Aktualności: Witamy na forum o żółwiach lądowych! forum.zolw.info

  • 28.03.2024, 23:58:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: biała kulka podczas sikania  (Przeczytany 5462 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
biała kulka podczas sikania
« dnia: 02.11.2018, 13:07:03 pm »
Dzień Dobry,
Bardzo dawno mnie tu nie było, ale pierwszy raz zauważyłam u swojego Greka coś niepokojącego. Mianowicie moja Krysia była strasznie brudna, zakurzona. Postanowiłam umyć ją i odmoczyć zaschniętą kupę z pod spodu. Podczas mycia chyba bardzo się zestresowała bo jakoś nie lubi ona się moczyć. Po kąpieli dałam ją na chwilę do wanny gdzie zrobiła siusiu ( biaława wodnista maż). Podniosłam ją aby zanieść do terrarium, ale zauważyłam,że chyba jest jeszcze w trakcie robienia kupy więc zostawiłam ją aby spokojnie się wypróżniła. Okazało się, że to wcale nie kupa ale zbita biała kulka, wyglądało to jak zbite wapno, dwie sztuki jedna mała wielkości ziarnka zielonego groszku a druga kulka większa wielkości migdała. Obie kulki były dość twarde. Wzięłam to na chusteczkę i zgniotłam, żeby zobaczyć co jest w środku, ale nic specjalnego tam nie zauważyłam ( cała kulka była biała może delkatnie szarawa). Proszę o poradę czy jest się czym martwić?
Pozdrawiam,
Ewa

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: biała kulka podczas sikania
« Odpowiedź #1 dnia: 02.11.2018, 17:34:00 pm »
może to być kwas moczowy, jednak żółw nie powinien wydalać go w takiej formie. Czy gad ma cały czas dostęp do świeżej wody? dieta jest odpowiednia?
ewentualnie może to być jakaś zdeformowana skorupa jaja, chociaż nie wydaje mi się. Poczekaj na porady bardziej doświadczonych, ale nie zaszkodzi skontaktować się z weterynarzem.

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: biała kulka podczas sikania
« Odpowiedź #2 dnia: 02.11.2018, 22:31:25 pm »
Mi tez wydaje się, że to kwas moczowy, tylko taki strasznie zbity. Wodę ma codziennie tylko nie lubi się moczyć jedynie ją popija. Dieta to teraz suche jedzenie w połączeniu ze świeżą rukolą (to co dostępne w sklepie).

Offline F_lipa11

  • Żółw obrzeżony (Testudo marginata)
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 5
Odp: biała kulka podczas sikania
« Odpowiedź #3 dnia: 03.11.2018, 12:00:15 pm »
cóż, warto skontaktować się z weterynarzem, kwas moczowy na pewno nie powinien być wydalany w takiej formie, jeżeli dieta jest dobra i gad ma dostęp do wody, to nie powinno być problemów z nerkami, może wcześniej się odwodnił? Dobry weterynarz - specjalista od gadów powinien coś poradzić i wykonać odpowiednie badania, jeśli potrzebne.

Offline konewkaa

  • Żółw stepowy (Testudo horsfieldi)
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Reputacja: 0
Odp: biała kulka podczas sikania
« Odpowiedź #4 dnia: 03.11.2018, 18:50:36 pm »
W takim razie, dziękuję za odpowiedz F_lipa 11 jako jedyna.

Offline doru

  • Żółw lamparci (Geochelone pardalis)
  • ***
  • Wiadomości: 1553
  • Reputacja: 52
Odp: biała kulka podczas sikania
« Odpowiedź #5 dnia: 03.11.2018, 20:22:20 pm »
W takim razie, dziękuję za odpowiedz F_lipa 11 jako jedyna.

Zdajesz sobie sprawę, że jest długi weekend i ludzie mają życie poza forum.

Tak, był to stężony kwas moczowy. Proponuję zrobić badania biochemiczne krwi (profil nerkowy), bo kwas moczowy nie powinien być tak zbity. Czasem problemy nie wynikają ze złych warunków utrzymania, a są wrodzone.