śpi (nie, nie zasnęła na zimę). Ma stały dostęp do wody, pod lampką grzewczą wyłożone bezpyłowe sianko oraz kilka kamieni rozłożonych w różnych miejscach. Co jakiś czas staram się zaaranżować terrarium na nowo, co daje jakieś pół dnia spokoju, zanim zakończy się zwiedzanie. Zamówiłam nawet drewniany mostek, który zamierzam wyginać w różnych konfiguracjach, dając żółwikowi coś do "zabawy". Jeśli spytacie o dietę - nie karmię jej ani warzywami, ani owocami. Do nadejścia zimy zrywałam dla niej rośliny, które rosły daaaaleko od drogi na bezpańskiej łące. Każdą zieleninę sprawdzałam w aplikacji TTT. Teraz karmię ją Pre Alpin Testudo Oryginal, które rozmaczam w ciepłej wodzie (na razie są opory ze względu na zmianę pokarmu, ale z każdym dniem idzie coraz lepiej), a zachęcam suszonymi płatkami róży lub nagietka. Od czasu do czasu sypię na jedzenie pokruszoną sepię. Kąpiele zaplanowałam co 5 dni, podczas których samiczka relaksuje się w stylu na rozgwiazdę (łapki rozrzucone na boki, więc żółw zadowolony). Nie przychodzi mi do głowy, co więcej mogłabym napisać na temat mojego żółwia. Wybaczcie długi opis, ale chciałabym jak najlepiej zobrazować sytuację i przede wszystkim poprosić o pomoc lub wskazówki. Przekopałam już cały internet w poszukiwaniu odpowiedzi na mój problem. Zależy mi na tym, żeby Kubusia była szczęśliwym żółwiem, mimo, że nie jestem w stanie zapewnić jej wybiegu na zewnątrz, ponieważ mieszkam w niskim bloku, ale za to w spokojnej okolicy. Czy znajdzie się dobra dusza z garścią porad?  :)

Thirra

Offline Kenet

  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 601
  • Ż.grecki Testudo hermanni #redutaprzejmujeswiat
Odp: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« Odpowiedź #1 dnia: 13.12.2019, 08:53:06 am »
Miałem ze swoim żółwiem identyczny problem. Z tym, że on w terrarium był spokojny a na wielokrotnie większym i bardziej urozmaicony wybiegu skrobał jak najęty. Jednak w ostatnim roku się uspokoił choć nic na wybiegu nie zmieniłem. Jeśli na wybiegu była spokojna to może wielkość terrarium jej nie odpowiada.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« Odpowiedź #2 dnia: 13.12.2019, 10:40:43 am »
Niektóre żółwie takie są. Mam dwa żółwie lamparcie na kwarantannie.
Jeden malutki a 206 g a drugi 556 g.
Duży chodzi, zwiedza i tyle a mały ciągle chodzi po ścianach.
Zobacz sobie. https://forum.zolw.info/zolwie-lamparcie/elegant-i/msg102130/#new

Z czasem mu przejdzie.

W sumie to też nie wiemy jakie to terra jest. czy jest z szyb, czy widzi co jest po za terrarium?

Offline Thirra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Testudo horsfieldii - Kubusia (27 lat)
Odp: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« Odpowiedź #3 dnia: 13.12.2019, 10:52:46 am »
@Kenet - bardzo możliwe. Niestety nie mogę zbudować większego terra. Obecne ma wymiary 110x60cm. Wydaje mi się, że jest całkiem spore. Chyba, że oddam żółwiowi całą sypialnię ;)

@Kamil56 Masz urocze żółwiki :) Lamparcie skorupki są prześliczne!

Terra jest z płyty OSB. Jest tylko jedno okienko z pleksą, ale jest ono na tyle wysoko umiejscowione, że Kubusia nie interesuje się nim w ogóle.

Dzisiaj zrobiłam żółwiczce mały test. Przestawiłam lampkę grzewczą w inne miejsce i podstawiłam tam miernik temperatury. Samiczka od razu podreptała w nowe miejsce i zaczęła wspinać się w kierunku światła. Temperatura okazała się za niska, a Kubusię ewidentnie ciągnie do ciepła. Jutro jadę po nową lampkę grzewczą. Może ta mała pierdoła musi się po prostu lepiej wygrzać, zwłaszcza zimą.

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« Odpowiedź #4 dnia: 13.12.2019, 11:51:20 am »
Zamiast lampki grzewczej, zainwestuj z metahalogen 50 W np taki https://egzotic-room.com/produkt/reptech-hid-metahalogen-bonus-miernik-uvi/
Zakup sobie też gotowy zestaw montażowy w którym w zasadzie trzeba zaczepić na haczyku oprawkę i wpiąć wtyczkę do kontaktu. Zestaw o mocy 50 W bo starter w tym zestawie musi mieć taką samą moc co lampa https://egzotic-room.com/produkt/egzotic_room-zestaw-montazowy-do-lamp-metahalogenowych-balast-staly/

Zamą lampę zmienisz po 1,5 roku świecenia. Co w rzeczywistości oznacza co najmniej 2 lata gdy gadzina większość roku spędza na wybiegu.
Jest to najlepsze obecnie źródło promieniowania uvb.
Zapomniał bym lampa pełni 3 funkcje w jednym: promieniowanie UVB, światło o dobrej barwie widma i dużą ilość ciepła skupioną na stosunkowo małej powierzchni.

Moje żółwie jak dostały taką lampę to od razy pod nią praktycznie cały dzień siedziały.

Offline Thirra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Testudo horsfieldii - Kubusia (27 lat)
Odp: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« Odpowiedź #5 dnia: 13.12.2019, 12:55:33 pm »
@Kamil56 - nie wiedziałam o takiej opcji. Dzięki wielkie za poradę! Jutro zakupy :)

Offline Kamil56

  • Główny Moderator
  • Żółw promienisty (Geochelone radiata)
  • **
  • Wiadomości: 746
  • Reputacja: 29
Odp: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« Odpowiedź #6 dnia: 13.12.2019, 16:48:19 pm »
Oczywiście musisz po włączeniu poeksperymentować z odpowiednią wysokością lampy by na wysokości pancerza żółwia(ważna sprawa bo niekiedy piszą że temperatura podłoża powinna być taka a nie inna a na wysokości pancerza żółwia okazuje się że jest za duża temperatura i żółw ni chce siedzieć pod nią).
 I bardzo ważna sprawa.
Pierwszy rozruch musi trwać min 8 godzin bez włączania i wyłączania lampy. W tym czasie ona bowiem się rozpala.
Zgaszenie lampy w pierwszym cyklu może doprowadzić do uszkodzenia lampy i jej nieprawidłowej pracy lub braku świecenia czy wręcz do wybuchu lampy.
Metahalogen także nie może być podpięty pod termostat czy ściemniacz.
Ogólnie po wyłączeniu lampa musi wystygnąć całkowicie by ją można było włączyć ponownie.

Za parę dni dojdzie do mnie zestaw montażowy jaki Ci poleciłem. Więc postaram się napisać przewodnik co i jak z taką lampą postępować.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« Odpowiedź #7 dnia: 17.12.2019, 12:01:16 pm »
Niestety nie mogę zbudować większego terra. Obecne ma wymiary 110x60cm. Wydaje mi się, że jest całkiem spore.

Niestety muszę Cię zmartwić, ale to nie jest całkiem spore terrarium. Przyjmując średnie wymiary dorosłej samicy stepowej, czyli 20 cm długości karapaksu, to terrarium powinno mieć minimum 160x100 cm.

Offline Thirra

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Reputacja: 0
  • Testudo horsfieldii - Kubusia (27 lat)
Odp: Żółw stepowy - wspinanie się na ściany terrarium
« Odpowiedź #8 dnia: 18.12.2019, 14:17:07 pm »
Niestety nie mogę zbudować większego terra. Obecne ma wymiary 110x60cm. Wydaje mi się, że jest całkiem spore.

Niestety muszę Cię zmartwić, ale to nie jest całkiem spore terrarium. Przyjmując średnie wymiary dorosłej samicy stepowej, czyli 20 cm długości karapaksu, to terrarium powinno mieć minimum 160x100 cm.

Póki co, nie ma szans na zbudowanie większego terra. Może w przyszłości. W każdym razie będę pamiętać o Twojej uwadze.