Żółwie lądowe > Archiwum

Mocowanie UVB

<< < (2/3) > >>

Agnieszka:
Podobno UVB ma być takie długie jak terra ale ja się z tym nie zgadzam;
1) nie ma lamp na 2 metry;
2) w naturze żółwie też raz są w słońcu a raz idą do cienia

Beata:

--- Cytat: Bartek w 14.12.2006, 10:35:09 am ---A jak by się zrobiło tera na dł 2 m to te UVB ma być takie długie, aby oświetlało całe, czy w kilku miejscach dać pare małych?

--- Koniec cytatu ---

W zasadzie sztuczne UVB powinno oświetlać jakieś 3/4 terrarium (2/3 na upartego). Z tego co się orientuje świetlówki mają krótki zasięg więc jeśli damy ich mniej istnieje szansa że żółw będzie często poza ich zasięgiem. Lepiej wypadają żarówki UVB pod tym względem ale w tak dużym terra również 1 nie wystarczy. Jednak miejsca zacienione powinny być zawsze, żółw powinien mieć możliwość wyboru.

Pamiętajmy jednak że najlepsze źródło UV to naturalne Słońce. Jeśli tylko możemy to dajmy mu priorytet.

 

Agnieszka:
Beatko - o jakiej żarówce UVB piszesz? O takiej do krótkotrwałego naświetlania? Przecież nie ma żarówek UVB do długotrwałego naswietlania.

Beata:
Niektórzy mówią o nich "świetlówki kompaktowe". Są o tyle wygodne że mają gwint i nie trzeba do nich specjalnej oprawy jak w przypadku świetlówek.

Zdjęcie takiej żarówki zamieszczone jest w artykule Onsen - "Budowa terrarium".

Jeśli zaś chodzi o Ultravitaluxa firmy Osram to nie wiem czy można jeszcze go gdzieś dostać. Swego czasu pytałam w ich sklepie firmowym. Po tefefonie do magazynu okazało się że je wycofują z powodu jakiejś wady, niestety nie znam szczegółów.

Onsen:
jesli chodzi o gwintówku to jest sposób na żółwie... wystarczy zamontować obok siebie zarowki grzejne i uvb, zolw naturalnie sie wygrzewajac pobiera uvb. Ja tak stosuje i jestem zadowolona bo na maluchach np widac jak twardnieja.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej