Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 20.05.2024, 10:35:01 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Skorupa  (Przeczytany 20466 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #30 dnia: 03.06.2012, 20:17:46 pm »
Ogólnie jedzenie powinno być wysuszone. Jak zje troszkę ziemi to będzie miała mały piling wewnętrzny, ale staraj się żeby tak nie było.
Jedzenie powinno być na większej miseczce (np podstawka ceramiczna) i być dobrze osuszone.
Jakby to było dużo ziemi to może prowadzić do zaczopowania się żółwia i zgonu, ale przy małej ilości nie ma się co martwić.
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline miki253

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #31 dnia: 03.06.2012, 21:01:07 pm »
Jak podawać ostercal? Zmoczyć liście, rozdrobnić tabletke, posypać i poczekać aż liść wyschnie?

Offline Bemilka

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1461
  • Reputacja: 49
  • Osada Żółwikowo
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #32 dnia: 03.06.2012, 21:02:20 pm »
Nie trzeba czekać, mogą jeść wilgotny.

TomaszW

  • Gość
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #33 dnia: 03.06.2012, 21:09:09 pm »
Tak! :)
Ja również sypię na mokre liście.

Offline semiramida

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1922
  • Reputacja: 67
  • 1992-2012 stepówka Kubusia, od 2013 lampart Bączek
    • Dziennik o żółwicy stepowej
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #34 dnia: 03.06.2012, 23:23:27 pm »
Tylko z dawkowaniem ostrożnie, tabletka na raz to za dużo dla żółwia. Przeczytasz o tym więcej tu --> http://forum.zolw.info/suplementacja/zmiana-zawartosci-wit-d3-w-ostercalu/
Chcesz adoptować lub oddać żółwia do adopcji? Zajrzyj tu --> ADOPCJE ŻÓŁWI NA FORUM

Offline miki253

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #35 dnia: 04.06.2012, 14:01:55 pm »
Co lepsze sepia czy ostercal?

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #36 dnia: 04.06.2012, 14:12:44 pm »
Najlepiej zrobić mieszankę ;) Jeszcze dodać węglan wapnia i sproszkowane skorupki jajek :)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline miki253

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #37 dnia: 04.06.2012, 14:59:03 pm »
Czytałem, że taką mieszankę daje się raz na 3/4 tygodnie. Czy to na pewno wystarczy?

Offline KamilJ

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1369
  • Reputacja: 19
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #38 dnia: 04.06.2012, 15:06:43 pm »
Trochę posypać, nie za dużo możesz nawet raz - dwa w tygodniu, ale żeby nie było tego też nie wiadomo ile... Więc raz w tygodniu, przy dobrej zbilansowanej diecie wystarczy, Do tego możesz jedną całą sepie wrzucić do terra/ na wybieg żeby żółw sobie podskubywał ;)
Posiadam dwa żółwie stepowe:D

Offline miki253

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 0
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #39 dnia: 16.09.2012, 23:21:07 pm »
Witam,

To znowu ja nie chcialem zakladac nowego tematu. Co mysliscie o tym akwarium? Zamienilem juz dawno zgodnie z Wasza rada piasek na ziemie ale caly czas mam wrazenie ze gdzies popelniam bledy i przypomnialem sobie o tym forum. Ziemia jest strasznie sucha a jak naleje wode to wiadomo bedzie straszne bloto. Na dodatek od tej ziemi basen jest bardzo brudny ale to nic najgorsze jest to ze zolwie sa "czarne". Mam problem takze z zywieniem zolwi bo duzy zjada jedzenie dla malego myslalem zeby wyciagac malego na czas jedzenia ale on jest wtedy zainteresowany wszystkim dookola tylko nie jedzeniem. Nie wiem czym karmic teraz zolwie bo zadnych roslin ktore nadaja sie dla zolwia w moim poblizu nie ma wiec karmie zolwie marchewka, pekinska, czasem jablkiem. Nie wiem co mam zdrobic aby bylo im dobrze.

Pozdrawiam

TomaszW

  • Gość
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #40 dnia: 16.09.2012, 23:43:48 pm »
Tak.To rzeczywiście akwarium... :(

Przede wszystkim sądzę, że jest zbyt małe jak na tak dużego żółwia.Polecam terrarium z płyty osb lub jakiegoś starego mebla.

Co do podłoża to proponuję wyrzucić tę ziemię lub choćby część i w to miejsce położyć darń.Dzięki temu zwiększy się wilgotność.Oczywiście nadal obowiązuje zraszanie całego terrarium. ;)

Zmień dietę!

Offline margherita

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1419
  • Reputacja: 23
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #41 dnia: 17.09.2012, 08:41:42 am »
faktycznie miejsca malutko :( basenik wydaje mi sie za maly,watpie zeby zolw mogl tam spokojnie wejsc zeby sie "wykapac".nie widze tez jakiejs kryjowki.mozesz wziasc pusta doniczke i zrobic z niej kryjowke :) ale podejrzewam,ze na to wszystko potrzebne jest miejsce.tak jak radzil wczesniej Tomasz W.terraz osb i darn.
dieta zla :( musisz ja jak najszybciej zmienic.na forum jest dzial o zywieniu.znajdziesz tam napewno cos na zime.na szybkiego:ruccola,bazylia,cykoria,roszponka,suszki (rosliny polne ususzone).mozesz tez sprobowac posiac w domu jakies roslinki nadajace sie dla gadow do jedzenia zima.
Nigdy nie walcz o przyjazn,bo o prawdziwa nie musisz,a o falszywa nie warto :)

Offline an_na

  • Pomocnik adopcyjny
  • Żółw leśny (Geochelone carbonaria)
  • *
  • Wiadomości: 2196
  • Reputacja: 50
Odp: Skorupa
« Odpowiedź #42 dnia: 17.09.2012, 09:22:25 am »
Jeśli chodzi o podłoże to wymieszaj ziemię z gliną, zrobi się wtedy stabilniejsze. Dorzuć kępki traw czy całe kawałki darni i pomniejsze kamienie. Kamieniami obłóż basenik, wtedy nie będą wnosić ziemi.
Jedzenia dawaj im tyle żeby i dla małego starczyło. I jak to możliwe ,że nie masz roślin do karmienia? Jeśli mieszkasz w mieście to proponuje wycieczki pod miasto. Nazrywaj co się da, do torebek foliowych i do lodówki. 2/3 dni lekko się utrzymają. Zacznij hodować rośliny w domu, zawsze Ci coś urośnie i będzie pod ręką.
 

Dodano 17.09.2012, 09:24:15 am
A to akwarium to na rybki jednak zostaw a dla gadzin wymyśl jakieś odpowiednio duże terrarium. Strasznie malutko miejsca mają.
« Ostatnia zmiana: 17.09.2012, 09:24:15 am wysłana przez an_na »